Šiandien restoranų verslo vadybininkai mažai galvoja, kaip būtų galima didinti alaus apyvartą, kadangi alus turi nemažą paklausą. Geri vadybininkai žino, kad paklausą reikia formuoti ir tam Lietuvoje galėtų pasitarnauti mūsų tautos alaus gėrimo tradicijos.
Prekyba alumi šiandien Lietuvos restoranuose yra atiduota į barmenų rankas, kurie mažai išmanydami apie alų, sugeba jį tik įpilti į bokalus. Ką nors įdomesnio, patrauklesnio klientams sugalvoti jiems dar neišeina.
Didesnius pinigus alus atneš tada, kai iš iš jo bus gaminami ir įvairūs alaus gėrimai. Įpilti į bokalą alų sugeba kiekvienas net ir mažamokslis barmenas, tačiau restoranų, kavinių, picerijų, valgyklų, barų, o ypač kaimo turizmo sodybų savininkai turėtų reikalauti iš savo darbuotojų mokėjimo klientams pasiūlyti žymiai daugiau, juolab, kad Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėjo savo gabumais gaminti iš alaus daug nuostabių gėrimų, sriubų ir valgių.
Alaus istorijos bėgyje kaskart atsiskleisdavo vis naujos ir dar nežinotos gydomosios savybės. Senovės šumerų gydytojai rekomenduodavo alumi skalauti burną, kad sumažintų dantų skausmą. Viduramžiais alumi varydavo kepenų akmenis. Po ilgų kelionių alumi trindavo kojas, o kosmetikoje alus buvo panacėja senstančiai odai, tad gražuolės, norėdamos turėti gražią, lygia, nesiraukšlėjančią odą, dažnai prausdavosi alumi.
Filipas Aureolis Teofrastas Bombastas fon Hohenheimas – Paracelsas (1493-1541m.) žymusis viduramžių gydytojas ir gamtininkas, jatrochemijos pradininkas alumi gydė kepenų ir kvėpavimo takų ligas. Be to kiekvienai ligai jis rekomenduodavo ir atitinkamą alaus rūšį.
Čekų gydytojai tikino, kad alus yra patikimas vaistas prieš cholerą. Ir iš tiesų, - choleros bacilos alaus tirpale žūdavo per kelias minutes. Tas dalykas yra istoriškai patvirtintas, nes bravorų darbininkai niekuomet nesirgdavo cholera.
O jau XVIII a. ir XIX a. pradžioje vaistus rekomenduodavo gerti su alumi.
Alus buvo laikomas geru tonizuojančiu, dezinkefuojančiu ir organizmą stiprinančiu gėrimu.
Pagoniškose šalyse, ypač Lietuvoje, kur gydymas būdavo paremtas istoriškai praktiškai patikrintomis tradicinėmis homeopatinio gydymo žiniomis, daug vaistų buvo sukurta su alumi.
Suprantama, šiandienos medicina, išskirtinai ir ištikimai tarnaujanti chemijos pramonei, į alų žiūri atsainiai. Antra vertus, kai šiandien alus lietuvių tarpe yra tapęs atsigėrimo ir pasigėrimo gėrimu, ir dėl tų prasigėrėlių, ko blogo, alus jau „nebetenka“ tikrosios savo gydomosios vertės. Nesenai vykdyta Baltijos šalių gyventojų apklausa kuo malšintų troškulį parodė, kad estai, latviai, lenkai troškuliui malšinti pasirinko vandenį, baltarusiai- girą, o lietuviai sutartinai vieningai – alų.
Be to prieš alaus gydomąsias savybes pasisako ir kai kurie mokslininkai, vykdantys specialaus užsakymo alaus tyrimus, kad žmonėse diskredituoti alaus vartojimą ir padaryti juos cheminių vaistų vergais. Šie „mokslininkai“ teigia, kad alus kenkia širdžiai ir kepenims, bet, tuo pačiu, jie nutyli, kokie buvo tirti išgerto alaus kiekiai. Šie tyrimų rezultatai buvo gauti po to, kai kiekvienas tiriamasis kasdien išgėrdavo po 10 bokalų alus. Duokite tiek išgerti gryniausio šaltinio vandens – rezultatai bus tokie pat. Kitaip sakant, alaus poveikis žmogaus organizmui visų pirma priklauso nuo išgerto alaus kiekio. Daug alaus negalima gerti sergantiems skrandžio opa ir gastritu su padidintu rūgštingumu, tačiau dozuojami alaus kiekiai su atitinkamomis porcijomis atitinkamų vaistažolių nuovirų būtent šias ligas ir išgydo.
Sveikiems ir daugmaž sveikiems žmonėms alaus patartina gerti ir daugiau, ypač kai pastebima, kad po išgerto alaus norisi dažnai šlapintis. Tai rodo, kad alus pradeda valyti ir varyti iš organizmo susikaupiusius šlakus. Tada patartina išgerti 3-5 bokalus alaus ir užteks, nes jokiu būdu negalima perkrauti kepenų ir inkstų. Nepriklausomi japonų mokslininkai, prieš pradedant importuoti europietišką alų, tyrė jo poveikį organizmui ir nustatė, kad reguliariai vartojant alų 2-3 kartus sumažėja vėžinių susirgimų. Alus taip pat veikia raminančiai, turi skausmą malšinantį poveikį, stabdo bakterijų augimą ir vystymąsį.
Jeigu moterys iš prigimties nebūtų tokios patiklios ir neturėtų įgimto poreikio būti apgaudinėjamos, iš karto galėtų atsisakyti didelių išlaidų kosmetikoje. Senovės eskulapai ir gražuolės neklydo alų naudodamos veido kaukėms ir plaukų stiprinimui. Tai yra taip paprasta ir taip pigu, kad jokia moteris tūkstančius litų švaistydama cheminėms kosmetikos prekėms, net kirviu kapojama nepatikės. Bet jei vien tik iš smalsumo pamėgintų prieš einant gulti nusiprausti veidą alumi ir jo nenušluostant eiti miegoti, o alaus kaukę nuplauti iš ryto šiltu vandeniu ir veido netepti jokiais kremais. Po savaitės veidrodyje pat savęs – jauno ir lygaus veido, ypač lygaus kaklo neatpažins. Tas pats ir su plaukais, kuo dažniau plaukai bus plaunami alumi, tuo jie bus stipresni, glotnesni, gražiau blizgės.
Sveikatinamasis alus
(Lietuvoje gydant buvo naudojamas nuo senų senovės)
Aitvaro alus, su keturiomis vaistažolėmis. Geriami 3 puodukai per dieną apsisaugoti nuo peršalimo rudenį ir žiemą.
Akišvieta, su trimis vaistiniais augalais. Geriama po puodelį ryte ir vakare nuo paakių užbrinkimo.
Atsuktinis alus, su viena gydomojo augalo šakele ir vieną vaistažole. Geriami 3 puodukai per parą, kai suka kaulus.
Galvočiaus alus, su viena vaistažole. Geriami 3 puodeliai per dieną nuo galvos skausmų, neuralgijų. Padeda atsikosėti.
Gulbio pienas, (Gulbis - pagoniškas lietuvių dievas) su viena vaistine žolele, nejaunas (3-4 dienų) su mažai apynių. Geriant per parą 4 puodelius, 69% sumažėja infarkto rizika.
Keptasis alus, šutintas su keliomis vaistinėmis žolelėmis juodosios keramikos puodelyje su dangčiu, apteptu duona. Geriamas per parą po 1-2 puodelius imuninei sistemai sustiprinti.
Miškinio alus, su keturiais miško vaistiniais augalais. Geriami 4 puodeliai parai nuo negerumų žarnyne.
Pimpio alus, (Pimpis - pagoniškas lietuvių meilės dievas) su viena gydomojo augalo šaknimi. Geriami 3 puodeliai per parą nuo vyriškų bėdų.
Snaudžius, su viena vaistažole alus su daugiau apynių. Geriamas prieš miegą 1 puodukas nuo nemigos ar per didelio dirglumo.
Subinalis, su dviem vaistažolėm. Geriami 4 puodukai per parą nuo hemorojaus. Visiškai išgydo tą bjaurią ligą.
Širdies alus, jaunas alus su vienu gydomuoju augalu. Geriami 4 puodeliai per parą griežtai nustatytu laiku po fizinio apkrovimo, kai skauda širdį.
Tulžies alus, su viena vaistažole.Geriami 3 puodeliai per parą griežtu laiku nuo skrandžio, žarnų kataro, kepenų, tulžies pūslės ligų.
Žemynos alus, (Žemyna-pagoniška lietuvių deivė) su trimis miško vaisiais. Geriami 4 puodeliai per parą, jei pusiau rėžo.
Lietuviškas traukintas alus prie atitinkamų patiekalų buvo gaminamas lietuvos didikų ir bajorų dvaruose.
Traukinami verdančiu alumi, maišomi su šaltu alumi prieš gėrimą.
Dvigubas alus prie žuvies, šaltai traukintas snt dviejų žolelių.
Trigubas alus prie mėsos patiekalų, šaltai traukintas ant trijų augalų šaknelių.
Keturgubas alus prie žvėrienos, šaltai traukintas ant keturių augalų lapų.
Karališkas alus prie skilandžio, šaltai traukintas ant dviejų augalų.
Alaus kokteiliai , kuriuos galima gaminti restoranų, kavinių, picerijų, valgyklų baruose:
Senovinis Vilniaus šviesiojo alaus bolmeikeris;
Kunigaikščių Radvilų tamsiojo alaus bolmeikeris;
Lietuvos bajorų karštas tamsiojo alaus bolmeikeris;
Lietuvos ponių šviesiojo alaus bolmeikeris;
Poniškas tamsiojo alaus kokteilis;
Vyskupo šviesiojo alaus kokteilis;
Generoliškas alaus kokteilis;
Pagirių alaus kokteilis;
Panelių alaus vyliotinis;
Vincento kokteilis;
Sako alaus kokteilis;
Senamiesčio nevalyto alaus kokteilis su žaliu putpelės kiaušiniu.
Nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas
A. Vincentas Sakas
Tel. 8~46 35 02 92. Mob tel. 8~617 24 338
El.paštas: vincentas.sakas@takas.lt
Tai yra asmeninė autoriaus nuomonė, todėl už straipsnio turinį Meniu.lt portalas neatsako.