Pietų Korėjoje jau kurį laiką tarsi susirgę aukso karštlige į miškus traukia būriai žmonių. Tačiau jie ieško ne aukso, o ženšenio. Aistras kaitina vis nauji pranešimai apie rastus augalus. Vienas iš tokių rastųjų sveria ketvirtį kilogramo, jam apie 30 metų, o vertinamas toks „augalėlis“ net 65 tūkstančiais dolerių.
Ir kuo gi šis ženšenis išskirtinis? Pirmiausia ši ženšenio rūšis auga laukinėmis sąlygomis, yra gana reta ir pasižymi tokiomis gydomosiomis savybėmis, kurių neturi žmogaus užaugintas augalas. Jau ir taip dažnai girdime, kad ženšenis yra panacėja – vaistas nuo visų ligų, o Korėjoje ir visoje Azijoje ši laukinė ženšenio rūšis nuo senų laikų vertinama, nes manoma, kad ji pasižymi „antgamtinėmis“ gydomosiomis savybėmis. Turbūt dėl to žmonės linkę mokėti didžiulius pinigus už šį augalą.
O tie, kurie niekuo neserga, gali užsiimti ženšenio ieškojimu – būriai aistringų ieškotojų šukuoja tankius kalnų miškus, kur auga ši augalo rūšis. Čia, užkampiuose, sudarytos puikios sąlygos augti ženšeniui – tinkama drėgmė, slėgis ir šviesos kiekis.
Kadangi kalnai laikomi šventais, ir pats ieškojimas įgauna dvasingumo, o kartu ir prietaringumo atspalvį. Sklinda gandai, kad žmogus Sobaek kalnuose, plytinčiuose šalies vidurinėje dalyje, radęs augalą, vertą 65 tūkstančių dolerių, prieš tai naktį susapnavęs tris ugnies stulpus.
Ženšenio ieškojimas tapo kai kurių žmonių gyvenimo būdu. Viena 42 metų namų šeimininkė, Pae Duk-soon, pasakojo, kad jau 10 mėnesių užsiima paieškomis, tačiau ji tai daro ne dėl pinigų. Ši moteris sirgo gilia depresija, taigi nusprendė užsiimti „stebuklingo“ augalo paieškomis. Jai nepavyko rasti stambių augalų, bet ji baigia pasveikti nuo ligos. Rastus jaunus pavienius ženšenio egzempliorius, kurie verti keleto šimtų dolerių, ji padovanojo savo šeimai.
Kitas aistringas ženšenio ieškotojas, taip pat Pae (jo nesieja giminystės ryšiai su anksčiau minėta ponia Pae), ieško šio augalo šaknų jau 17 metų, taigi galima sakyti, kad jis yra šios veiklos veteranas. Vieną kartą keliaudamas į kalnus Pae susipažino su senu ieškotoju, kuris paaiškino, kur ir kaip ieškoti ženšenio, taigi nuo to laiko pastarasis ir užsikrėtė šia „liga“. Dabar jis dirba savotišku gidu – veda į kalnus nedideles žmonių grupeles, kurie irgi nori rasti ženšenio šaknų. Jis išmano visas šio užsiėmimo subtilybes ir ritualus – netoli šlaito, po medžiu, padeda moliūgo, džiovintos žuvies ir ryžių sausainių. Paaiškina, kad taip jis praneša šio kalno dievams, jos jie pradeda išvyką ir prašo jų apsaugos. Po akimirkos jis atsiklaupia ir išpila du buteliukus pieno spalvos skysčio. Jo teigimu, ši auka turėtų sušvelninti demonų, kurie supa dievus, rūstybę. Pae aiškina, kad godus žmogus nieko neras, viskas turi būti daroma iš širdies – tik visas jėgas paieškoms atidavęs žmogus sulauks atpildo.
Lim Duk-Hwan, priklausantis Ženšenio vertinimo asociacijai, komentuoja, kad per pastaruosius 2-3 metus vis daugiau žmonių pradeda užsiimti šia veikla. Kadangi ūkis nesiplečia, žmonės stengiasi padidinti pajamas kitais būdais. Tačiau dauguma vis tik nieko neranda ir išlaidos neatsiperka.
Augalo kaina priklauso nuo daugelio faktorių: amžiaus, dydžio, dirvos rūšies, šlaito palinkimo laipsnio, kur jis buvo rastas. Gana lengva atskirti augalą, kuris buvo užaugintas žmogaus, nuo laukinio. Tačiau ir tai reikalauja atitinkamų žinių. Kadangi šios laukinės ženšenio rūšies Pietų Korėjoje kaina išties didžiulė, atsiranda ir gudročių, kurie eksportuoja augalus iš Kinijos, ir pasodina juos Korėjoje. Tačiau tokie veiksmai nelieka nepastebėti – persodinto augalo tarpai tarp šaknų žiedų netolygūs ir yra skirtingo atspalvio.
Anksčiau ženšenį dažniausiai pirkdavo aristokratijos atstovai, šiais laikais tai vertinga dovana arba kyšis verslo ir politikos elito tarpe.
Pae pasakoja, kad jei kartą randi vertingą ženšenio egzempliorių, užsiėmimas tampa manija ir viskas, ką matai prieš akis, yra tik ženšenis. Tačiau ieškotojai dažniausiai lieka nieko nepešę, o jeigu randa ką vertingo, parduoda tarpininkams.
Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: energysip.com
Meniu.lt informacija