„Sveikame kūne sveika siela” – taip teigė romėnai dar senų senovėje. Šį posakį dažnai girdime ir šiandien. Ir tikriausiai niekas nedrįstu jam paprieštarauti – sveikas ir gražus kūnas ne tik dovanoja puikią fizinę sveikatą, bet ir suteikia sparnus sielai. Apie tai, kas svarbiausia norint turėti grakštų ir sveiką kūną, džiaugtis puikia fizine ir psichologine savijauta, kalbėjausi su sporto treneriu Rimu Petraičiu, daugiau nei dešimtmetį padedančiu vyrams ir moterims siekti šių tikslų.
Kelias į sporto pasaulį
Šiandien Rimas Petraitis norintiems atsikratyti nereikalingų kilogramų, padailinti kūno linijas ir geriau jaustis žmonėms sudaro asmeninių treniruočių programas bei mitybos planus. Paklaustas apie tai, koks buvo kelias į sportą ir sveiką mitybą, treneris prisipažįsta, kad potraukį įvairioms sporto šakoms pajuto dar vaikystėje. Išbandęs ne vieną sporto šaką ir baigęs mokyklą Rimas Petraitis pradėjo intensyviau sportuoti ir domėtis sveika mityba. Vėliau tai tapo ne tik pomėgiu ir asmeniniais pasiekimais, bet ir darbu vardan kitų.
„Domėjausi įvairiomis metodikomis, kaip pasiekti raumenų masės augimą, išlaikant liekną kūną be papildomų riebalų prieaugio ir tuo pačiu gerinti kūno fizines savybes. Ir taip kaupiu žinias jau devyniolika metų”.
Pirmiausia – noras atrodyti gražiai
Daugelis žino visokeriopą sporto naudą. Tai ne tik gražesnis ir tvirtesnis kūnas, pasitikėjimas savimi, bet ir geresnė savijauta, daugiau energijos ir puiki fizinė būklė. Be to, reguliarus sportas yra puiki prevencijos priemonė prieš kai kurias ligas. Kurie gi iš šių tikslų dažniausiai paskatina žmones sportuoti ir sveikiau maitintis? Treneris Rimas Petraitis turi aiškų atsakymą į šį klausimą:
„Daugiausia žmonių nori atsikratyti nereikalingų kilogramų ir tik po to sutvirtinti kūną ar pagerinti tam tikras fizines savybes kaip jėga, greitis, ištvermė”.
Beje, treneris čia išskiria ir svarbią visuomenės nuomonės formavimo svarbą žiniasklaidos priemonėse: „Socialiniuose tinkluose, televizijoje, spaudoje mes matome gražius kūnus ir tai palaipsniui tampa siekiamybe”.
Svarbiausia yra suprasti sveikos mitybos naudą
Pasak trenerio Rimo Petraičio, pastaruoju metu žmonės iš tiesų pradėjo skirti daugiau dėmesio sveikesnei mitybai. Šiems pokyčiams įtakos turi pastaruoju metu populiari sveikos gyvensenos tema. Tačiau anaiptol ne visi susimąsto apie sveiko gyvenimo būdo teikiamą naudą. Treneris Rimas Petraitis iš patirties gali pasakyti, kad kai kuriems žmonėms pirmiausia reikia tai išbandyti.
„Tokie žmonės pradėję sportuoti ir sveikiau maitintis supranta, kaip jie save ribojo ir kaip jų pasaulis prasiplečia po pirmųjų mėnesių sveikos gyvensenos”.
Žalingi mitybos įpročiai
Netinkama mityba – tai ne tik „greitas maistas” ir pusfabrikačiai, kurie vis dar dažnai vartojami nuolat skubančių tautiečių. Su sveika mityba taip pat nesuderinami perdirbti angliavandeniai ir cukrus. Ir tai ne vien cukrus, kuriuo saldiname arbatą ar kavą. Įvairių produktų gamintojai pridėtinį cukrų naudoja gaminant visiškai nesaldžius produktus, tokius, kaip pavyzdžiui, pomidorų padažas. Apie tokių produktų žalą ir būdus kaip jos išvengti, patarimais pasidalino ir treneris Rimas Petraitis.
„Tokio maisto pagrindą dažniausiai sudaro perdirbti angliavandeniai ir cukrus, kas veda prie antro tipo diabeto. Diabetas yra šių laikų žmonijos sveikatos problema, bet, kad to išvengtume reikia labai nedaug. Kiek įmanoma sumažinti pridėtinį cukrų, vengti perdirbtų angliavandenių – pagrinde miltų ir stengtis valgyti šviežia maistą”.
Apie Keto dietą ir rezultatus
Pastaruoju metu populiari Keto dieta paremta kuo mažesniu angliavandenių turinčio maisto vartojimu. Tuomet organizmas energiją pradeda gaminti naudodamas riebalus, o ne gliukozę. Treneris Rimas Petraitis nėra toks kategoriškas. Pasak jo, visiškai atsisakyti angliavandenių turinčio maisto produktų nėra būtina. Tačiau optimalus angliavandenių kiekis yra labai individualus klausimas.
„Mūsų visų dienotvarkės skirtingos ir mes skirtingai sudeginam gaunamas kalorijas, dėl to nėra visai tikslinga sudaryti mitybą tik pagal kūno svorį. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip mes tas kalorijas sunaudojame per dieną ir kiek mums reikia grynos energijos t.y. angliavandenių”.
Į asmenines žmogaus savybes (fizinį krūvį, kūno masę) treneris atsižvelgia ir nustatydamas reikalingą žmogui baltymų ir riebalų kiekį. Tokios mitybos programos, derinamos su sporto krūviu, ne vienam Rimo Petraičio klientui padėjo pasiekti užsibrėžtų tikslų. Treneris su džiaugsmu atsimena vieną įsimintiniausių rezultatų, kai per 4,5 mėnesio vyras numetė 24 kg nereikalingų riebalų. Tuo tarpu motyvuoti ir siekiantys numesti svorio vyrai bei moterys, pasak trenerio, vidutiniškai per 3 mėnesius atsikrato nuo 10 iki 20 kg viršsvorio. Treneris Rimas Petraitis atskleidžia, nuo ko priklauso siekiamų rezultatų sėkmė ir kokias išvadas žmonės padaro juos pasiekę:
„Daug kas priklauso nuo to, kaip žmogus ateina nusiteikęs siekti tikslo ir kiek sąžiningai prieš save jis to siekia. Ir, kaip taisyklė, visi pasako praktiškai įdentišką frazę, jog viso to pasiekti yra labai paprasta ir nereikia kažkokių stebuklingų dietų ar treniruočių, reikia tiesiog imti ir daryti”.
Svarbiausia – viską daryti su malonumu
Pabaigai treneris pasidalino patarimu, kuriuo turėtų vadovautis visi, kurie neabejingi sveikai mitybai ir sportui. Tikimės šis patarimas padės pažvelgti į sveiką gyvenimo būdą ne kaip į pareigą, bet kaip į malonumą.
„Sportas ir sveika gyvensena turėtų teikti malonumą ir už tai gražų kūną gausite dovanų. Sportas neapsiriboja tik sporto salėmis. Mityba nebūtinai turi būti fanatiškai sveikuoliška, nes viską, ką mes darysime su malonumu, darysime ilgus metus ir tuo džiaugsimės”.
@Milana Kučiauskienė