Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vartotojai turėtų būti atidesni pirkdami kreminius konditerijos gaminius

2006-07-04
Paskelbk savo straipsnį

Karštą vasarą vartotojai turėtų būti atidesni pirkdami greitai gendančius maisto produktus, ypač rinkdamiesi kreminius konditerijos kepinius: tortus, pyragaičius su įvairiausiais įdarais.

Valstybinės  maisto ir veterinarijos specialistai skiria didesnį dėmesį konditerijos gamybos įmonėse gaminamų miltinės konditerijos kepinių, tortų, pyragaičių saugai ir kokybei,  taip pat prekybos tinklų parduotuvėse realizuojamų konditerijos gaminių kontrolei.

„Primename pirkėjams, kad perkant maisto produktus būtina atkreipti dėmesį į tinkamumo vartoti terminą, įpakavimą, laikymo sąlygas. Reikia vengti įsigyti konditerijos gaminių iš atsitiktinėse prekybos vietose prekiaujančių prekybininkų“, – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Vida Jarošienė.

Išanalizavus patikrinimų duomenis galima teigti, kad dažniausiai randami konditerijos gaminiai su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, pažeidžiamos jų laikymo sąlygos, neužtikrinamas teisingas konditerijos gaminių ženklinimas.

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto produktų inspektoriai, patikrinę R. Rinkevičienės IĮ „Jungtinis duonos centras“ parduotuvę-kepyklą nustatė, kad joje nėra užtikrinamas maisto produktų atsekamumas. Pasak V. Jarošienės, viename šaldytuve laikomos žaliavos, pusgaminiai ir gatava produkcija, o tai atviras kelias kryžminei maisto produktų taršai. Be to, šioje parduotuvėje-kepykloje pagamintų gaminių ženklinimo etiketėse neteisingai nurodomi maisto priedai.

Patikrinus UAB „Rimi Lietuva“ prekybos centrą, esantį Vilniuje, nustatyta, kad parduotuvės atsakingieji darbuotojai, priėmę konditerijos gaminius iš tiekėjų, juos keletą valandų laikė prekybos salėje, pažeisdami gamintojo nurodytas laikymo sąlygas. Inspektoriai konditerijos skyriuje rado tortų be ženklinimo etikečių, gaminiai su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu buvo laikomi šalia kokybiškų gaminių. Nekokybiškų gaminių realizacija buvo sustabdyta.

Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto produktų inspektoriai UAB „Dagemos konditerija“ konditerijos cecho tikrinimo metu nustatė labai grubių pažeidimų. „Vartotojai klaidinami nenurodant pagamintų konditerijos gaminių ženklinimo etiketėse gamybai naudotų maisto priedų, kurie nebuvo nurodyti ir gaminių receptūrose“, – teigė V. Jarošienė. Be to, UAB „Dagemos konditerija“ neatliekami gaminių laboratoriniai tyrimai. Dėl šių pažeidimų neleista parduoti beveik 1000 kg marmeladinių saldainių, zefyrų, konditerijos gaminių su zefyru ir sausainiu, kol bus atlikti laboratoriniai tyrimai dėl maisto priedų ir produktai bus perženklinti pagal teisės aktų reikalavimus.

Pasak specialistės, panašūs pažeidimai nustatyti didžiausių Lietuvos Respublikos miestų konditerijos gaminių gamybos ir prekybos įmonėse Klaipėdoje, Kaune, Šiaulių, Tauragės, Utenos, Klaipėdos ir Kauno apskrityse.

Kauno apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai patikrino Kauno, Raseinių, Jonavos, Kėdainių ir Kaišiadorių rajonuose 12 konditerijos gamybos įmonių, kuriuose nustatė grubių pažeidimų.

UAB „Palink“ prekybos centre „Iki“ Kėdainiuose patikrinimo metu nustatyta, kad konditerijos kreminiai gaminiai buvo gaminami patalpose esant + 29 laipsniams karščio. Pasak maisto produktų inspektorės V. Jarošienės, greitai gendančioje žaliavoje, naudojamoje kreminiams gaminiams, jau +6 laipsnių temperatūroje pradeda daugintis mikroorganizmai, todėl tokių produktų gamybos patalpose privalo būti užtikrinta tinkama temperatūra ir vėdinimo sistema. Taip pat parduotuvėje nustatyta kryžminės taršos galimybė – neplauti vaisiai laikomi tiekėjo taroje ant gaminių puošimo stalo, fasuoti ir nefasuoti pyrago gaminiai dedami į nešvarias dėžes neatvėsinti, kremai laikomi nepaženklintoje taroje kartu su žaliavomis. Konditerijos cecho patalpos ir įrenginiai nešvarūs, nediegiama savikontrolės sistema. Šiame prekybos centre sustabdyta kreminių konditerijos gaminių gamyba.

Patikrinus UAB „Saldus verslas“ (Domeikava, Kauno r.) nustatyta, kad žaliavos ir pyrago gaminiai laikomi viename šaldytuve, neženklintas gamybinis inventorius, apyvartinė tara neplaunama, nediegiama savikontrolės sistema. Panašūs pažeidimai buvo nustatyti ir Kooperatinės Bendrovės Raseinių prekybos įmonėje (Raseiniai) ir J. Špakauskienės IĮ (Kaišiadorys).

Klaipėdos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos maisto produktų inspektoriai per pastarąjį mėnesį patikrinę 9 gamybos įmones, gaminančias konditerijos gaminius su kremu, 6 iš jų nustatė ženklinimo pažeidimų. „Produktų sudėtis ženklinimo etiketėse nurodoma neaiškiais sutrumpintais žodžiais, sudėtyje nenurodoma, kad spurgų kepimui naudojamas augalinis aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių, netiksliai nurodomi naudojami maisto priedai, nenurodoma sudėtinių dalių sudėtis, pažeidžiamos kremų laikymo sąlygos“, – komentavo V. Jarošienė.

Klaipėdos rajone nustatyta, kad UAB „Garsta“ (Kelmiškės kaimas) prekybiniame kioske prekiaujama sausainiais, saldainiais be ženklinimo etikečių. Šiuos produktus uždrausta teikti į rinką.

Patikrinus Šilutės rajone konditerijos gaminių prekybos įmones, pažeidimai nustatyti R. Paulausko IĮ parduotuvėje „Manija“ (Švėkšna), UAB „Šilutės prekyba“ (Šylių kaimas), B. Maziliauskienės IĮ (Žemaičių Naumiestis), UAB „VP Market Maxima X“ (Šilutė). Šiose įmonėse kreminiai konditerijos gaminiai buvo laikomi pažeidžiant gamintojo nurodomas laikymo sąlygas, produktų ženklinimo etiketėse nenurodoma gaminio sudėtis. Už nustatytus pažeidimus atsakingiems darbuotojams taikytos administracinės nuobaudos. Nekokybiškų konditerijos gaminių pardavimas sustabdytas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai tęsia konditerijos cechų ir prekybos vietų patikrinimus.

Apie kokybės reikalavimų neatitinkančius maisto produktus vartotojai visada gali informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokamu telefonu 8 800 40 403.

VMVT informacija
interneto archyvo nuotrauka