Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Taurusis kalvadosas (Vilnius)

2006-10-04
Paskelbk savo straipsnį

UAB „Deloitte Lietuva“ generalinis direktorius, konjako kolekcionierius, parduotuvės „Cognac Boutique“ savininkas Juozas Kabašinskas dažnai yra vadinamas konjako ambasadoriumi, tačiau vien konjaku neapsiriboja – plečia savo akiratį ir domisi kitais tauriaisiais gėrimais, pavyzdžiui, kalvadosu. Šį gėrimą rugsėjo 22 dieną „Fashion Restaurant“ restorane Juozas Kabašinskas pristatė kartu su ūkio, gaminančio kalvadosą „Christian Drouin“, atstovu Gijomu. Pastarojo senelis ir įkūrė šį ūkį.

Pasak anūko, jo senelis nusipirko ūkį su sodu ir nusprendė gaminti tik aukštos kokybės spiritinį gėrimą. Tai vyko šeštąjį dvidešimto amžiaus dešimtmetį. Tuo metu aplinkui niekas nesistengė gaminti gerą kalvadosą, nes dažniausiai jis buvo geriamas darbininkų. Kad pakeltų sau tonusą, pastarieji kalvadoso šlakelį pildavo į kavą ryte. Gijomo senelis nutarė, kad kalvadosas gali būti taurus bei geras gėrimas, ir tai įrodė. Tačiau seneliui tai buvo labiau hobis, jis šio gėrimo nepardavinėjo. Užaugęs sūnus kalvadosą, kurio buvo pilnas namų rūsys, sugalvojo parduoti. Tokiu būdu „Christian Drouin“ namų kalvadosas atsirado rinkoje.

Kalvadosui gaminti naudojami obuoliai. Pirmiausia jie šiek tiek padžiovinami palėpėse, o vėliau iš jų spaudžiamos sultys. Beje, sulčių spaudimui šiuose namuose naudojami tokie patys presai kaip ir Šampanėje. Gautos sultys fermentuojamos ir gaunamas sidras, po to sidras distiliuojamas – išgaunamas obuolių sidro spiritas. Spiritas paprastai būna baltos spalvos. Tai dar ne kalvadosas, nes nebrandintas. Tačiau šį gėrimą taip pat galima vartoti, geriausia atšaldytą, galima pilti į kokteilius.

Kalvadosas gali būti distiliuojamas dviem būdais: vieną arba du kartus. Du kartus distiliuotas gėrimas laikomas geresniu. Brandinimas, o ypač statinės, taip pat labai svarbu. Kalvadosui brandinti nenaudojamos naujos statinės, populiariau brandinti „second hand“ (panaudotose) statinėse. Geriausia kalvadosą brandinti statinėse, kurios buvo naudojamos šeriui, saldžiam vynui, gaminamam Prancūzijoje, gaminti. Tauriajam gėrimui statinės priduoda aromatų.

Dėl oksidacijos kalvadosas kas pusę metų perpilamas vis į kitą statinę. Dar vienas svarbus procesas kalvadoso gamyboje – redukcija, t. y. skiedimas vandeniu. Tai labai subtilus, atidumo reikalaujantis procesas. Pagamintas ir subrandintas kalvadosas būna septyniasdešimties laipsnių stiprumo, todėl išpilstant, kad būtų keturiasdešimties laipsnių, gėrimas skiedžiamas vandeniu. Vanduo, pasak „Christian Drouin“ namų atstovo, pilamas po truputėlį, nes pilant greitai gali atsirasti nemalonus muilo kvapas. Vandens kokybė taip pat svarbi, todėl naudojamas tik natūralus vanduo.

Restorane „Fashion Restaurant“ vykusios degustacijos metu buvo ragaujami keturi „Christian Drouin“ namų gėrimai. Pirmasis jų – „Christian Drouin Selection Calvados“ pasižymi švelniu aromatu ir saldžiu skoniu. Tokį gėrimo skonį ir kvapą lemia kalvadoso gamyboje naudojamos kriaušės. „Christian Drouin Selection Calvados“ distiliuotas vieną kartą, puikiai tinka prie rūkytos žuvies.

Antrasis degustuotas gėrimas – „Christian Drouin VSOP Pays d‘Ange Calvados“. Jo spalva, palyginus su prieš tai aprašytuoju, kur kas sodresnė, jaučiasi prieskonių bei keptų obuolių aromatai. Šis kalvadosas distiliuotas du kartus. „Christian Drouin VSOP Pays d‘Ange Calvados“ yra brandinimo metu maišytas gėrimas – jaunesnio ir vyresnio kalvadosų, kurių amžius nuo šešių iki keturiolikos metų, mišinys.

Trečiasis kalvadosas – „Christian Drouin Hors d‘Age Pays d‘Ange Calvados“ – gaunamas sumaišius penkiolikos rūšių kalvadosą. Gėrimas išlaikytas penkiolika metų.

Ir paskutinysis degustuotas kalvadosas – „Chistian Drouin 1981 Pays d‘Ange Calvados“. Jis laikomas senose statinėse, o po to perpilamas į šerio statines, tad jo aromatas dar turtingesnis – jis kvepia ąžuolo sakais, tabaku, galima pajusti šerio aromatų.

„Christian Drouin“ namai didžiuojasi pelnę virš 400 įvairių apdovanojimų. Pasak šių namų atstovo, kalvadoso gamyboje galimi du keliai – gerasis ir blogasis. Bloguoju būdu gaminamas kalvadosas ilgą laiką laikomas tose pačiose didelės talpos statinėse, o pagardinimui gamintojai į jį deda cukraus, karamelės. „Christian Drouin“ namų šeimininkai pasirinko teisingąjį kelią, nes šių namų kalvadoso gamyboje naudojamos mažos talpos statinės bei savos technologijos, vadinamos „trijų fenomenų kombinacija“.

„Christian Drouin“ namų kalvadoso skonis ir kvapas priklauso nuo metų, nes skirtingais metais gaunamas skirtingas derlius, jis laikomas skirtingose statinėse. „Christian Drouin“ namų atstovai didžiuojasi turėdami 32 skirtingų metų kalvadoso.

Jeigu susigundėte paragauti tauriojo kalvadoso, nepamirškite, jog kuo ilgiau kalvadosas stovi taurelėje, tuo labiau keičiasi jo aromatas ir skonis. Prieš ragaujant ar uodžiant kalvadosą, pirma jį lėtai pasukite taurelėje. Skanaus.

Laura Kubilienė
Meniu.lt informacija ir nuotr.