Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Stalo tradicijos svetur Naujųjų išvakarėse (svetur)

2006-12-31
Paskelbk savo straipsnį

Karšti vaikinai griebia 12 vynuogių

Ispanai ir lotynų amerikiečiai, likus paskutinėms 12  senųjų metų sekundžių, stengiasi suvalgyti 12 vynuogių, simbolizuojančių būsimąją laimę. Nors kai kurie mitruoliai sugeba dar ir kauliukus išspjauti į apdairiai pasiimtą servetėlę, pradedantiems rekomenduojama rinktis vynuoges be kauliukų.


Naivu manyti, kad karšti Iberijos vaikinai per Naujuosius pasitenkina vynuogių sauja. Neužmirškite, kad Lotynų Amerikoje ne žiema, kaip pas mus. Taigi ten sniegas prieinamas nebent iš balionėlio. Užtat šašlykas - tikras!


Daugybė šeimų gruodžio 31-ąją skuba į gamtą pasičiupę kepsnines, ant kurių čirškina sultingus jautienos gabalus. Amerikiečių įtakai labiau pasidavę piliečiai linkę švęsti namie, prie šeimos stalo.


Gvatemaloje kalakutas valgomas su saldžiu padažu, Brazilijoje būtinai verdami lęšiai, simbolizuojantys turtus. Kuboje Naujieji sutinkami su kiauliena, kepta su apelsinais, o desertui patiekiama guajava ar juka su anyžių ir cukranendrių cukraus padažu.


„Šalti“ vaikinai kemša juodąjį pudingą

Anglosaksai per Naujuosius ne itin puola prie maisto, nes jų skrandžiai dar neatsigavę po tradicinio kalėdinio pudingo, - tokio sunkaus juodo kamuolio iš džiovintų vaisių, riešutų ir alkoholio.


Sunku įsivaizduoti labiau netinkamą maistą Viktorijos laikų tradicijas šventai saugančioje Australijoje, kur tuo metu šitaip karšta! Taigi per Naujuosius australai užkandžiauja kuo nors lengvu, pavyzdžiui, švelniu tortuku „Pavlova“ iš bezė, plaktos grietinėlės ir vaisių. O taip jis buvo pavadintas 1925 metais Australijoje gastroliavusios rusų balerinos garbei.

Škotai elgiasi priešingai: Kalėdas švenčia gana kukliai, užtat per Naujuosius linksminasi iki valiai. Jie irgi kepa tą patį juodąjį pudingą. O dar per Naujuosius škotai smaguriauja patiekalu iš pieno, kiaušinių ir rūkytos silkės!


Vokiečiai garbina turto simbolius

Vokietijoje gruodžio 31-oji vadinasi „Silvester“ ir švenčiama solidžiai. Kas svarbiausia naujaisiais metais? Žinoma, turtai! Vadinasi, iš pradžių patiekiama žirnių ar pupelių sriuba, nes ankštiniai, kaip žinoma, simbolizuoja turtus. Paskui kiauliena, kuri simbolizuoja turtą.

Beje, kiaulaitės pavidalo taupyklės pas mus atkeliavo būtent iš Vokietijos. Šis gyvūnas ant vokiečių naujametinio stalo nugula įvairiais pavidalais: tai ir servelatas, ir karbonadas, ir kraujinė dešra, ir kepsnys, ir marcipaninės figūrėlės, irgi kiaulaitės formų, ir netgi tikra jos galva, kuri tampa stalo puošmena. Privalomas garnyras - plonai plonai pjaustyti rauginti kopūstai. Beje, kuo daugiau kopūstų suraitysi naujametę naktį, tuo turtingesnis būsi ateinančiais metais.


Kritus Berlyno sienai, deramą konkurenciją kiaulėms sudaro karpiai: šis patiekalas į Rytų Vokietiją atkeliavo iš kaimyninės Čekijos ir greitai išpopuliarėjo: juk manoma, kad žuvis - kur kas sveikiau ir pigiau už mėsą.


Ant naujametinio stalo atsiranda vietos ir paukščiams - vištoms, kalakutams, antims, žąsims. Nes plunksna simbolizuoja - ne, šįkart ne turtus, - laimę.


Duonoje įkeptos monetos

Balkanų pusiasalio gyventojai į Naujuosius žiūri labai rafinuotai. Serbai, kroatai ir makedoniečiai pasidengia turtingą stalą, ant kurio dominuoja maistingi ankštinių ir mėsos patiekalai. Beje, ir jų desertai, kurių pagrindas - riešutai ir medus, anaiptol ne dietiniai. Bulgarai per Naujuosius doroja gausybę konservuotų daržovių - stiklainius, į kuriuos vasarą kimšo baklažanus, pipirus, svogūnus ir kitas pietų daržoves, dosniai pagardintas česnaku ir alyvų aliejumi.


O štai kaimynėje Graikijoje per Naujuosius ant šventinio stalo svarbiausia - paskaninta duona, primenanti mūsų kalėdinį pyragą, tik papuoštą sezamo sėklomis. Paprastai šeimininkės į duoną įkepa auksinių ir sidabrinių monetų, kurios neša (taip taip!) turtus ir laimę. Suprantama, šią duonelę reikia valgyti labai lėtai ir atsargiai, kad, neduokdie, nenusilaužtum danties.


Ryžių paplotėliai suburia šeimą

Rytuose ryškiausiai Naujuosius švenčia japonai. Tądien ant stalo - speciali vištienos sriuba, bambuko ūgliai, ridikai, sojų padažas, morkos ir kitos daržovės. Prie sriubos paduodama ryžių paplotėlių, kurie kepami dar gerokai prieš šventes. Gruodį giminės ir artimieji susirenka krūvon ir iš pradžių ilgai verda lipnius ryžius, paskui grūda juos medinėmis piestomis, kol šie pavirsta vienalyte mase, iš kurios ir lipdomi naujamečiai papločiai.


Kas ką geria?

Šampanas - kone universalus naujametis gėrimas. Taupūs europiečiai neretai renkasi pigesnį, bet nė kiek ne mažiau kokybišką putojantį daugiau ar mažiau gazuotą vyną.


Iš įprasto vyno europiečiai labiausiai mėgsta sodrų burgundiškąjį ar lengvą baltąjį. Bet vynas - toli gražu ne vienintelis pasirinkimas: portugalai Naujuosius pasitinka su portveino, dažniausiai saldaus, taure rankoje, anglai renkasi brendį, škotai - viskį.


Už žemyno ribų naujamečiai gėrimai dar įvairesni. Kuboje šventiniai patiekalai užgeriami vietiniu alumi ir romu, kartais pagardintu prieskoniais. Japonai išlenkia taurelę kitą šiltos sakės. Amerika siurbčioja kokteilius. Tipiški naujamečiai gėrimai - „Manhattan Dry“, „Kamikaze“, „Cherry Blossom“.

 

Meniu.lt informacija
Pagal užsienio spaudą