Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nauji ES teisės aktai padės saugiau ir skaidriau naudoti maisto priedus

2011-11-15
Paskelbk savo straipsnį

Pasak Komisijos nario, piliečiai bus geriau informuoti, o ES maisto pramonės įmonės turės reikiamų priemonių naujoviškiems ir saugiems maisto produktams kurti.

Du nauji sąrašai

Naujuose reglamentuose bus pateikti du nauji sąrašai. Pirmasis – tai maisto priedų sąrašas, kuris bus pradėtas taikyti 2013 m. birželio mėn. (jį taikyti nuspręsta vėliau, kad ES pramonė galėtų prisitaikyti prie naujų taisyklių). Šis sąrašas, pateiktas internetinėje duomenų bazėje, suteiks galimybę vartotojams, maisto ūkio subjektams ir kontrolės institucijoms lengvai nustatyti, kokie priedai leidžiami konkrečiuose maisto produktuose. Antrame sąraše išvardinti maisto ingredientų priedai (kiti priedai – fermentai, kvapiosios ir mitybinės medžiagos). Sąrašas bus pradėtas taikyti 20-tą dieną po jo paskelbimo ES oficialiame leidinyje.Šių dviejų sąrašų sudarymas yra svarbus etapas, įgyvendinant 2008 m. gruodžio mėn. priimtą Pagrindų reglamentą (EB) Nr. 1333/2008 dėl maisto priedų.

Skaidrumas

Nauji teisės aktai itin naudingi dėl to, kad suteiks daugiau skaidrumo. Nuo šiol leidžiamos priedų paskirtys išvardintos pagal maisto produktų, į kuriuos jų galima dėti, kategorijas. Europos Komisijos specialistų nuomone, šie sąrašai bus žymiai efektyvesni už ankstesnius, kurie buvo pateikti trijų skirtingų direktyvų prieduose. Naujajame sąraše bus aiškiai matyti, kurių kategorijų maisto produktuose leidžiama naudoti labai mažą kiekį priedų, o kuriuose draudžiama. Tai pasakytina apie nearomatizuotą jogurtą, sviestą, kompotą, makaronus, paprastą duoną, medų, vandenį ir vaisių sultis. Kitų kategorijų itin apdorotuose maisto produktuose, pvz., – konditerijos gaminiuose, užkandžiuose, padažuose ir aromatizuotuose gėrimuose, leidžiama naudoti daugiau priedų. Sudarius priedų sąrašą, kuriuos galima dėti į kitus priedus (fermentus, kvapiąsias ir mitybines medžiagas), bus užtikrinti leistini jų kiekiai, darantys kuo mažesnį poveikį žmonių sveikatai.

Kiti pokyčiai priėmus naujas teisines nuostatas

Be pateiktų dviejų sąrašų, naujuose teisės aktuose taip pat bus:
–  aiškiai apibrėžtos sąlygos, kada leidžiama dėti priedus į maisto produktus,
–  aiškiai nurodyta, į kokių kategorijų maisto produktus galima dėti konkrečius priedus,
–  numatyta visų leidžiamų priedų saugos pakartotinio vertinimo programa,
–  pateiktos aiškios gairės ir nurodymai pareiškėjams, teikiantiems prašymus leisti naudoti maisto priedus pagal naują paskirtį.

Bendra informacija apie priedus

Tebegaliojančiame 2008 m. Pagrindų reglamente Europos Parlamentas ir Taryba nustatė bendrąsias maisto priedų naudojimo sąlygas. Šiame reglamente nustatyta bendra sistema, principai ir tikslai, kuriais grindžiami visi konkrečius priedus reglamentuojantys teisės aktai. Jame reikalaujama, kad priedus naudoti būtų saugu, jų naudojimas būtų pagrįstas technologiškai, naudojami priedai teiktų privalumų ir naudos, vartotojai nebūtų klaidinami,.

Pakartotinis priedų vertinimas

2010 m. kovo  mėnesį  Europos  Komisija  patvirtino  visų  leidžiamų naudoti maisto priedų saugos pakartotinio vertinimo programą. Iki 2020 m. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) privalo pakartotinai įvertinti visus priedus. Pirmiausia bus vertinami seniausiai vertinti maisto priedai, atsižvelgiant į jų naudojimo mastą ir poveikį  žmonėms  ir  priedai, apie  kuriuos  pateikta  nauja  mokslinė informacija. Pirmenybė bus teikiama dažikliui aspartamui – jis bus pakartotinai įvertintas iki 2012 m.  rugsėjo mėn. Jau  pradėti vertinti kiti maistiniai dažikliai, pakartotinai įvertinta 17 jų rūšių. Europos Komisija pasiūlė pakeisti trijų iš jų naudojimo kiekius, nes EFSA nustatė, kad šių dažiklių poveikis tam tikroms vartotojų grupėms gali būti kenksmingas.


Gairės ir nurodymai

2011 m. Europos Komisija nustatė, kokius reikia pateikti duomenis, kad būtų leidžiama naudoti priedus pagal naują paskirtį. Tai – toksikologiniai duomenys, reikalingi rizikos vertinimui, ir informacija, įrodanti, kad priedų naudojimas technologiškai pagrįstas bei gali būti naudingas vartotojams. Norėdama padėti būsimiems pareiškėjams, Europos Komisija parengė praktines gaires, kurios pateikiamos internete http://ec.europa.eu/food/food/fAEF/authorisation_application_en.htm). Pagal šias gaires pareiškėjai gali pateikti išsamius dokumentų rinkinius, kurie bus sparčiau išnagrinėti. Europos Komisijos specialistai įsitikinę, kad tai paskatins atsakingai diegti naujoves maisto pramonėje.
Vienas iš naujoviškų produktų – natūralus saldiklis steviolio glikozidas, gaunamas iš augalo Stevia ribaudiana. Priimtas reglamentas, leidžiantis jį naudoti kelių kategorijų maisto produktuose. Buvo paprašyta, kad EFSA įvertintų šios medžiagos saugą. Padaryta išvada, kad saldiklis nėra kancerogeniškas, genotoksiškas arba susijęs su toksiškumu reprodukcijai (vystymuisi), ir nustatyta leistina paros dozė (LPD) – 4 mg/kg kūno masės per parą.
Daugiau informacijos šia tema galima rasti: http://ec.europa.eu/food/food/fAEF/index_en.htm .

Parengta pagal Europos Komisijos informaciją