Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Šiaulių apskrities mokyklose bulvių traškučių vaikams nesiūlys (Šiauliai)

2006-09-05
Paskelbk savo straipsnį

Šiaulių visuomenės sveikatos centras informuoja, kad miesto ir apskrities mokyklose nebus prekiaujama bulvių traškučiais. Visuomenės sveikatos specialistai, derindami moksleivių maitinimui tiekiamų produktų asortimentą, rekomenduoja atsisakyti produktų, prieštaraujančių sveikos mitybos principams.

Pasak ŠVSC Sveikatos saugos skyriaus vedėjos gydytojos Jūratės Karalevičienės, siekiant apsaugoti vaiko organizmą bent jau nuo prasčiausią reputaciją sveikatos atžvilgiu turinčių užkandžių, bulvių traškučių Šiaulių mokyklose šiais mokslo metais nebus siūloma. Virškinimo sistemos ligų skaičius Šiaulių apskrities vaikų iki 14 metų amžiaus nuo 2003 metų išaugo beveik 40 procentų (nuo 111,3 atvejo 1000 vaikų 2003 metais iki 179,9 atvejo – 2005 m.) Vyrauja gastritai, duodenitai, skrandžio opos.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad mokyklose turi būti sudarytos sąlygos maitinimui organizuoti ir svarbiausia vaikams turi būti suteikta galimybė pavalgyti šilto maisto.

„Tačiau šis higienos normos reikalavimas mokyklose vykdomas tik iš dalies: maitinimas organizuojamas, bet pertraukos skirtos maitinimui daugeliu atvejų per trumpos, o patiekalai vaikams nepatrauklūs. Jeigu vaikai, norėdami papietauti, stovi eilėje beveik visą pertrauką, tai valgyti turi paskubomis. Daugelis, ypač vyresniųjų klasių vaikų, apskritai mokykloje nevalgo, kartais net ir neatsigeria. Tai labai kenkia virškinimui ir po ilgesnio laiko gali atsirasti rimtų virškinamojo trakto sutrikimų. Kokią didelę žalą jaunam organizmui gali padaryti 6 ir daugiau valandų (tiek laiko vaikai kasdien praleidžia mokykloje) pertraukos tarp maitinimosi, galima vertinti tik po ilgesnio laiko. Jaunas organizmas, jeigu nėra organinių sutrikimų, gana ilgą laiką gali toleruoti netinkamą maitinimąsi, todėl dažniausiai netinkamo maitinimosi problema ignoruojama“, – teigia gydytoja J. Karalevičienė.

Tėvai ir mokytojai neturi užmiršti, kad netinkamas maitinimasis, ypač badavimas, kenkia ne tik virškinimo, bet ir nervų sistemai. Gana didžiulė rizika „gauti“ gastritą ar opą kelia tuščio skrandžio ataka sausais aštriais užkandžiais, tokiais kaip bulvių traškučiai.

Tad siekiant apsaugoti vaiko organizmą, Šiaulių mokyklose šiais mokslo metais nebus siūloma bulvių traškučių. Šiaulių visuomenės sveikatos centras, derindamas moksleivių maitinimui tiekiamų produktų asortimentą, rekomenduoja atsisakyti produktų, prieštaraujančių sveikos mitybos principams. Atsisakoma ir gazuotų gaivinančių gėrimų su saldikliais. Tai turėtų padėti ugdyti vaikams sveikos mitybos įgūdžius. Beje, mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turi nuolatos stebėti, kaip maitinasi moksleiviai. Sveikos mitybos įgūdžių ugdymas –viena iš mokyklos sveikatos specialistės funkcijų. Ar nepažeidžiamas suderintas asortimentas, prižiūri ir mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė.

„Organizuojant vaikų maitinimą, mokyklose valgiaraščius, patvirtintus mokyklos vadovo, būtina derinti su visuomenės sveikatos centru. Mokyklose turi būti organizuojamas ir tausojantis maitinimas, sergantiems virškinamojo trakto, inkstų, kepenų ligomis, alergiškiems vaikams. Mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros darbuotojas, surinkęs informaciją iš vaiko sveikatos pažymėjimų, turi pateikti sąrašą mokinių, kuriems reikalingas tausojantis maitinimas. Toks maitinimas turi būti ruošiamas pagal atskirą valgiaraštį. Todėl šiuo atveju vaiko sveikatos pažymėjimo pristatymo į mokyklą terminas – rugsėjo 15 d., tikrai pagrįstas“, – sako ŠVSC gydytoja.

Medikai primena, kad pusryčių nauda, ypač jaunam organizmui, neabejotina, todėl tėvai turi pasirūpinti, kad vaikai į mokyklą išeitų papusryčiavę. Kad nebūtų sekinamas jaunas organizmas, svarbu valgyti ne rečiau kas 3,5-4 val. Valgant retai, vaikas labai išalksta, valgo skubėdamas, blogai sukramto, pagaliau iš karto suvalgo daug maisto, kuris ištempia skrandžio sieneles, jos negali laisvai judėti, maistas ilgiau būna skrandyje, dirgina skrandžio gleivinę. O tai ir sąlygoja virškinamojo trakto susirgimus. Todėl labai svarbu ne tik sudaryti sąlygas mokinių maitinimuisi, bet ir skatinti, kad vaikas laiku pavalgytų.

Daugiau informacijos:

Reda Ulinskaitė
ŠVSC atstovė spaudai
Tel. (8 415) 96376
El. p. spauda@svsc.lt

Jūratė Karalevičienė
ŠVSC Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja
Tel.(8 415) 96375
El. p. sauga@svsc.lt

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija