Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Savaitgalio Varšuva: nuo bažnyčių iki aludžių ir prekybos centrų

2005-12-12
Paskelbk savo straipsnį

Tiems, kas pavargo nuo kasdienių rūpesčių ir norėtų atsipūsti, specialistai pataria išvažiuoti. Jei negalima sau leisti ilgesnės kelionės - pakaks ir savaitgalio. Varšuva - pats tas savaitgalio
kelionei.

Daugelis turistų pažintį su Varšuva pradeda nuo senamiesčio, kuris įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Senamiesčio širdis - karališkoji pilis ir šalia jos esanti aikštė, kurioje dažnai organizuojamos įvairios šventės, minėjimai, mugės. Dvi mažesnės aikštės - Senojo ir Naujojo turgaus, apsuptos nedidelių spalvingų namų, kuriuose įsikūrę restoranai, viešbučiai, galerijos,
suvenyrų parduotuvės, butai. Keliomis pagrindinėmis gatvėmis nuo Naujojo turgaus aikštės iki Laženki parko rūmų driekiasi Karališkasis kelias - juo anksčiau mėgdavo vaikštinėti didikai, o dabai visiškai okupavo turistai.

Eksponuojami kardinolo daiktai
Būnant tokioje katalikiškoje šalyje kaip Lenkija negražu neaplankyti bent vienos bažnyčios. Netoli Karališkosios pilies stovi Varšuvos arkikatedra. Sumokėjus zlotą (1 zlotas yra apie 0,86 lito) galima nusileisti į požemius, kuriuose palaidoti garsūs didikai ir šventikai, apžiūrėti dabartinio Lenkijos kardinolo Jozefo Glempo daiktų parodą. Pomėgiu keliauti ir bendrauti garsėjantis dvasininkas yra surinkęs nemažą suvenyrų kolekciją - nuo Lenkijos futbolo rinktinės dovanoto kamuolio su žaidėjų parašais iki ritualinių statulėlių iš Afrikos. Ši paroda veiks iki metų pabaigos.

Moderniausias - Atgimimo muziejus
Muziejų mėgėjai neturėtų nusivilti apsilankę Nacionaliniame muziejuje. Jis buvo įkurtas dar 1862-aisiais, turi vieną didžiausių senosios tapybos ir skulptūros meno kolekcijų visoje Centrinėje Europoje. Nemažai lankytojų sutraukia Lenkijos istorijos, kariuomenės, Paviako (nacių laikais jame buvo žiaurumu garsėjęs kalėjimas) bei pats moderniausias šalyje - Lenkijos atgimimo - muziejai. Istorinės ekspozicijos veikia ir Karališkojoje pilyje, Laženki rūmuose, kiek toliau nuo miesto centro esančiuose Vilanovo rūmuose. Šiuolaikinio meno parodos nuolat organizuojamos Šiuolaikinio meno centre. Iki gruodžio 18 dienos jame atidaryta itin šmaikšti jaunųjų Lenkijos menininkų paroda „Pačiame dėmesio centre“.

Miesto simbolis - Stalino rūmai
Nuo senamiesčio netoli paėjėti iki centrinės Varšuvos dalies - Marszalkowska ir Aleja Jerozolimskie gatvių sankirtos, kurioje stovi garsieji Kultūros ir mokslo rūmai - Josifo Stalino dovana, pastatyta lygiai prieš pusšimtį metų. Jame įkurti trys teatrai, kino teatras, koncertų salė, technikos muziejus, privatus humanitarinių mokslų universitetas, baseinas, paštas, kavinė, kelios suvenyrų parduotuvės, patalpas jame nuomojasi įvairios kitos įstaigos. Už 15 zlotų galima pakilti į trisdešimtą pastato aukštą ir apžvelgti miesto panoramą.

Legendos pasakoja, kad iš Kultūros ir mokslo rūmų yra nutiesti slapti labirintai į buvusią Komunistų partijos būstinę bei geležinkelio stotį. O spaudoje neseniai buvo rašoma, kad pastato rūsys neatsigina žiurkių, tad jame buvo apgyvendintos kelios dešimtys benamių kačių, kurioms prižiūrėti Savivaldybė kas mėnesį skiria lėšų.

Lenkiški patiekalai ir gėrimai
Norintys užkąsti gali apsilankyti kokiame nors lenkiško maisto restorane. Jų yra daugybė, tačiau lenkai savo svečiams paprastai siūlo eiti į „Chlepskie jadlo“, dekoruotą kaip senovinė pirkia ir labai panašų į mūsų „Čili kaimą“ ar „Forto dvarą“. Siūloma įvairių sriubų, pavyzdžiui, žirninė „Grochuvka“, pieniška „Bielucha“ (po 12 zlotų), karštųjų patiekalų, pavyzdžiui, bulviniai blynai su aštriu guliašu (34 zlotai), kiaulienos nugarinė su slyvų ir medaus padažu (36 zlotai),
ungurys su krapų padažu (49 zlotai). Čia galima paragauti ir populiarių gėrimų, pvz., karšto alaus su uogiene (9 zlotai), taip pat gėrimo „Bomba“ (18 zlotų) - tai alaus bokalas, kurio dugne paskandinta taurelė degtinės. Sako, kad du bokalai tokio gėrimo net tvirtą vyrą paguldo ant žemės.

Veikia tol, kol yra geriančių
Alaus mėgėjai Varšuvoje renkasi į neseniai atidarytą „Browarmia“. Tai vienintelė vieta mieste, kurioje pilstomas vietoje pagamintas alus. Čia gaminamos keturios jo rūšys. Mažas bokalas abiejų rūšių šviesiojo alaus kainuoja 5, didelis - 7 zlotus, mažas bokalas tamsiojo ir imbierinio
alaus - 5,5, o didelis - 8 zlotus. Karšto šviesiojo alaus, pagardinto medumi ir cinamonu, didelis bokalas kainuoja 9 zlotus. Ši aludė dabar yra be galo populiari, tad norint čia pakliūti savaitgalį reikia iš anksto rezervuoti staliuką.

Kitos trys be galo populiarios užeigos - vienoje eilėje išdėstytos „Szparka“, „Szpilka“ bei „Szpulka“ (tiesa, pastaroji iki Naujųjų metų uždaryta remontuoti). Interjeru išsiskiria „Prohibicja“ - joje tvyro 1920-ųjų Amerikos dvasia. Bohema renkasi į „Le Madame“. Beveik visi barai Varšuvoje veikia be darbo valandų - tol, kol yra lankytojų.

Madingiausi - gėjų klubai
Mėgėjai pašokti eina į taip pat neseniai atidarytą diskoteką „Minska 25“ (pavadintą pagal adresą). Joje kiekvieną savaitgalį pasirodo Vakarų diskžokėjai, o darbo dienų vakarais plokšteles sukioja vietiniai atlikėjai. Jaunimo pamėgti klubai - „Balsam“ ir „Pruderia“. Alternatyviosios muzikos mėgėjai lankosi „Auroroje“. Joje dažnai rengiami roko, pankroko, ska ir elektroninės muzikos koncertai. Pasirodo, itin madingi šiuo metu gėjų klubai („Utopia“, „Cocon“) - į juos eina anaiptol ne vien gėjai, ir norint patekti į vidų kartais reikia stovėti eilėje net keletą valandų.

Prekybos centrai ir turgūs
Dar vienas dalykas, kurį galima daryti Varšuvoje, - apsipirkti. Po komunistinio režimo krizės Lenkija tapo absoliučiu prekybos centrų rojumi. Didžiausi - „Arkadia“, „Blue City“, „Galeria Mokotow“ - dydžiu ir prekių gausa gerokai lenkia lietuviškąjį „Akropolį“. Daugybė parduotuvių yra įsikūrusios ir pagrindinėse gatvėse - Marszalkowska ir Aleja Jerozolimskie. Vadinamajame Dešimtmečio stadione veikiantis turgus garsėja kaip vienas didžiausių Europoje. Tiesa, jis labai panašus į mūsų Gariūnus, įdomus tik tuo, kad yra puikus globalizacijos pavyzdys: tarp jo prekeivių - nemažai juodaodžių, siūlančių turkiškų drabužių, kiniškų laikrodžių, rusiškos degtinės, nelegalių Ukrainoje pagamintų kompaktinių diskų, o be viso to - besikeikiantys lenkiškai!

Varšuvoje veikia ir labai garsus sendaikčių turgus - Kolės rajone esantį turgų geriausiai lankyti savaitgaliais, tuomet į jį suvažiuoja sendaikčių pardavėjai ne tik iš Varšuvos, bet ir iš tolesnių miestų. Jame ką įsigyti randa net išrankūs kolekcionieriai.

Živilė Viteikaitė - specialiai „Laisvalaikiui“ iš Lenkijos
Živilės Viteikaitės nuotr.