Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Puodelis kavos užmuša tinginį

2006-01-07
Paskelbk savo straipsnį

Apie kavos naudą arba žalą prirašyta daug. Kad ir kaip būtų, dauguma iš mūsų dieną pradeda puodeliu kavos. Teigiama, jog šis gėrimas stimuliuoja darbingumą, skatina aktyvumą, o svarbiausia – maloniai nuteikia. Todėl itin svarbu nepasiklysti tarp gražių pakuočių ir išsirinkti tinkamiausią, kurios turinys nesugadintų ryto.

Rinktis kavą specialistai pataria atsižvelgiant į tai, kokiu būdu ji bus ruošiama. Verdant kavą espresso aparatu, geriausia pirkti specialiai tam paruoštus espresso mišinius. Juose arabikos rūšies pupelės maišomos su nedideliu kiekiu robustos, kavai suteikiančios stiprumo, sodrumo. Jei kavą plikysite puodelyje, geriausiai rinktis regionines kavas, kurių sudėtyje – 100 % arabikos. Gėrimas iš šių kavos pupelių bus švelnesnio skonio, aromatingesnis.

Lemia skrudinimas
Arabikos pupelės, dėl geresnio skonio ir dėl to, jog jose mažiau kofeino, rinkoje vertinamos kur kas labiau nei robustos. Atskirti vieną rūšį nuo kitos itin paprasta: arabikos pupelės, nors priklausomai nuo augimo regiono, yra skirtingų dydžių, tačiau visada bus pailgos formos, vienodai apskrudusios. Robustos – kone apvalios ir kepinant niekada neapskrunda vienodai. Pagal šiuos požymius kavos pupelės skirstomos į rūšis – aukščiausią arba pirmą (antros rūšies pupelių nebūna). Aukščiausios rūšies kava verdama tik iš tolygiai rudos spalvos, viduje su šviesiu branduoliu, blizgios arba matinės arabikos pupelių. Pirmos rūšies pupelės gali būti iš arabikos ir robustos nevienodai apskrudusių grūdelių. Kiti reikalavimai pirmos rūšies pupelėms nesiskiria nuo aukščiausios rūšies reikalavimų.

Žalia kavos pupelė neturi beveik jokio kvapo ir yra gana nedidelė. Kuo daugiau ji skrudinta, tuo daugiau iš jos išsiskirs aromatinių aliejų, tuo gėrimas bus kartesnis ir tirštesnis. Nuo skrudinimo laiko priklauso ir pupelės dydis: ilgai kaitinant pupelė padidėja net 4 kartus.

„Pirkėjas, rinkdamasis pupeles, turėtų žinoti, kad kuo tamsesnė ir riebesnė pupelė, tuo labiau ji netinka naminiam kavos plikymui puodelyje. Kavą iš tokių pupelių geriausia ruošti kavos aparatu“, – perspėja Giedrė Kvedaravičienė, skonio namų „Gurmans“ rinkodaros vadovė.

Pasak jos, puodelyje plikyta kava bus skanesnė, jei ją sumalsime rupiau, o ruošiant kavą espresso aparatu – kuo smulkiau, nes po dideliu spaudimu ir verdančiu garu pupelė turi greitai „atiduoti“ visą skonį.

Skonio namai „Gurmans“ gurmanams ir išskirtinio skonio mėgėjams į Lietuvą atvežė „Jamaika Blue Mountain“ (70 Lt/100 g), „Kopi Luwak“ (200 Lt/100 g),  „Galapagos San Christobal“, „Yemen Mocca Matari“ (apie 20 Lt/100 g) išskirtinių  regioninių kavos pupelių.

Išskirtiniu sunkiu žemės pelėsio skoniu, tirštumu ir savotišku kvapu išsiskiria „Kopi Luwak“ pupelės.

„Šią kavą galima būtų pavadinti pačia kompleksiškiausia kava, kurios išskirtinį skonį nulemia fermentacijos procesas gyvūnėlio virškinimo sistemoje“, – pasakoja p. Kvedaravičienė. Vietiniai gyventojai surenka civetų (indoneziškai „luwak“) suvalgytas ir kartu su ekskrementais pašalintas kavos uogas, pašalina ekskrementų sluoksnį ir parduoda pupeles kavos supirkėjams. Taip surenkamos kavos kiekiai yra labai nedideli, dėl to ji yra brangi.

„Kopi Luwak“ kava auginama Indonezijoje, Filipinuose (kur vadinama Kape Alamid), Vietname ir Pietų Indijoje.

„Yemen Mocca Matari“ kavą p. Kvedaravičienė apibūdina kaip „išskirtinio nepriekaištingo skonio“.

„Joje susipina žemės, riešutų, medžio aromatai, juntamas vaisinis skonis primena muskatą, išlaikytą vyną“, – kavą apibūdina vadovė.

Svarbiausia – šviežumas
„Perkant kavą svarbiausia žinoti, kiek laiko praėjo nuo jos skrudinimo“, – įsitikinęs Vytautas Kratulis, UAB „Šviežia kava“ vadovas. Pasak jo, diskutuojant apie kavą užmirštamas svarbiausias dalykas – galima nauda sveikatai, kurią teikia kavoje esantys antioksidantai. Antioksidantų gausu augaluose, o kavamedis – ne išimtis. Tyrimai rodo, kad skrudinamose kavos pupelėse antioksidantai koncentruojasi, dėl to kavoje antioksidantų, saugančių organizmą nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, yra keturis kartus daugiau negu arbatoje.

„Tad šviežia kava ne tik kvapnesnė ir skanesnė, bet ir sveikesnė, nes joje yra dvigubai daugiau antioksidantų“, – primena p. Kratulis. Prekybininkai skelbia, jog skrudintos kavos pupelės galioja metus, tačiau p. Kratulis pataria tiek pupeles, tiek ką tik sumaltą kavą suvartoti per dvi savaites.

UAB „Šviežia kava“ importuoja žalią kavą, kurią Lietuvoje skrudina specialiu, skirtu nedideliems kiekiams, prietaisu. Bendrovės atstovas patikino, jog užsakius kavos vakare Vilniaus mieste, ją bendrovė gali pristatyti iki 12 val. ryto. UAB „Šviežia kava“ prekiauja 40 regionų rūšine kava, kurios 100 gramų kainuoja 5,90-17 Lt. Šią produkciją tiekia restoranams, barams, kavinėms bei mažmena prekiauja 3 firminėse parduotuvėse. Bendrovės pardavimai, pasak vadovo,
pernai išaugo 70 %.

Dar ieško pirkėjų
Dovilė Vinskienė, UAB „Skonis ir kvapas“ prekybos vadovė, sutinka, jog renkantis kavą itin svarbu jos šviežumas. Pasak jos, Vakarų Europoje jau seniai klesti tradicija pirkti kavą parduotuvėlėse, kuriose ji skrudinama tik ją parduodant. Ant tokios kavos pakuotės nurodoma ne galiojimo, bet skrudinimo data.

„Skonis ir kvapas“ prekiauja prieš savaitę skrudinta kava. Būtent tiek užtrunka vežimo, pakavimo darbai iš Olandijos, kur kava ruošiama. Bendrovė Lietuvoje šio darbo nesiima.

„Skrudinimas nulemia kavos kokybę, tad geras skrudintojas – tas pats, kas vyndarys – didelė vertybė“, – sako p. Vinskienė. Jei pupelės nemaltos, jas gaubianti kieta luobelė neleidžia aromatiniams aliejams taip greit išgaruoti, tad geriausiai kavą malti tik prieš ją užplikant.

„Skonis ir kvapas“ daugiausia parduoda mažai paskrudintų, salsvo, bet švelnaus ir ilgai išliekančio skonio kavos pupelių iš Lotynų Amerikos, Afrikos: „Brasil Genuine Cerado“ (69,90 Lt/kg), „Columbia supremo“ (92,90 Lt/kg), „Ethiopia Sidamo“ (99,90 Lt/kg).

O tokias gurmanų vertinamas kavas kaip „Kenya AA TOP Superstar“ (109,90 Lt/kg), kuri turi vaisių atspalvį su citrusų prieskoniu, pasak p. Vinskienės, žmonės Lietuvoje perka tik iš smalsumo, dar tik „paragauti“. Išskirtinių kavų didelės paklausos Lietuvoje dar nėra.

Jolanta Malinauskienė
„Verslo žinios“, 2006 01 06
 archyvo nuotraukos
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>