Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Pirmasis kartas - “Narutyje”!

2012-09-10
Paskelbk savo straipsnį

Jos garbei rengiami festivaliai Didžiosios Britanijos Kento grafystėje, JAV Pietų Merilendo valstijoje , o Golvėjuje Airijoje – net du kartus per metus! Jei Prancūzijoje ar Japonijoje austrių valgymo tradicija turi ilgą istoriją ir yra evoliucionavusi net iki specializuotų restoranų, tai Lietuvoje, nors ir nebe naujovė, vis dar daugelio priimama įtariai.

Viešbučio “Narutis” restorane rugsėjis laukiamas ne tik dėl to, kad lankytojų tarpe pagausėja vilniečių, kurie po atostogų grįžta į savo miestą ir jame pamėgtas vietas, bet ir todėl, kad vasaros įspūdžių ir jūros aromatą primena prasidėjęs austrių sezonas. Svečiai, kurie šį produktą atrado anksčiau ir pamėgo, žino, kad bet kuriais metais rugsėjo pirmąją “Naručio” restorane tradiciškai galės užsisakyti šviežiausių Bretanės austrių, kurioms pagardinti siūloma citrina, raudonojo vyno acto padažas ir taurė šampano. Nors šiomis jūros gėrybėmis galima vaišintis ir vėliau, rugsėjis – išskirtinis mėnuo, kai bendraminčiai mėgsta susiburti prie grūstu ledu pripildyto indo, ant kurio puikuojasi jau atidarytos jūros vėsa ir gaiva dvelkiančios geldelės. Neįmantrų, bet rafinuotą patiekalą gali lydėti ne tik prancūziškas šampanas, bet ir sausas putojantis vynas ar baltasis Sauvignon blanc.     

Nors gurmanai seka, kuriame restorane austrės ir jų patiekalai pasirodys anksčiausiai ir skuba užsisakyti pirmieji, kaip ir kiekvieną rudenį, “Narutyje” laukiami tie, kurie pasiryžta surizikuoti ir užsisakyti pirmąją gyvenime austrę. Kaip taisyklė, į tokį žygį vienam leistis ne visai drąsu, tad dažniausiai tai būna grupelė draugų, kurių dalis lieka prisiekusiais mėgėjais ir kitąmet jau išdidžiai užsisako ne vieną ir ne dvi, o visą rinkinį. Visgi, prieš tampant ritualo profesionalais ir rengiant austrių vakarėlius namie, restorano šefė Gražina Urbanavičienė pataria pirmąkart jų ragauti restorane. Čia pasitikrinsite, ar šis malonumas - jums, nesusižeisite neįgudusiu judesiu bandydami atidaryti geldelę ir įsitikinsite, kaip turi atrodyti tikrai šviežia ir kokybiška austrė. Profesionalūs padavėjai patars, kaip teisingai valgyti ir padrąsins, jei suabejosite savo pasirinkimu. Yra daugybė austrių apkepimo, virimo padažuose ir net konservavimo būdų, tačiau tikrąjį jų skonį pajusite ir  nesunaikintas gausias naudingų medžiagų atsargas gausite valgydami jas tik šviežias ir termiškai neapdorotas. Dėmesio! Nusprendę austrių įsigyti parduotuvėje, įsitikinkite, kad geldelės neatsivėrusios – tai reikštų, kad austrė mirusi ir gali būti rimtai pavojinga sveikatai. Taip pat turite teisę gauti iš pardavėjo informaciją, kokia yra jūsų perkamų austrių rūšis ir kokiomis  skoninėmis savybėmis ji pasižymi. „Naručio“ meniu rasite prancūziškąsias Bretanės austres, kurių neutralų skonį lydi subtilus riešutų prieskonis. Šios vidutinio dydžio austrės labai vertinamos patyrusių gurmanų ir puikiai tinka pradedantiesiems, kuriems retesnės specifinių skonių veislės gali būti kiek sunkokas išbandymas.

Skanaudami austres galite būti tikri, kad tai švarus ir neužterštas produktas. Nors laukinių austrių gauti toli nuo natūralių augimviečių praktiškai nelabai įmanoma, pramoniniu būdu išaugintose yra ne mažiau naudingų mikroelementų ir vitaminų (vario, magnio, kalcio, cinko, jodo, fosforo, geležies, vit. A, B, C, D). Užterštame vandenyje austrės tiesiog neauga, ir pakrančių gamtosaugos specialistai jas netgi laiko jūros vandens švaros indikatoriumi (galima palyginti kad ir su Lietuvos vidaus vandenyse gyvenančiais vėžiais, kurie veisiasi tik švariuose vandens telkiniuose). Nepaisant to, kad austrės akcentuojamos kaip afrodiziakas ir yra lydimos įvairiausių emocijų (neigiamos pasigirsta dažniausiai iš tų komentatorių, kurie patys nei ragavę, nei matę iš arti), reikia paminėti, kad tai labai vertingas dietinis baltymingas produktas, beveik neturintis riebalų. O užvis smagiausia, kad galima skanauti jį čia, Vilniaus senamiestyje, alsuoti prancūziška dvasia, užgerti švelniu Laurent Perrier šampanu ir leidžiant laiką draugiškoje kompanijoje visiškai neliūdėti, kad vasara baigėsi, o prieš akis – griežta ir ilga darbų bei mokslų rutina!