Vaistas nuo 8 ligų
Kanados žurnale „Weekly World News“ pateikiamas medicininiais tyrimais pagrįstas sąrašas ligų, kurias galima gydyti cinamonu ir medumi, sustiprinančiu prieskonio veikliąsias galias.
Cinamonas ir vėžio gydymas
Apie sudžiovintos laurinių šeimos medžių žievelės (cinamono) gydomąsias galias žinoma jau iš kinų imperatorių knygų apie augalus (III a. prieš Kristų). Dabartinė medicina cinamono naudą sveikatai įrodė moksliniais tyrimais. Taigi cinamonas turintis mangano, kalcio geležies: Mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujo spaudimą bei apsaugo nuo per didelio kraujo krešėjimo. Cinamone esanti medžiaga cinamonoaldehidas sumažina trombocitų kiekį kraujyje, kurių per didelis kiekis padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Ta pati medžiaga, Jungtinėse valstijose atliktų studijų duomenimis mažina melanomos (odos vėžio) ląstelių dauginimąsi bei uždegiminius kraujo rodiklius.
Pagalbininkas sergantiems diabetu ir širdies ligomis
Cinamonas ypatingai vertinamas, kaip antioksidantas. Antioksidantai stabdo aterosklerozės atsiradimą, neutralizuoja daugelį toksinų, sumažina laisvųjų radikalų gamybą. Iš prieskonių už cinamoną stipresnis antioksidantas yra tik mėta.
„Nepriekaištingas prieskonis“ taip pat yra labai geras diabetikas, savyje turintis medžiagą veikiančią, kaip insulinas ir padedančią reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.
Jungtinėse valstijose atliktame 12 savaičių tyrime įrodyta, kad cinamono ekstraktas vidutiniškai 8.4% sumažino gliukozės kiekį kraujyje (nevalgius iš ryto), taip pat sumažino kraujo spaudimą (-3.8%), bei padidino kūno raumenų masę (+1.1%), bei sumažino bendrą kūno svorį (tiesa nežymiai). Tyrimo autoriai padarė išvadą kad cinamonas gali sumažinti rizikos faktorius susijusius su diabetu bei širdies ir kraujagyslių ligomis.
Cinamonas gali būti toksiškas
Įsigydami cinamoną, nepamirškite patikrinti jo rūšies. Cassia rūšies, kitaip žinomo kaip Saigon cinamonas yra pigesnis, mažiau saldus ir kas blogiausia turi apie 5% toksiškos medžiagos - cumarino. Cumarinas kenkia kepenims, inkstams ir kitiems organams, todėl šios rūšies cinamono reikia vengti.
Ceylon cinamonas (Cinnamomum zeylanicum) cumarino turi mažiau nei 0.004%, todėl yra saugus naudoti net ir didesniais kiekiais. Ceylon cinamonas būna šviesesnis, bei saldesnis, lazdelės būna trapios ir jas galima lengvai sulaužyti ranka. Cassia cinamono lazdelės būna kietos.
Nors skamba įspūdingai, negalvokite, jog cinamonas ar jo mišinys su medumi – panacėja. Norint išvengti visų prieš tai įvardintų ligų reikia sveikai maitintis, turėti aktyvų fizinį krūvį ir svarbiausia kuo mažiau stresuoti, nes juk visos ligos „per nervus“.
Apie cinamoną skaitykite >>
MENIU.LT informacija
Parengė: Ieva Malaiškaitė
Nuotraukos: inmagine.com
Šaltinis: blogas.lt/sveikatossaltinis
2010 10 11