Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nauji skoniai troškuliui malšinti

2007-01-21
Paskelbk savo straipsnį

Šiuo niūriu metu, kai labai sunku išsibudinti ryte, o jau po pietų akys pačios merkiasi, arbatos prekiautojai siūlo išbandyti specialiai tamsiajam sezonui sukurtų tonizuojančių ar sveikatą tausojančių arbatos mišinių.

Pristatydami naujus gaminius arbatos prekiautojai vieningai porino, jog kurdami arbatas ingredientus dėliojo ne tik kad būtų skanu, bet ir sveika bei turėtų kuo didesnį teigiamą poveikį organizmui. Tarp naujai pristatytų arbatų „liekninamųjų“ jau nėra (prekiautojai juokauja, kad ši tema jau išsemta), tačiau be įspūdingų pažadų, pvz.: „aromatas sužadins jausmus, padidins darbingumą“, neapsieita ir šįkart.

Madinga, kas sveika
Kone egzotiškiausio skonio arbatų mišinius sukūrė skonio namai „Gurmans“. Giedrė Kvedaravičienė, šios arbatos kolekcijos kūrėja, pasakoja, kad 6 naujos arbatos kurtos arbatžoles ir natūralius prieskonius dėliojant pagal fusion principą, kai siekiant skonio ir poveikio darnos, nepaisoma tradicinių derinimo taisyklių ir principų. Viename iš naujai sukurtų „ReSTART“ mišinių ji argentinietišką žaliąją matė sumaišė su raudonąja Pietų Afrikos „Rooibos“ ir japoniško arbatinio grybo „Kombučia“ milteliais. Pasak p. Kvedaravičienės, toks mišinys puikiai tonizuoja, nes nė vienas iš sudėtinių elementų neslopina šio poveikio organizmui, ir yra malonaus skonio – matė kartėlį puikiai slopina raudonoji „Rooibos“. Visi naujieji „Gurmans“ arbatos mišiniai yra subtiliai paskaninti prieskoniais, kurie pagal sveikos gyvensenos ajurvedos filosofiją padeda tausoti sveikatą.

„Naujieji arbatų mišiniai – tai tarsi joga europietiškai: viskas supaprastinta ir padaryta taip, kad norintieji gyventi sveikai, bet neturintieji tam pakankamai laiko, galėtų be didelių pastangų ir įprastu bei maloniu būdu mėgautis sveikais, naudingais dalykais“, – sako ji.

Naujosios „Gurmans“ arbatos pagal jose dominuojančias veikliąsias medžiagas yra suskirstytos į 3 rūšis: tinkamą rytui – „ReSTART“, popietinę – „ReFRESH“, ir atpalaiduojamąją – „ReLAX“. Arbatų galima rasti didžiuosiuose Lietuvos prekybos tinkluose bei firminėse „Gurmans“ parduotuvėlėse. Ateity bendrovė tikisi savo produkciją platinti ir Vakarų Europoje.

„Tai originalūs arbatos mišiniai, sukurti pagal naujus derinimo principus, tad turėtume būti įdomūs bei išskirtiniai ir kitų šalių rinkoje“, – gaminio sėkme tiki p. Kvedaravičienė.

Prieskoniai ir žolelės
UAB „Skonis ir kvapas“, kitos arbata prekiaujančios vilniškės bendrovės, atstovai pasakoja, kad specialiai šiam tamsiajam sezonui taip pat yra sukūrę specialių mišinių. Vienas iš jų – stipriai mentolio aliejumi aromatizuota juodoji arbata, kurios aromatas toks intensyvus, kad nedrąsu ragauti, tačiau užplikytos jos kvepia gerokai nuosaikiau.

„Iš karšto gėrimo garuojantis mėtų aliejus stimuliuoja nervų sistemą, kelia nuotaiką, tad tonizuojantis juodosios arbatos poveikis tokiu būdu dar labiau sustiprinamas“, – apie arbatos poveikį pasakoja Dovilė Vinskienė, bendrovės prekybos vadovė.

Kitos dvi „Skonio ir kvapo“ naujienos, kurių galima rasti ir didžiųjų prekybos centrų lentynose – „Imbierinė arbata“ ir „Keliautojų arbata KARKADE“.

„Nors arbata nėra vaistas, bet keli kasdien išgerti imbierinės arbatos puodeliai padės atitolinti negalavimus, apsiginti nuo virusų“, – pasakoja prekybos vadovė ir primena, kad imbiero arbatos nereiktų siūlyti vaikams, mat ten esantys eteriniai aliejai jiems per aštrūs. Be to, ši arbata netinka ligoniams, kurių organizmas jau pats ginasi karščiavimu.

Niūriais vakarais ji siūlo atsigaivinti kartu su keliautoju alpinistu Vladu Vitkausku sukurtos „Keliautojų arbata KARKADE“ puodeliu. Šią arbatą galima ruošti 5 skirtingais būdais (visi surašyti ant arbatos pakelio), tereikia išsirinkti į kurią iš šalių – Meksiką, Jamaiką, Egiptą, Tunisą, Sudaną ar Europą, kur karaliauja šis gėrimas, – tą vakarą norėtumėte nuvykti.

Jolanta Malinauskienė
„Verslo žinios“, 2007 01 19
www.sxc.hu archyvo nuotrauka
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>