Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Naujasis 2006 metų Božole vynas

2006-11-16
Paskelbk savo straipsnį

Visoje Lietuvoje girdisi nekantrus vyno mėgėjų pirštų barbenimas į stalą. Rungtynėse dėl anksčiausiai atkimšto vyno butelio jau antri metai bandoma viską pradėti lapkričio mėnesio trečio trečiadienio vidurnaktį. Tai yra būtent tuomet, kai pradeda tiksėti pirmosios trečiojo ketvirtadienio sekundės. Tik tuo metu galima pradėti ragauti patį garsiausią jaunatvišką pasaulio vyną – Beaujolais Nouveau AC!

Pernykštis trečiadienio vidurnakčio vyno nakties virusas iš madingo Vilniaus vyno baro „In Vino“ šiais metais persimetė į Kauno „Perkūno Namus“. Tikėtina, jog atsiras ir dar keletas vietų, kur žmonės paaukos nakties miegą, kad galėtų prisijungti prie pasaulį apėmusios manijos. Smalsiesiems siūlome sužinoti šio vyno istoriją ir paskutiniojo derliaus ypatumus.

Božole vynuogynų istorija
Romos imperijos laikais per Božole(Beaujolais) driekėsi svarbus kelias tarp Ronos ir Saonos slėnių. Romos piliečiai pirmiausiai vynmedžius sodino Brouilly kalno papėdėje bei Morgon apylinkėse. Deja, šis vynas retai iškeliaudavo už šio krašto ribų.

Plintant krikščionybei, vynininkyste susidomėjo benediktinų vienuoliai. Vynas naudotas ne tik mišioms, bet ir vienuolynų išlaikymui, nes tai buvo gera prekė. Kunigaikštis Pilypas Narsusis savo edikte leido Gamay vynmedžius auginti tik šiame Burgundijos regione.

Prancūzų revoliucijos metais vienuolynų turtas buvo konfiskuotas ir parduotas naujiems šeimininkams. Pasikeitus kelioms vyndarių kartoms, viso regiono vynuogynai buvo padalinti paveldėtojams į gausybę smulkių lopinėlių. Tapo nuostolinga turėti savo vyninę. Todėl uogų derlius pradėtas parduoti vyno pirkliams, kurie brandino ir pardavinėjo vyną. Taip yra ir dabar, tad retai matysite château ūkyje gamintą Božole vyną.

XIX amžiuje Božole vynas į kitus kraštus pradėtas gabenti geležinkeliais, tad pirkėjams tapo patogu vyną siūlyti buteliais, o ne ąsočiais.

Božole vyno mėgėjų širdis galiausiai užkariavo paprastu ir visiems suprantamu Beaujolais Nouveau AC vyno skoniu. Tai daugiausiai vyno pirklio Georges Duboeuf nuopelnas. Jis buvo naujo vyno gamybos būdo iniciatorius, energingas Naujojo Božole dienos – trečio lapkričio ketvirtadienio – tradicijos propaguotojas.

Šiuo metu vyno mėgėjams į kraują įaugusi vyno prekybos pradžios data patvirtinta tik visai nesenai. Prieš Antrąjį pasaulinį karą pradėjęs populiarėti vynas pradėtas taisyklėmis kontroliuoti nuo 1938 metų. Nuo 1951 metų Beaujolais Nouveau AC vynas buvo pripažintas oficialiai. Tuomet buvo nustatyta oficiali fiksuota prekybos pradžia – lapkričio 15 diena. Tik nuo 1985 metų, pakeitus normatyvus, leista šiuo vynu prekiauti nuo trečiojo lapkričio mėnesio ketvirtadienio.

Božole vynuogynai
Skirtingos gamtos sąlygos lėmė nevienodą Božole vynuogynų derliaus kokybę. Pietinėje regiono dalyje gimęs Beaujolais AC vynas yra paprasčiausias, lengvai suprantamas ir tinkamas ragauti be išlaikymo. Regiono šiaurinėje dalyje esantys vynuogynai dėl kalnuoto reljefo ir gero dirvožemio vynui suteikia pranašesnį skonį. Toks vynas žymimas Beaujolais-Villages AC vardu.

Geriausios šių vynuogynų vietos turi papildomai suteiktą kokybinį „cru“ rangą. Šių mažų vynuogynų yra tik dešimt. Geriausiais vadinami Fleurie, Morgon, Moulin-a-Vent vynuogynai. Tai kokybiškiausias Božole vynas, po 3-8 metų brandinimo buteliuose įgaunantis sudėtingesnį aromatą ir skonį.

Božole vyndarystė
Populiarusis Beaujolais Nouveau vynas gaminamas visai kitaip nei cru Beaujolais vynas. Tik nuskintų Gamay vynuogių derlius pilamas į kubilus. Didelis nespaustų uogų sluoksnis spaudžia apačioje esančias kekes, tad suplyšusių uogų sultys pasklinda po kubilo dugną. Kubilo dugne vykstantis rūgimas skatina angliarūgštės išsiskyrimą. Ji kyla į viršų ir palaipsniui užpildo visą kubilą. Kubilo viršuje esančiose sveikos uogos yra apsuptos ypatingos aplinkos.

Angliarūgštės aplinkoje fermentuotos nesuspaustų uogų sultys vynui suteikia neįprastas savybes: šis vynas primena gėlių, bananų aromatą ir beveik neturi burną sutraukiančių taninų. Beaujolais Nouveau vynas tinkamas ragauti iš kart po pagaminimo. Dėl to jam prigijo „Naujojo Božole“ vardas.

Božole populiarumas
Božole regione per metus pagaminama apie 300 milijonų butelių vyno. Ketvirtis šio regiono vynų yra paženklinti Beaujolais Nouveau vardu. Įtakingiausias srities pirklys Georges Duboeuf kontroliuoja 15 % šio regiono vynų gamybos. Per metus jo rūsyje pagaminama net 4 milijonai Naujojo Božole vyno.

Božole vyno ženklinimas
Prancūzijoje vyndariai naująjį Božole vyną ženklina terminu Beaujolais Primeur AC. Techniškai tai toks pat vynas, kaip ir Beaujolais Nouveau AC. Pastarasis terminas daugiau mėgstamas užsienio rinkose.

2006 metų Božole vynas
Kaip ir ankstesniais metais, 2006 metų Božole derlius pradėtas skinti rugsėjo 5 dieną. Tai ženklas, jog uogų derlius šiais metais buvo prisirpęs pakankamai. Susirūpinimą kelia tai, jog vynuogių kekės buvo apimtos pelėsio ir puvinio. Georges Duboeuf teigimu buvo būtina atidi derliaus atranka, priešingu atveju atsainiai gamintą pigų Beaujolais Nouveau vyną išsirinkusiam vartotojui teks susitaikyti su ne itin tyru Božole vyno kvapu. Pelėsio nepažeistos nuskintos uogos tikrai buvo kupinos cukraus, jos turėjo gana stangrią ir tvirtą odelę. Tai reiškia, jog vynas antrus metus iš eilės bus šiek tiek solidesnis nei galima būtų tikėtis iš jaunatviško vyno, skirto vartojimui be išlaikymo. Nors derliaus atranką dariusių vyndarių vyno kokybė tikrai įspūdinga, tikėtina, jog savo kokybe vynas vis tik neaplenks etaloninio 2005 metų derliaus Beaujolais Nouveau AC vyno.

Gintautas Jašinskas
www.vynogidas.info informacija ir nuotr.

2006 metų Božole vyno renginiai:
Kelionė Siauruku>> 
„Vyno klubo“ vakaras>>
„Penktadienio klubo“ renginys>>