Juo tapęs šefas Jaroslav Orševski tikisi pasinaudoti patirtimi skinant pergales su Nacionaline Lietuvos šefų rinktine.
„Esame vedini degančių širdžių ir begalinio entuziazmo,“ - sako Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacijos prezidentas, restorano „Siesta“ šefas Jaroslav Orševski, kalbėdamas apie entuziastus, susibūrusius į nacionalinę šefų rinktinę. Jau šį lapkritį Liuksemburge vyksiančiame „virėjų olimpiada“ vadinamame pasaulio kulinarijos čempionate „Culinary World CUP“ dešimties lietuvių komanda, su kapitonu Deivydu Praspaliausku priešakyje, mėgins savo pagamintais patiekalais priblokšti komisiją ir dar ryškiau įžiebti Lietuvos vardą pasauliniame kulinarijos ir restoraninio maisto žemėlapyje. Todėl ką tik iš Prancūzijos atskriejusi žinia apie Jaroslav Orševski patvirtintą pasaulinės WORLDCHEF asociacijos tarptautinio teisėjo licenciją gali tapti dar vienu koziriu kelyje į pergales.
Tarptautinis virėjų konkursų teisėjas – tai galimybė žvilgtelėti į užkulisius
Čempionatas, kuriame dalyvauja keliasdešimt komandų iš viso pasaulio, garsėja itin griežtomis sąlygomis, o sėkmę čia lemia net menkiausios detalės: teisėjai stebi besivaržančias komandas nuo pat to momento, kai šios įžengia į ringą – aprangą, judesius, ruošiamo produkto temperatūrą, kokiais įrankiais dirbama, ar komanda tinkamai pasidalija darbais.
Esminius niuansus, į kuriuos bus kreipiamas dėmesys konkretaus tų metų čempionato metu, lemia teisėjų sprendimas, todėl rinktinės tų šalių, kurios turi tarptautinės kategorijos teisėjus, automatiškai gauna daugiau užkulisinės informacijos ir žino, į ką šiemet vertėtų atkreipti daugiau dėmesio.
Todėl nacionalinę virėjų rinktinę itin pradžiugino ką tik iš Prancūzijos atkeliavusi žinia: rinktinės narys Jaroslav Orševski tapo pirmuoju lietuviu, gavusiu WORLDCHEF asociacijos B kategorijos tarptautinio teisėjo licenciją.
Pretendentai į teisėjus privalo išpildyti nemažai sąlygų: tarkime, teisėjauti gali tik dirbantis šefas, dalyvavęs tarptautiniuose konkursuose ir laimėjęs bent bronzą, taip pat privalu priklausyti šalies asociacijai, dalyvauti seminaruose ir mokymuose.
„Beje, vieno tokio teisėjų seminaro metu buvo įdomus jausmas tarp demonstruojamų blogųjų pavyzdžių pamatyti savo kažkada ruoštą patiekalą, jį išanalizuoti ir prisiimti kritiką – na, bet iš klaidų juk mokomės,“ – juokiasi restorano „Siesta“ šefas.
Vis dėlto, pasak J. Orševski, noras tapti pasauliniu šefų konkursų teisėju pirmiausia gimė iš smalsumo: „Myliu savo darbą, o ši licencija man atveria daugiau durų į konkursus ir jų užkulisius. Tai reiškia dar didesnes galimybes mokytis, pažinti, tobulėti pačiam ir suteikti tautiečiams naudingos informacijos bei vertingų patarimų. Jau dabar esu pakviestas teisėjauti labai įdomiuose renginiuose – geriausio Latvijos virėjo rinkimuose ir prestižiškiausiame Lenkijos virėjų konkurse. Tad rudens sezonas bus kupinas įspūdžių, kuriuos, tikiuosi, vainikuos puikus Lietuvos nacionalinės šefų rinktinės pasirodymas Liuksemburge, pasauliniame čempionate“.
Pasiruošimas trunka visus metus
Šešios valandos, trys patiekalai po 110 porcijų ir tik šešių šefų komanda. Per trisdešimt geriausių šefų komandų iš viso pasaulio, kiekvieną detalę akylai vertinantis pulkas teisėjų ir galimybė iš arti pažvelgti į naujausias, geriausių iš geriausių diktuojamas tendencijas bei įsivertinti save pasauliniame kontekste – maždaug taip atrodo „Culinary World CUP“ čempionatas jo dalyviams, Lietuvos nacionalinei šefų rinktinei.
Pasiruošimas tokio lygio čempionatui prasideda kone prieš metus, visa komanda tam atiduoda gausybę savo laisvalaikio, darbo ir lėšų.
„Tarkime, jei švedai ar norvegai yra dalinai finansuojami valstybės ir už dalyvavimą bei šalies vardo garsinimą gauna dotacijas, mes teturime savo asmenines ir dar iš rėmėjų surinktas lėšas. Na, bet tai ne krepšinis – todėl nesitikime masinio tautiečių palaikymo, – šypsosi restorano „Siesta“ šefas J. Orševski. – Užtat tikimės uždegti jaunąją savo profesijos kartą, kad ir jie vieną dieną perimtų šią vėliavą ir deramai atstovautų Lietuvai virėjų olimpiadoje“.
O perimti išties yra ką: į geriausiųjų olimpą lietuviai įsiveržė su trenksmu, 2014 metais Culinary World Cup kulinarinėje ir konditerinėje ART programoje iškovoję bronzos, o „3 patiekalai po 110 porcijų“ rungtyje – sidabro medalius.
Būsimo čempionato patiekalus jau išbandė per 200 žmonių
Vienas iš svarbių pasiruošimo čempionatui etapų – degustacinės vakarienės, kurių metu rinktinės nariai patiekia būsimus konkursinius patiekalus, įsiklauso į vakarienės dalyvių nuomones, tobulina receptus, atlikimo techniką ir mokosi efektyvaus ir greito komandinio darbo.
„Vakarienių tikslas: ne tik treniruotis, bet ir pristatyti save, rinkti lėšas kelionei bei renginiui ir kartu skleisti gurmanišką kultūrą. Nors pristatome tris, pagal griežtas konkurso sąlygas sukurtus patiekalus – šaltą žuvies ir jūros gėrybių, karštą jautienos ir desertą, – tačiau visos vakarienės skiriasi, mat keičiame tiek ruošiamų patiekalų smulkias detales, tiek esminius akcentus,“ – sako J. Orševski.
Šiemet Nacionalinės šefų rinktinės nariai (Jaroslav Orševski, Deivydas Praspaliauskas, Darius Dabrovolskas, Vytautas Zdanauskas, Artūras Samavičius, Toma Piskarskaitė, Irena Bukauskaitė-Petrik, Jevgenij Volkov, Nikita Vornik, Edgaras Rutkauskas) jau organizavo keturias tokias vakarienes įvairiuose Lietuvos kampeliuose – Vilniuje, Birštone, Kaune, kur būsimus čempionato patiekalus jau degustavo per 200 žmonių.