Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuviai - dideli pistacijų mėgėjai

2005-05-31
Paskelbk savo straipsnį
Paradoksalu, bet lietuviai pistacijų suvalgo daugiau už amerikiečius. Lietuvoje pistacijos dažniausiai valgomos paskrudintos ir pasūdytos - kaip užkandis prie alaus. Tačiau nesūdytos pistacijos puikiai tinka įvairiausiems patiekalams ruošti - žuvies kepsniams, desertams ir kt., o pasak išmanančiųjų, jomis galima drąsiai pakeisti bet kuriuos kitus virtuvėje vartojamus riešutus.

Nuo 2001 m. Lietuvos prekybos centruose šalia tradiciškai iš Irano įvežamų pistacijų pasirodė ir išaugintos Kalifornijoje. Kaip teigia šiuo metu vienintelė pastarųjų riešutų importuotoja Lietuvoje UAB „Arimex“, iš viso kasmet į mūsų šalį įvežama apie 600 tonų pistacijų, o Kalifornijos pistacijos užima apie 10% visos pistacijų rinkos.

Nuo iranietiškų Kalifornijos pistacijas lengva atskirti pagal išvaizdą: jų kevalas visuomet šviesus, natūraliai prasivėręs, branduolys dažniausiai esti didesnis, o skonis – subtilesnis.

Būtent dėl šių privalumų Kalifornijos pistacijos maždaug penktadaliu brangesnės.

„Tačiau parduotuvių lentynose tą skirtumą stengiamės sumažinti iki 10%, nes manome, kad kokybės skirtumas yra daug didesnis negu kainos skirtumas“, – sako Arnas Jurskis, bendrovės direktorius.

Saugus valgyti riešutas
Karen Raineke (Reinecke), nuo 1981 m. visus Kalifornijos valstijos pistacijų augintojus vienijančios Kalifornijos pistacijų komisijos (California Pistachio Commision) prezidentė, sako, kad šiuo metu viena iš pagrindinių jų organizacijos veiklos krypčių yra švietimas.

„Stengiamasi šviesti JAV ir viso pasaulio vartotojus apie pistacijų naudą sveikatai. Norime, kad jie žinotų, jog pistacijas valgyti sveika“, – tikina pašnekovė.

Pasiteirauta apie šio produkto saugumą, p. Raineke pirmiausia pabrėžė, kad Kalifornijoje galioja patys griežčiausi pesticidų naudojimo standartai ne tik visose JAV, bet ir pasaulyje. Kaip jų paisoma, kontroliuoja JAV Aplinkos apsaugos agentūra.

Be to, anot p. Raineke, kai pistacijų derlius yra išdžiovinamas ir išrūšiuojamas – tai turi būti padaryta per 24 val. surinkus riešutus, jo kokybę tikrina valstijos atstovai. Jie tiria, ar pistacijos ne per drėgnos, ar jose nėra pelėsių, ir tik įsitikinę, kad viskas gerai, leidžia pistacijas realizuoti. „Skirtingai nei kitų rūšių riešutuose, nurinktose pistacijose yra beveik 15% drėgmės, – aiškina p. Raineke. – Taigi jas būtina džiovinti, kol drėgmė pasiekia saugų lygį, kad riešutuose neaugtų pelėsiai ir juos būtų galima sandėliuoti. Tai labai sudėtinga ir svarbi viso derliaus dorojimo proceso dalis.“

Būtent dėl griežtos kokybės kontrolės Kalifornijoje išaugintose pistacijose neaptinkama aflotoksinų – vėžį galinčių sukelti medžiagų, kurių neleistini kiekiai kartais nustatomi iranietiškuose šios rūšies riešutuose.

Zenonas Stanevičius, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas, patvirtino, kad per visus ketverius Kalifornijos pistacijų importavimo į Lietuvą metus nė vienoje siuntoje nebuvo rasta šių draudžiamų ir sveikatai kenksmingų medžiagų.

Mėgsta visa Europa
Anot UAB „Arimex“ atstovų, palyginti su latviais ir estais, lietuviai pistacijų suvalgo daugiau. Šiuo požiūriu lenkiame ir amerikiečius: vienam statistiniam vidutiniam JAV gyventojui tenka 80 g pistacijų, o lietuviui – 200 g. „Skirtingi vartotojai skirtingose rinkose perka pistacijas skirtingais tikslais, – sako Kalifornijos pistacijų komisijos rinkodaros direktorius Europai Džordžas E. Smitas (George E. Smith). – Vartotojai jas mėgsta ir kaip užkandį, ir kaip sudedamąją patiekalų dalį. Tačiau pistacijos perkamos retokai: kartą per mėnesį, tris ar pusmetį, ypač gimtadienio, pobūvių ar kalėdiniam stalui.“

Pavyzdžiui, prancūzai pistacijas renkasi kaip užkandį prie aperityvo, vyno. Panašios tendencijos ir Vokietijoje.

„Vokiečiai ypač mėgsta sūrius užkandžius: riestainėlius, bulvių traškučius, tad pistacijos čia puikiai tinka“, – teigia p. Smitas.

Pasak pašnekovo, vartojimo įpročius taip pat lemia piniginės storis. Šveicarijoje, kur vartotojai disponuoja didelėmis pajamomis, pistacijos, kaip ir JAV, perkamos dideliais kiekiais - kilograminėmis pakuotėmis. Labai daug Kalifornijos pistacijų šiuo metu suvartojama Italijoje – jos mėgstamos kaip užkandis prie aperityvo, vyno ir alaus, taip pat dažnai vartojamos salotoms. Dar viena auganti rinka yra Ispanija, kur pistacijos tapo rimtos konkurentės tradiciniams migdolams.

Produkto vieta – šaldiklyje
Ponia Reineke atkreipė dėmesį, kad pistacijoms būdinga puiki savybė – kitaip nei graikiniai ar kiti riešutai, ilgiau pastovėjusios jos neapkarsta. „Paskrudintos ir pasūdytos pistacijos sugenda tuo atveju, jei laikomos netinkamoje pakuotėje. Todėl mūsų valstijoje išaugintos pistacijos fasuojamos maišeliais – tai padeda išlaikyti produktą šviežią. O jeigu išpakuotos pistacijos įgauna nemalonų skonį, jas reikia palaikyti labai žemoje temperatūroje ir taip atšviežinti. Mes vartotojams visada patariame pistacijas laikyti šaldymo kameroje“, – mažą paslaptį atskleidžia pašnekovė. Pasak p. Raineke, nereikėtų manyti, kad pistacijos tinka vien kaip užkandis prie alaus. „Pistacijomis galima pakeisti bet kuriuos kitus riešutus, – įsitikinusi pašnekovė. – Kadangi JAV pistacijos labai populiarios, mes jų dedame į makaronų patiekalus, salotas, bet skaniausia jomis gardinti žuvis, pavyzdžiui, lašišas ar baltas žuvis.“

Šiais riešutais racioną derėtų papildyti ne tik dėl egzotiškų gastronominių potyrių, bet ir sveikatos sumetimais. Tyrimais įrodyta, kad pistacijose esančios medžiagos padeda iš kraujo išvalyti cholesteriną ir taip sumažina riziką susirgti širdies ligomis. Be to, jose yra vitamino E – svarbaus antioksidanto, apsaugančio nuo vėžio, o kalcio kiekiu Kalifornijos pistacijos menkai nusileidžia pienui. Pistacijose taip pat daug geležies, yra B grupės ir C vitaminų, cinko. 

Skaidrė Vainikauskaitė
VŽ „Savaitgalio“ informacija