Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kalakutiena – skanu ir sveika

2005-05-17
Paskelbk savo straipsnį

Dabar parduotuvėse galima rasti pakankamai kalakutienos gaminių tiek kasdieniam, tiek ir šventiniam stalui. Artėja kepsninių sezonas, tad norintiems sveiko ir gardaus maisto, kalakutienos gaminiai – marinuotos krūtinėlės, pjausniai, šlaunelės, puikiai tinka. Gurmanai gali mėgautis švelnaus skonio kalakutienos šašlykais.

Istorija. Laukinius kalakutus atrado Meksikos gyventojai, o į Europą pirmą kartą juos atgabeno Kristupas Kolumbas XVI a. pradžioje. Keliautojas manė, kad kalakutai – povų šeimos paukščiai. Juos pavadino „tuka“, indų kalba tai reiškia povas. Kiti šaltiniai teigia, kad kalakutams vardą sugalvojo amerikiečiai, kurie paukščius vadino „firkee“, o tai skamba panašiai kaip turkey (angl. k. „kalakutas“). Dar sakoma, kad vardas galėjo kilti nuo kalakutų skleidžiamo garso.

Kalakutai „įsiamžino“ ir kaip paukščiai, turėję savo vardo šokį, kuris buvo populiarus 1900 – aisiais. Konservatyvių pažiūrų žmonės bandė uždrausti „kalakutų šokį“, teigdami, kad jis nepadorus, tačiau tai tik dar labiau padidino jo populiarumą. Greitasis šokis nebuvo grakštus – porelės judėjo rateliu kratydami galvas it kalakutai. Deja, 1914 m. šį šokį pakeitė populiarusis fokstrotas.

Lietuviai kalakutus pradėti auginti XVIII a. viduryje grafų Tiškevičių ir kituose dvaruose. Tarpukario Lietuvoje jie jau puošė dažną ūkį – prieš šv. Kalėdas Kauno ir kitų miestelių turguose būdavo gausus kalakutų pasirinkimas. Patiekalus iš kalakutienos ruošdavo kunigų šeimininkės, vienuoliai, pirkliai ir kiti pasiturintys žmonės.

Kol kas nėra tikslių duomenų, kiek vidutiniškai kalakutienos suvalgo lietuviai. Paskaičiuota, kad pasaulyje kasmet per Padėkos dieną suvalgoma net 45 milijonai kalakutų, per Kalėdas – 22 milijonai, o per Velykas – 19 milijonų kalakutų. Izraelyje kalakutiena itin populiari, jos suvartojama daugiausiai – vienas asmuo suvalgo apie 14 kilogramų per metus.

Beje, pirmą kartą Mėnulyje išsilaipinusių astronautų Neilo Armstrongo ir Edvino Aldrino maistas buvo kepta kalakutiena.

Maistingumas. Sveiko maisto specialistai teigia, kad per dieną reikia suvalgyti ne mažiau kaip 100 g mėsos. Norint sumažinti sočiųjų riebalų bei cholesterolio kiekį maiste, patartina rinktis kalakutienos mėsą. Lyginant su kitomis mėsos rūšimis, kalakutienoje riebalų bei cholesterolio mažiau : 100 g kalakuto krūtinėlės yra tik 0,7g - 1,4 g riebalų ir 65 mg cholesterolio.

Verta paminėti, kad valgant kalakutieną gaunama iki 30 proc. paros normos vitamino B6 . 100 g kalakutienos niacino, kuris reikalingas baltymų, riebalų, angliavandenių pilnavertei apykaitai, yra beveik visa paros norma. Daugiausiai vertingų medžiagų yra kalakutienos krūtinėlėse.

Sveikata. Kalakutiena – mažai kaloringa mėsa. 100 g kalakuto krūtinėlės yra apie 107 kcal. Tad ši mėsa idealiai tinka besirūpinantiems grakščiomis kūno linijomis ir puikia savijauta.

Balta kalakuto mėsa liesesnė, tačiau tamsi turi itin daug naudingų medžiagų, padedančių stiprėti mūsų imuninei sistemai. Be to, kalakutienoje esantys antioksidantai cinkas ir selenas mažina galimybę susirgti vėžiu. Ši mėsa rekomenduojama vartoti ir asmenims, turintiems virškinimo problemų . Joje yra palyginti mažai kolageno, todėl ji lengvai virškinama.

Mažus vaikus auginančios ir su alergijos maistui problema susiduriančios mamos taip pat turėtų atkreipti dėmesį į kalakutienos naudą. Kalakutiena – ne tik puikaus skonio, bet ir rečiausiai alergiją kelianti mėsos rūšis.

Kalakutų auginimas. Netyla kalbos, kad užsienyje kalakutai lesinami maistu su specialiais hormonų priedais, kurie paskatina paukščių augimą. Siekiama per trumpą laiką užauginti kuo daugiau kalakutų, kurie keliautų į parduotuvių lentynas. Tokiu būdu išaugintų kalakutų mėsa tikrai nėra sveika ir naudinga organizmui.

Tuo tarpu Lietuvoje kalakutai auginami ekologiškomis sąlygomis. Jie šeriami tik visaverčiais pašarais. Specialūs lesalai gaminami iš kokybiškų, laboratorijose patikrintų žaliavų, kurios subalansuotos pagal naujausias mokslininkų rekomendacijas.

Kalakutus auginti nėra lengva, tai itin lepūs ir daug dėmesio bei priežiūros reikalaujantys paukščiai: jautriai reaguoja į šviesos pokyčius, juos gali ištikti net širdies priepuolis, o persilesus – sprogti krūtinė.

Lietuvoje kalakutų augintojai ypač daug dėmesio skiria paukščiams: juos labai kruopščiai augina moderniai įrengtuose ūkiuose. Kalakutai maitinami tik specialiai gaminamais, aštuonių tipų subalansuotais pašarais, kuriuose nėra hormonų ar kitų medžiagų skatinančių greitesnį augimą. Lesalų gamyboje naudojamos ekologinės žaliavos - kviečiai, miežiai, rugiai, avižos, kukurūzai, sojų rupiniai, saulėgrąžų rupiniai, žuvų miltai ir kiti pašarų papildai. Tai užtikrina aukščiausią kalakutienos kokybę.

Lietuvos kalakutų augintojai išties stengiasi. Pagrindinis jų veiklos principas - gaminti tik kokybiškus kalakutienos produktus, puoselėti sveiko maisto tradicijas bei skatinti kalakutų auginimą žemės ūkio įmonių ir ūkininkų ūkiuose. Šiandien Lietuvoje moderniose fermose per metus išauginama iki 200-250 tūkstančių įvairaus amžiaus kalakutų, o 2006 metais jų ketinama auginti tris kartus daugiau.

Kalakutienos pasiūla. Pradedančios šeimininkės paprastai nelinkusios eksperimentuoti virtuvėje, tačiau net ir jos pagamins skanių, lengvai paruošiamų patiekalų iš kalakutienos faršo. Gaminiai iš maltos kalakutienos negali nepavykti. Maltoje kalakutienos krūtinėlių filė itin mažai riebalų, todėl iš jos ruošiami gaminiai nesusitraukia (tai būdinga kitoms maltos mėsos rūšims), o iškepę gaminiai - minkšti ir sultingi. Kalakutienos faršas - skani ir sveika alternatyva ruošiant įdarus ir jau įprastiems patiekalams - koldūnams, balandėliams ar cepelinams.

Kalakutienos krūtinėlių faršas pasižymi išskirtiniu birumu, todėl neteks jo papildomai smulkinti ruošiant lakštinius makaronus ar padažą makaronams. Kalakutienos faršas labai tinka ir sriubai su frikadelėmis, nes kukuliukai lengvai formuojasi. Tokia sriuba nebūna riebi, o jos skonis - nepakartojamas.

Artėjant grilio sezonui gurmanams siūloma marinuotų kalakuto krūtinėlių pjausniai, krūtinėlių filė. Kalakutienos šašlykai – ypač gardūs. Pageidaujantiems greitų užkandžių tiks virta kalakutienos dešra, dešra su kumpeliais, rūkytas kalakutienos servelatas ar virtas kalakutų kumpis. Troškinių gerbėjai gali įsigyti atšaldytos kalakutienos rinkinių skirtų specialiai troškinti.

Šiuo metu rinkai pristatoma dar viena naujovė – aukščiausios rūšies, nepakartojamo skonio šaltai rūkytu kalakutų krūtinėlės filė. Virtos, keptos bei rūkytos kalakutų krūtinėlės, marinuotos ir rūkytos šlaunelės, kakleliai, sparneliai, kimštas kalakutas, dešrelės, marinuoti pusgaminiai, sušaldyta kalakutiena – tai gausi šios mėsos pasiūla. Tad norint sveikų, maistingų, kokybiškų mėsos gaminių rinktis tikrai yra iš ko.