Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ką reikia žinoti apie jodą ir jo poveikį sveikatai?

2005-04-26
Paskelbk savo straipsnį

Jodas – vienas iš 15 būtinų žmogaus organizmui nepakeičiamų mikroelementų, reikalingų kasdien nedideliais kiekiais. Organizme jodas kaupiamas skydliaukėje. Normali žmogaus skydliaukė, sverianti 15-20 g, sukaupia iki 20-30 mg jodo. Šis mikroelementas reikalingas normaliai skydliaukės veiklai užtikrinti – skydliaukės hormonų tiroksino ir trijodtironino sintezei. Šie hormonai dalyvauja medžiagų ir energijos apykaitoje, reguliuoja organizmo augimą, psichikos ir fizinį vystymąsi.

Net ir esant nedideliam jodo trūkumui organizme, pasireiškia nuovargis, sumažėja darbingumas, didėja jautrumas, nervingumas. Ilgą laiką trūkstant šio mikroelemento, vystosi struma (gūžys). Vienas sunkiausių negalavimų – kretinizmas (ryškus protinis atsilikimas).

Jodo patekimo į organizmą šaltiniai:

maisto produktai – iki 94 % geriamasis vanduo – iki 4 % įkvepiamas oras – iki 2 %

Pagrindinis jodo šaltinis yra maisto produktai. Neteisinga manyti, kad vasarą pakvėpavus pajūrio oru, jodo atsargos sukaupiamos visiems metams.

Suaugusiam žmogui per parą rekomenduojama gauti 100-200 mikrogramų jodo. Lietuva laikoma jodo trūkumo kraštu, vietinių maisto produktų vartojimas negali užtikrinti, kad gyventojai gaus reikiamą mikroelemento kiekį. Todėl privalomai prekybos, viešojo maitinimo ir duonos gamybos įmonėse naudojama joduota druska.

Druskos jodavimo privalumai:

druska – produktas, kurį vartoja visi visuomenės sluoksniai; druską galima joduoti centralizuotai druskos gamybos įmonėse; druskos jodavimas – paprasta, nebrangi ir ekonomiška procedūra.

Pirkdami joduotą druską, vartotojai turėtų atkreipti dėmesį:

kuo druska buvo joduota (kalio jodatas yra stabilesnis negu kiti jodavimui naudojami komponentai); kokia jodo koncentracija druskoje (optimalus jodo kiekis – 20-40 mg jodo kilograme druskos); ar kokybiška ir nepažeista pakuotė; į produkto galiojimo terminą.

Taip pat būtina žinoti, kad namuose druską derėtų laikyti sandariuose induose, nes jodas – lakus elementas. Verdant, kepant maistą joduotą druską reikėtų barstyti ruošimo pabaigoje ar ant jau paruošto maisto, nes jodo junginiai karštyje skyla.

Natūralus jodas maisto produktuose (pateikiamas 100 g produkto esantis jodo kiekis mikrogramais):
Menkėje – 75-139;
Plekšnėje – 122-169;
Krevetėse – 29-43;
Austrėse – 100-200;
Žuvų taukuose – 510-870;
Džiovintuose jūros kopūstuose – iki 30 000.

VMVT informacija