Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Istorija ir filosofija – vyne

2006-04-24
Paskelbk savo straipsnį

„Jeigu kas nors prieš 5 m. būtų pasakęs, jog Lietuvoje ragausime „Chateau Margaux“ ar „Chateau d'Yquem“ vyno, nė už ką nebūčiau patikėjęs“, – atkimšdamas „Chateau Margaux“ vyno butelį sakė Arūnas Oželis, „Žemaičių smuklės“ ir restorano „La Provence“ Vilniuje savininkas. O proga atkimšti prabangaus vyno buvo pirmosiomis balandžio dienomis Prancūzijos Bordo regione prasidėję vyno ragavimai ir pirkimai.

Arūnas Starkus, vilniškio „Vyno klubo“, į Lietuvą atvežančio didelę dalį pas mus esančių prestižinių Bordo vynų, bendrasavininkis, pasakojo, jog Bordo regione grand cru klasifikacijos ūkiuose balandžio 3-5 d. prasideda išankstiniai vyno aukcionai. Per ūkius keliauja vyno pirkliai, ieškodami pirkti (o vėliau – perparduoti) tinkamo aukščiausios kokybės Bordo vyno. Į šiuos aukcionus lengvai nepakliūsi – į juos kviečiami tik gerą vardą turintieji vyno pirkliai. Rasa Sužiedelienė, „Vyno klubo“ direktorė, pasakojo, jog šiemet į šiuos pirkimus buvo pakviestas ir „Vyno klubas“.

„Perkant vyną tokiuose aukcionuose galima labai apsirikti, bet galima ir labai daug laimėti. Štai pirmą pardavimo dieną ir pirmą valandą „Chateau Margaux“ butelis kainuoja 80 EUR. Ketvirtą dieną – jau 130 EUR. Kas gali pasakyti, kiek jis kainuos po metų kitų“, – sako p. Starkus. Anot jo, geriausi vyndariai geriausius savo vynus aukcionams pasiūlo paskiausiai.

Kartais vyno mėgėjai, žiūrėk, ima ir susiginčija dėl tikros ir tariamos Bordo vynų vertės. Kad ir kaip būtų, senųjų vynų rinkoje Bordo vynai – nepralenkiami. Ir nepasakytum, kad jo būtų pagaminama mažai. Regionas labai gero vyno pagamina sąlyginai daug: 100 000–150 000 butelių. Taigi kodėl jie vis dėlto tokie brangūs? Priežastis galėtų būti ta, sako p. Starkus, jog Bordo gerieji sudaro 80-90 % viso pasaulio gerųjų, brangiųjų vynų. Bordo vynų kaina labai priklauso ir nuo derliaus metų.

Vynas Marxo žmonai
„Vietiniai“ ragavimai prasidėjo nuo Elzaso (Alcase) vyndario Humbrechto vyno „Humbrecht Riesling Clos Windsbuhl Alcase AOC“, 2001 m. (170 Lt).

Tėvo ir sūnaus – Leonardo ir Olivier – komanda (Zind Humbrecht) vadinama vienais iš geriausių Elzaso vyndarių. 1959 m. įkurtame ūkyje klesti „biofilosofija“: vynuogynus Humbrechtai vertina kaip žmones, kalbėdami apie juos vartoja „žmogiškus“ terminus. Mažindami vynmedžių derlių jie, tarkime, negeni šakų, sakydami, jog tai – tas pats, kas pjauti žmogui ranką ar koją. Kita vertus, ūkio vynuogynai ganėtinai seni, taigi derliai ir taip nebūna gausūs.

Vertinama, jog Humbrechto baltieji vynai Prancūzijoje pagal kokybę po „Chateau d'Yquem“ saldžiųjų vynų užima antrąją vietą. Bendras „Zind Humbrecht“ vynų bruožas, pasak specialistų, – nepaprastas jų gaivumas, šviežumo, vaisiškumo ir gan stipraus minerališkumo pojūtis. Žinoma, nelygu derliaus metai ir vynuogių veislė, iš kurios vynas pagamintas. Ragautasis 2001-ųjų derliaus „Riesling“ – intensyvaus mineralų aromato su egzotinių, citrusinių vaisių niuansais. Skonyje ir poskonyje taip pat juntami mineralai.

Kitas „proginis“ vynas – „Chateau Cantemerle V-ieme Cru Haut Medoc AOC“, 1998 m. (109 Lt). Chateau Cantemerle yra vienas iš trijų Aukštutinio Medoko (Haut Medoc) ūkių, Bordo klasifikacijoje turinčių penktąją grand cru kategoriją (sykiu su Chateau Camensac ir Chateau Belgrave).

Cantemerle pilis žinoma nuo viduramžių, tuomet Medoke ji buvo viena iš gynybinės linijos pilių. Panašiu metu, apie 1354-uosius, užfiksuota žinių apie vyno gamybą šioje pilyje. Šimtmečiams bėgant pasikeitė keli pilies savininkai, dabar ji priklauso SMABTP grupei. Pilies rūsio meistras – Pascual Berteau, per metus čia pagaminama apie 25 000 dėžių vyno, kuris vertinamas kaip „labai geras pasirinkimas už tam tikrą kainą“.

Ragautojo vyno aromate, taip pat ir skonyje, nesunku pajusti dūmo, mineralų aromatus. Burnoje juntamas vyno „pilnumas“, minkšti, švelnūs taninai. Panašu, jog jame nemažai Merlot veislės, taigi – ir prinokusių vaisių, net uogienės kvapų. Juntami žemės kvapai. Gana kvapnus, bet burnoje – švelnus vynas.

„1998 m. derliaus vyną dar galima palaikyti rūsyje, tačiau geriant dabar nereiktų galvoti, kad jis dar nepasiekė savo viršūnės“, – pataria p. Starkus. Jo manymu, šis vynas jau subrendo tiek, kad tiktų su šalta užkanda. Iš tiesų – su „La Provence“ virtuvėje pagaminta stirnienos filė (carpaccio) šis vynas labai pritiko.

Patys gamintojai šį vyną prieš vartojant rekomenduoja dekantuoti kaip jauną, t. y. į specialų indą perpilti prieš dvi valandas. Kitas prašmatnus vynas, kaip ir daugelis prancūziškųjų sunkiai ištariamu pavadinimu, – „Chateau Cos D'Estournel II-ond Cru Saint Estephe AOC 1996“ (446 Lt). Specialistų vertinimu, 1996-ieji šiame ūkyje buvo vieni geriausių derliaus požiūriu. Brandos viršūnės šis vynas dar nepasiekė, taigi jį galima dekantuoti kaip jauną.

„Wine Spectator“ jam skyrė 96 balus. Vyne dominuoja duonos raugo (ypač išryškėja kurį laiką palaikius vyną taurėje), pomiškio, grybienos, miško uogų aromatai, kylantys iš vyne dominuojančios Cabernet Sauvignon veislės, Merlot jame sudaro ne daugiau 35 %. Pirmas įspūdis vos paragavus – stiprus vyšnių skonis, vėliau jis minkštėja, apvalėja.

Beje, Cos d'Estournel pilies istorija – viena spalvingiausių Bordo regione, ji asocijuojasi su istorinėmis XIX a. figūromis. Cos d'Estournel šlovė buvo siejama sukaralienės Viktorijos, Rusijos carų, Napoleono III, mėgusių šios pilies vyną ir užsisakydavusių jo tūkstančiais butelių, vardais. Frederickas Engesas savo laiške Karlui Marxui rašė: „Nupirkau vyno siųsti į Mančesterį. Jis turėtų patikti tavo žmonai. Tai yra 6 buteliai bordo, 3 – porto, 3 – šeri. Bordo gali didžiuotis „Cos D'Estournel“ vynais...“

Kaina kils
Dėl istorinių aplinkybių, ko gero, vienas iš žinomiausių Bordo vynų yra „Chateau Margaux I-ier Cru Margaux AOC“, 1995 m. (1 507 Lt). Margaux vietovėje yra ir daugiau garsių vyndarių, gaminančių puikų vyną, tačiau garsiausias iš jų – „Chateau Margaux“ (kurį ragavo ir Levo Tolstojaus „Karo ir taikos“ herojai). „Chateau Lafite Rothschild“ gal ir geresnis, – svarsto p. Starkus, – tačiau „Margaux“ turi didesnį pasisekimą. Ypač šis vynas mėgstamas Rusijoje, jam atiduodama pirmenybė net aklųjų degustacijų metu. Gal rusams patinka jo kvapnumas – labai aiškiai suvokiamas, gundantis, suvedžiojantis“.

Iš tikrųjų, ragaujant šį vyną juntami labai šviežūs vaisiai aromate ir poskonyje. Poskonis ypatingai, neįtikėtinai ilgas. Norint, kad šio vyno aromatas būtų tolygus, prieš ragaujant jį reikia dekantuoti. Pilant iš butelio tiesiai į taurę aromatas palengva skleisis joje. Ragauti ir vertinti tokį vyną – apskritai sudėtingas dalykas. Be abejo, varžo jo kaina. Kita vertus, tarsi ir tikiesi, jog jis bus labai tvirtas, stiprus. Nieko panašaus – šis vynas palyginti lengvas ir elegantiškas. Šį vyną ragaujant supranti, kad žodis „elegantiškas“ apibūdinant vynus iš tikrųjų turi reikšmę. „Kai pereini į labai gerų vynų kategoriją, jėga baigiasi, prasideda elegancija“, – sako p. Starkus apie šį vyną. 1995 m. „Margaux“ vyndariams buvo geri. Dar geresni – 2000-ieji, taigi jau dabar šių metų vynas 1,5 karto brangesnis nei 1995 m. derliaus. Tai dar kartą paneigia vis dar gają stereotipinę nuomonę, jog „kuo senesnis, tuo brangesnis, tuo geresnis“.

Ekspertai labai gerai vertina ir 1996 m. derlių. Pvz., 1995-ųjų derliaus „Chateau Margaux“ vyną WS įvertino 100 balų. Vynų pasaulio autoritetas Robertas Parkeris – mažiau. 100 balų jis skyrė 1996-ųjų derliaus „Chateau Margaux“, „Chateau Margaux“ vynai pasaulio aukcionuose – tarp brangiausiai parduodamų. Štai pernai prieš pat Naujuosius Maskvoje vykusiame labdaros aukcione už trijų „Chateau Margaux“ vynų – 1982 m., 1986 m. ir 1990 m. – rinkinį buvo sumokėta 4 500 EUR.

Robertas M. Parkeris mano, kad geriausių pasaulio vynų dėžės kaina per ateinančius dešimt metų perkops 10 000 USD. Vynai „Chateau Margaux“ ar „Chateau Latour“ brangs dėl didėjančios pasaulinės paklausos. Sunku nepatyrusiam ragautojui apibūdinti ir „Chateau d'Yquem I-ier Cru Superior Sauternes AOC“, 1988 m. (apie 1 796 Lt). Burną užčiaupia kaina, tačiau pasakyti, jog juntamas labai stiprus švarumo, gaivos jausmas – nėra sudėtinga.

„Chateau d'Yquem“ – neabejotinai geriausiai vertinamas saldusis vynas pasaulyje. Geriausias visų laikų „Chateau d'Yquem“ – 1847-ųjų derliaus. 2004 m. spalio 8 ir 9 d. Berverli Hilse vykusiame vyno aukcione, kurį surengė Niujorko kompanija „Zachys“ bei Los Andželo įmonė „Wally's“, už 1847 m. „Chateau d'Yquem“ buvo sumokėta 71 675 USD.

2005 m. žurnalas WS vynui „Chateau d'Yquem Sauternes 2001“ (100/100; 400 USD) skyrė 10 vietą geriausių pasaulio vynų šimtuke. Tai buvo brangiausias sąrašo vynas.


Beatričė Laurinavičienė
„Verslo žinios“, 2006 04 21
Meniu.lt archyvo nuotraukos
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>