Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

„Ida Basar“ Europos Parlamente išlaikė pirmąjį lietuviškų vaišių egzaminą (Vilnius)

2004-10-11
Paskelbk savo straipsnį

Trys dienos pasirengti ir sekundės tikslumu suderinti veiksmus. Skeptiškas sutikimas ir griežta kontrolė. Šokas dėl neplanuoto svečių skaičiaus ir sėkminga atomazga - tokie praėjusios savaitės įvykiai jau yra bendrovės „Ida Basar“ istorijos dalis. Šiems Lietuvos pobūvių verslo vilkams praėjusią savaitę buvo patikėta surengti pirmąsias lietuviškos virtuvės vaišes Europos Parlamento (EP) rūmuose.

Entuziazmą atšaldė reikalavimai
Praėjusi rugsėjo 28-oji Europos Parlamento rūmuose Briuselyje neoficialiai vadinama „Lietuvos diena“. Tądien EP vadovui Žozepui Boreliui buvo įteikta Lietuvos dovana – skulptoriaus Leono Pivoriūno pano „Eurovista“. Šia proga mūsų šaliai buvo suteikta išskirtinė teisė surengti lietuviškos virtuvės furšetą. Taip pat šią dieną Europos parlamentarai išklausė beveik tris valandas trukusio buvusios finansų ministrės, į Europos Komisiją deleguotos Dalios Grybauskaitės pranešimo.

„Tokia dingstimi įprasta apsiriboti šampano taure, bulvių traškučiais, riešutais. Tačiau paskutiniu momentu mūsų Seimas apsigalvojo ir vietoj kuklių vaišių nutarė prašyti leidimo surengti furšetą“, - išvykos į Briuselį preambulę prisimena „Ida Basar“ bendraturtis Vaclovas Kontrauskas.

Nors iki būsimo renginio buvo likusios trys dienos, pasiūlymą bendrovės vadovai priėmė su entuziazmu. „Tačiau susipažinę su reikalavimais ne juokais išsigandome“, - prisimena bendrovės generalinė direktorė Henrita Kontrauskienė. Pobūvių rengėjai sužinojo, jog galės įsivežti tik Europos Sąjungos sertifikatus turinčius produktus, kurių kokybė EP rūmuose gali būti tikrinama iki trijų kartų. Reikėjo parengti detalius atsivežamų produktų ir įrangos sąrašus.

Bendrovė privalėjo apdrausti būsimo renginio dalyvius, įrangą, o draudimo polisus pristatyti EP rūmų šeimininkams. luošto dokumentų buvo reikalaujama ir iš atvykstančių darbuotojų. Kolektyvo atvykimo ir darbo EP būstinėje grafikas buvo apskaičiuotas sekundžių tikslumu.

„Puolėme skambinti produktų gamintojams bei tiekėjams ir išsiaiškinome liūdną dalyką: lietuviškų produktų eksportas - tik žodžiais deklaruojamas dalykas, - būtinus sertifikatus turi vos vienas kitas gamintojas“, - teigia V.Kontrauskas.

Iš Lietuvos į Briuselį „Ida Basar“ galėjo atsigabenti tik maisto gaminių, kuriems nereikia ypatingų laikymo sąlygų. Šviežiais produktais pobūvio organizatoriams teko apsirūpinti Belgijos sostinėje.

Furšeto rengėjai darbą Briuselyje pradėjo pirmadienį. Reikalingus produktus į EP rūmų virtuvę reikėjo pristatyti iki pusės vienuoliktos ryto. „Laimė, esame specializuoto didmeninės prekybos tinklo „Metro“, kurio klientai yra maitinimo, apgyvendinimo ir prekybos įmonės, nariai. Prie parduotuvės durų stovėjome jau pusę septynių ryto ir buvome pirmieji tos dienos pirkėjai“, - pasakojo V. Kontrauskas.

Skepsį pakeitė pagarba
EP būstinės virtuvėje į atvykėlius iš pradžių žiūrėta iš aukšto ir nepatikliai. Atmosfera pradėjo keistis, kai aplinkiniams paaiškėjo, jog lietuviai - tikri verslo profesionalai. „Buvome įspėti, jog naudosimės tik tuo, ką atsivešime, tad pasirengėme dirbti turėdami tik keturias sienas ir elektros energiją, vandenį . Atsivežėme ne tik indus ir įrankius, reikalingą gamybos įrangą, bet ir dirbti bei furšetui rengti skirtus stalus. Ką ir kalbėti apie staltieses, puokštes, kitas dekoracijas“, - apie nuodugnų bendrovės pasirengimą pasakojo H. Kontrauskienė.

Išankstinė EP rūmų virtuvės vadovų nuostata dėl lietuvių keitėsi ir matant, kaip šie pluša. „Ida Basar“ vadovų pastebėjimu, europarlamentarų maitintojai dirba tik tai, kas priklauso pagal gana Siaurą specializaciją, ir apsiriboja vos keliomis operacijomis. Juos furšetui atvykusi 7 žmonių komanda iš Lietuvos nustebino universalumu. Dieną prieš furšetą drauge su dviem virtuvės šefais pasiraitojusi rankoves darbavosi ir kolektyvo administracija. Renginio dieną visa komanda deramai aptarnavo pobūvio svečius.

Nors iš pradžių buvo planuojama, kad įteikiant dovaną Europos Parlamento vadovui dalyvaus apie 100 žmonių, per renginį paaiškėjo, jog svečių susirinko tris kartus daugiau. „Henrita pobūviuose nuolat pasirūpina produktų ir indų atsarga. Būtent tai mus išgelbėjo ir Europos Parlamente“, - šoko akimirkas prisimena „Ida Basar“ bendraturtis.

Pagalba netikėto ažiotažo ištiktiems lietuviams pasirūpino ir šeimininkai. Furšeto organizatoriams buvo skirtas pagalbininkas kilnoti valgius liftu iš rūsyje įkurtos virtuvės į renginio patalpą. Dar vienas rūmų padavėjas talkino surenkant nuo stalų panaudotus indus.

„Visų Europos Parlamento rūmų maisto padalinių šefas net keturis kartus domėjosi, kaip mums sekasi ruoša ir kaip einasi per furšetą. Po renginio jis pareiškė, jog mūsų kolektyvas dirbo puikiai. Tai buvo didžiausias komplimentas iš profesionalo lūpų“, - dėl skeptiško sutikimo tokios atomazgos nesitikėjo V. Kontrauskas.

Nors pagal protokolą furšeto laiko limitas - pusantros valandos, lietuviškos vaišės Europos Parlamente užtruko apie dvi su puse valandos. Jų rengėjai džiaugėsi matydami renginyje ne tik visus tuo metu Briuselyje buvusius Lietuvos europarlamentarus, bet ir EP vadovą Ž.Borelį bei kitus aukštus EP pareigūnus.

Liepsnojančios dešrelės - tabu
Kurdami tautinį furšeto valgiaraštį, „Ida Basar“ darbuotojai mėgino išvengti vyžotų lietuvių įvaizdžio, tad rinkosi labiau aristokratiškus, elegantiškus patiekalus. Užuot virę cepelinus, ruošė originalias vieno kąsnio užkandėles, pjaustė daržoves ir vištieną mišrainei, kepė veršienos medalionus su grybais. Karštajam buvo paruoštos Medžiotojų dešrelės, tačiau liepsnojančios jų ruošimo atrakcijos furšeto svečiai taip ir neišvydo.

„Sužinojęs, kad dešreles norime uždegti per pobūvį, rūmų apsaugos šefas įspėjo, kad atviros ugnies renginio patalpoje negali būti. Todėl dešreles konjaku teko apipilti ir uždegti virtuvėje“, - prisimena V. Kontrauskas.

Renginys tapo puikia reklama atsivežtiems lietuviškiems maisto gaminiams, kurie garuote garavo nuo stalų. Daugybę EP virtuvės specialistų komplimentų pelnė „Biovelos“ mėsos gaminiai, ypač vytinta jautiena. Jų žodžiais, analogų pagal kokybę jai yra nebent viename Ispanijos regione.

Svečiai gyrė užkandėles ir valgius su sūdyta „Makvelos“ silke. Žaibiškai buvo sukirsti „Ida Basar“ atvežti didžiuliai „Pieno žvaigždžių“ varškės sūriai su kmynais. Ragaudami lietuviškos juodos kaimiškos duonos Parlamento darbuotojai prašė bent riekelės kolegoms pavaišinti.

„Daugelis pirmąkart matė šakočius. Klausė, ar jie ne iš plastiko, o kai kurie skanaudami derino su vytinta jautiena“, - svečių reakciją prisimena V. Kontrauskas. „Ida Basar“ bendraturčio žodžiais, užsieniečiai teigė neturėję jokio supratimo apie skanius geros kokybės Lietuvos produktus ir vien dėl jų norėsią aplankyti mūsų šalį.

Pagyrimų sulaukė ir lietuviški gėrimai: „Anykščių vyno“ „Bobelinė“, „Stakliškių“ „Lietuviškas midus“, „Alitos“ „Samanė“, „Kalnapilio“ „Grand“. Prie alaus buvo siūloma šiltutėlės keptos duonos, ji furšeto svečiams taip pat buvo naujiena. „Tik česnakais jos negalėjome pagardinti, nes stiprūs ir aštrūs prieskoniai EP vaišėse nepageidautini“, - aiškino V. Kontrauskas.

„Visi liko sužavėti - neprisvilęs pirmasis blynas“,   - tai viena iš eilučių, įrašytų po pobūvio „Ida Basar“ svečių knygoje. Joje - daugybė padėkų ir kvietimų dar kartą atvykti į Europos Sąjungai vadovaujančios institucijos būstinę.

„Nors pečius slėgė milžiniška atsakomybė, nemalonių staigmenų išvengėme tik dėl to, jog viską buvome apgalvoję iki smulkmenų“, - mano V.Kontrauskas.

„Su šia komanda prieš kelerius metus dirbome Milane, dar anksčiau - Strasbūre. Kolektyvas yra užgrūdintas, nebijo psichologinės įtampos. Netikėti sunkumai mus tik mobilizuoja“, - pritaria H.Kontrauskienė.

Ramunė Žukauskienė