Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Gražiausios Latvijos pilys (Idėjos vasaros savaitgaliams 3)

2010-07-08
Paskelbk savo straipsnį

Romantikos ir istorijos mėgėjams siūlome aplankyti gražiausias Latvijos pilis, kurių šimtametės sienos ar griuvėsiai pasakoja ne tik žymių mūšių, priešų antpuolių, bet ir meilės istorijas bei legendas.

Turaidos pilis

Raudoni Turaidos viduramžių pilies mūrai iškilę virš žalios apylinkių medžių lapijos netoli „Latvijos Šveicarija“ tituluojamos Siguldos. Pilies statybas inicijavo Rygos arkivyskupas Albertas XIII a. pradžioje. Viduramžiais tai buvo palyginti didelė tvirtovė su gynybiniais bokštais ir gyvenamaisiais apartamentais, tačiau XVII a. pilies strateginė reikšmė sumenko, o XVIII a. ją nusiaubė gaisras. Kadaise šiose vietovėse gyvenusių lyvių kalba Turaida reiškia „dievų sodas“.

Į miestelį lankytojus vilioja ne tik romantiški pilies mūrai, bet ir tragiškas merginos, vardu Rožė, likimas, tapęs legenda. Šalia Turaidos liuteronų bažnyčios palaidota Maja, tragiškai prie Gutmanio olos žuvusi gražiausia Turaidos mergina, dėl savo pasakiško grožio vadinta Rože.

Cėsio pilis

Livonijos Ordino viduramžių pilies Cėsyje griuvėsiai – tai bene įspūdingiausi viduramžių griuvėsiai Latvijoje. Juose kasmet vyksta klasikinės muzikos festivaliai. Kryžiuočių ordinas šios pilies statybas pradėjo XIII a. pradžioje. Kurį laiką čia buvo įsikūręs Livonijos ordino magistras. XVI a. pilies gynybinė sistema buvo sutvirtinta, Cėsio pilis įgavo dabartinę formą.

Kuoknesės pilis

Kuoknesės pilies griuvėsiai stūkso ant Dauguvos upės kranto. Pilis buvo pastatyta XIII a. pradžioje arkivyskupo Alberto įsakymu, vietoj čia stovėjusios medinės pilies. Iki tol Kuoknesės gyvenvietė buvo svarbiausia latgalių vietovė, tačiau XIII a. pradžioje ji buvo užkariauta Livonijos ordino.  XVIII a. pradžioje pilis buvo sugriauta Šiaurės karo su švedais metu ir nebebuvo atstatyta.

Statant Kuoknesės pilį, statyboms buvo naudotas Dauguvos upės krantuose iškastas dolomitas. Legenda pasakoja, kad Kuoknesės pilyje gyvenusi Laimdota, legendinio latvių herojaus Lačplėsio mylimoji.

Rundalės pilis

Įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai, dar vadinami Rundalės pilimi, yra netoli Latvijos Bauskės miesto. Šiuos elegantiškus rūmus, kaip vasaros rezidenciją, pasistatydino Kuršo kunigaikštis E.J.Bironas XVIII a., tačiau vėliau rūmai buvo apleisti ir Bironų šeima išsigabeno didelę dalį vertybių. XX a. Rundalės pilis buvo smarkiai nuniokota, joje buvo įrengtos patalpos mokyklai, svirnas.

Rūmus supa puikus prancūziško stiliaus parkas. Viduje įrengtoje ekspozicijoje galima išvysti įspūdingomis dekoracijomis išpuoštą kunigaikštienės buduarą, Baltąją pokylių salę, Kunigaikščio priimamąjį bei miegamąjį.

Jelgavos rūmai

Buvusioje Kuršo kunigaikštystės sostinėje Jelgavoje, ilgą laiką vadintoje Mintauja, ant tvenkinio kranto stovi dailūs Jelgavos rūmai, kuriuose dabar yra įsikūręs Latvijos žemės ūkio universitetas. Jelgavos rūmai buvo pastatyti XVIII a. vietoje anksčiau čia buvusios Livonijos ordino pilies. Antrojo pasaulinio karo metu rūmai smarkiai nukentėjo, tačiau pokariu pastatas buvo renovuotas.

Jelgavos rūmai laikomi didžiausiu architektūros paminklu Baltijos šalyse. Bendras patalpų plotas sudaro 2,2 ha, pastate yra 669 kambariai, 674 langai, 615 durų, o stogą puošia 25 kaminai.

Livonijos ordino pilis Ventspilyje

XIII a. Livonijos ordino pastatyta pilis Ventspilyje yra seniausia konvento tipo pilis Latvijoje. Livonijos ordinas šią pilį naudojo iki XVI a., vėliau joje buvo įsikūrusi Evangelikų liuteronų bažnyčia, Rusų stačiatikių bažnyčia ir netgi kalėjimas.

Pilyje įrengtame Ventspilio muziejuje galima apžiūrėti skaitmeninę ekspoziciją „Gyvoji istorija“, pasakojančią miesto ir uosto istoriją. O „Vaiduoklių rūsyje“ išvysite buvusiuosius pilies gyventojus. Pilyje rengiami riterių turnyrai, amatininkų dienos, kiti renginiai, koncertai.

Bauskės pilis

Vos keliasdešimt kilometrų nuo Lietuvos sienos esanti Bauskė garsi Bauskės pilimi, kuri stovi Nemunėlio ir Mūšos upių santakoje. Ši renesanso stiliaus pilis buvo pastatyta XV a., tačiau 1706 m. rusų armija ją susprogdino. Dalinai restauruota pilis dabar yra mėgstama romantikų pasivaikščiojimo vieta, o nuo apvalaus bokšto atsiveria vaizdingų apylinkių panorama.

Apie Bauskės pilį išlikusi legenda pasakoja, jog pradedant pilies statybas žynys nurodęs į sieną įmūryti tą, kas pirmasis čia pasirodys. Deja, pirmoji į statybvietę atėjo jaunoji statybos viršininko žmona. Statybininkai nustėro. Laimei, prieš moters akis užbėgo šunelis, kuris ir buvo paaukotas pilies sienų tvirtybei užtikrinti.

Idėjos vasaros savaitgaliams (2)>>

Nuotraukos: latvgale.lv; castle.lv
pirmoje nuotraukoje - Turaidos pilis
antroje - Kuoknesės pilis
trečioje - Rundalės pilis
ketvirtoje - Bauskės

2010 07 08