Flambiravimas – tai mėsos, žuvų, vaisių ar saldžiųjų patiekalų ruošimas, maistą apipilant nedideliu alkoholio kiekiu (dažniausiai konjaku, brendžiu, bet tinka ir kiti alkoholiniai gėrimai daugiau nei 40° stiprumo) ir uždegant. Pagal pavadinimą panašu, kad šis būdas kilęs iš Prancūzijos, tačiau flabiravimas paplitęs visame pasaulyje. Tiesa, dažnas ugnies liepsnų reginys kinų virtuvės restoranuose nėra tikrasis flambiravimas, kadangi paprastai ten dega įkaitęs aliejus arba taukai.
Šis maisto patiekimo būdas žinomas beveik visame pasaulyje. Nuo seno taip gamino bulgarai, vokiečiai, prancūzai, italai, nemažai afrikiečių. Taip ruošiamas maistas įgyja kitokį skonį bei aromatą. Be to, tai efektingas reginys. Kulinarinis terminas „flambė“ kilęs iš prancūzų kalbos žodžio flamber ir reiškia „degti“. Šis žodis daugelyje kalbų skamba panašiai, tačiau jo vertimas ne visiškai tiksliai nusako tikrąją vyksmo esmę.
Maitinimo įstaigose flambiravimu dažniausiai užsiima restoranai. Tam tikslui reikalinga speciali įranga – puošnūs ir praktiški flambiravimo vežimėliai, skirti patiekalus gaminti tiesiog salėje, svečių akivaizdoje. Patyręs virėjas ar padavėjas visą procesą gali paversti tikru šou ir suteikti lankytojams džiaugsmo stebint reginį. Tiesa, Lietuvoje tai dar nėra itin populiaru. Tikimės, kad šis straipsnis padės geriau perprasti flambiravimo subtilybes ir prisidės prie tokio maisto pateikimo būdo populiarinimo.
Yra du flambiravimo būdai
Tam, kad susidarytų traški plutelė, prieš uždegant patiekalas apvoliojamas cukraus pudroje (vaisiai, blyneliai) arba druskoje (mėsa). Flambiruojama lėkštėje, kurioje valgis patiekiamas (filė, šašlykas, mėsa ant iešmo, omletai), arba keptuvėje (mėsa, žuvis, saldieji patiekalai, vaisiai).
Patiekalai su liepsna – tai gražu ir malonu, tačiau negalima pamiršti atsargumo. Ugnis jokiu būdu neturi būti per didelė. Svarbiausia, kad norėdami surengti atrakciją sau ir svečiams, nepridarytume bėdos ir apsaugotume rankas. Gaminant valgį prie stalo, padavėjas yra dėmesio centre, todėl darbą privalo atlikti ramiai, užtikrintai ir švariai.
Darbo reikmenys
Flambiravimo vežimėlis, keptuvė (geriausiai varinė, nes greitai įkaista) sidabruotu ar alavuotu vidumi su ilga rankena (geriau metalinė, nikeliuoto plieno). Produktai, pagal standartinį receptą paskirstyti porcijomis dailiose stiklinėse vazelėse arba porceliano induose, prieskoniai, padažai, serviravimo įrankiai, lėkščių šildytuvas, alkoholiniai gėrimai, likeriai. Reikalingas didelis metalinis padėklas, metalinis samtelis arba puodelis su ilga rankena. Liepsnai uždegti patogiausia ir saugiausia naudoti ilgus laužo degtukus ar specialų degiklį (jokių žiebtuvėlių! Tai ne tik nesaugu, bet ir nedera prabangiam vakarui).
Jei viską ketinama daryti svečių akivaizdoje (net ir kepti keptuvėje), reikia turėti spiritinę lemputę su stoveliu, ant kurios būtų galima pastatyti keptuvę. Po ranka būtinai turėti ir metalinį dangtį, su kuriuo uždengus galima užgesinti per stipriai įsiplieskusią liepsną.
Flambiravimo taisyklės
Kiekvienas į meniu įrašytas flambiruojamas patiekalas aprašomas pagal standartą. Produktai turi būti nurodyti tokia eile, kokia jie vartojami gaminant.
Labai svarbu gerai sureguliuoti karštį.
Pagal naudojamos energijos rūšį flambiravimo prietaisai skirstomi į:
Geros flambiravimo keptuvės yra iš vario, jų vidus padengtas sidabro lydinio sluoksniu. Pigių keptuvių amžius trumpas – naudojamos jos įsigaubia į vidų.
Kadangi padavėjas, dirbdamas prie lankytojo stalo, neturi daug vietos, visus reikalingus produktus reikėtų sudėti į kuo mažesnius, gražius indus (stiklo, porceliano) ir sustatyti tokia eilės tvarka, kaip jie bus vartojami, viską sudėti ant gražios didlėkštės.
Prieš darbo pradžią būtina pasitikrinti, ar paruošti visi receptūroje nurodyti produktai, nes dirbant jau negalima pasitraukti, kad pasiimtum trūkstamą daiktą.
Keptuvėje flambiruojami mėsos, žuvų ir saldieji patiekalai, vaisiai.
Žuvies patiekalų flambiravimas
Mėsos patiekalų flambiravimas
Saldžiųjų patiekalų ir vaisių flambiravimas
Gėrimų flambiravimas
Šiek tiek rečiau, tačiau flambiruojami ir gėrimai. Pavyzdžiui, Italijoje tai ypač populiaru. Čia flambiruojama anyžių degtinė "Sambuko", į kurią įdedamos kelios kavos pupelės, kad nurijus gurkšnį šilto gėrimo būtų kuo užkąsti. Flambiruojama ir kava. Yra gana daug įvairių degančių kokteilių.
Patarimai:
Flambiruoti tinka ir kai kurie konditeriniai gaminiai – tortai, pyragai, net ledai. Tokiu atveju dažniausiai alkoholiu apipilamas ne pats patiekalas, o tik jo kraštelis. Kartais spiritas ar konjakas pilamas pagal indo kraštą formuojant lanką. Tuomet liepsna akimirksniu apgaubia visą patiekalą, suteikdama jam ypatingą skonį. Labai skanūs yra flambiruoti blyneliai – nuo paprasčiausių iki didelių, įdarytų. Alkoholio reikia labai nedaug, tačiau jis turi būti geros kokybės. Didesnis alkoholio kiekis suteikia patiekalams kartoką skonį. Visas alkoholis flambiravimo metu sudega, tad taip paruoštų patiekalų gali nebijoti ir abstinentai, ir vaikai.
Flambė patiekalai kai kuriuose restoranuose:
Restoranas „SORRENTO“, Pylimo g. 21, Vilnius
Viešbučio „NAVALIS“ restorane, H. Manto g. 23, Klaipėda
Viešbučio „NEMUNO SLĖNIS“ restorane, Verknės g. 8, Birštonas
„Restoranų verslo“ informacija