Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Burbiškio dvaras – romantiškos sielos keliautojams (Radviliškio raj.)

2005-12-19
Paskelbk savo straipsnį

Pavargusius nuo miesto šurmulio priglobs Radviliškio rajone esantis Burbiškio dvaras, garsėjantis istorinėmis meno vertybėmis ir vaizdingu XVII a. peizažinio tipo parku.

Vietos ilsėtis Burbiškio dvare per akis – bendras dvarvietės plotas užima apie 28 ha.

Dvaras nuo seno garsėjo senosios bajoriškos dvarų kultūros puoselėjimu. Jo savininkai Baženskiai kūrė ir rūpinosi parku, kuriame statė paminklus, skulptūras, dvare kaupė archyvą ir biblioteką. Daugumą meno vertybių dvarininko Mykolo Baženskio užsakymu kūrė skulptorius Kazimieras Ulianskis. Iš viso parke galima rasti apie 10 skulptoriaus darbų.

Vos įsukus pro pagrindinius vartus svečius pasitinka bene žinomiausias p. Ulianskio darbas – Liūtų tilto skulptūros.

Pagrindinėje parko alėjoje, buvusio medinio tilto vietoje, stovi mūrinis arkinis tiltas su keturiomis liūtų statulėlėmis. Pokario metais, kai dvare buvo įkurta veislinių kiaulių ferma, nuo traktorių svorio tiltas sugriuvo ir liūtai nudardėjo į vandenį. Vėliau buvo ištraukti ir išvežti į Šeduvos miesto sodą. Tik 1987 m. skulptūros grįžo į gimtąjį parką, tačiau labai nukentėjusios – nudaužytomis nosimis, be ausų ir suknežintomis galvomis. Luoši ir liūdni liūtukai iki šiol graudina praeivių širdis ir laukia restauracijos.

Be skulptūrų, romantikai iki soties gali grožėtis įspūdingais vandens telkiniais, kurie sujungti į unikalų tvenkinių tinklą, turintį 15 salų. Šimtamečių medžių pavėsyje įsikūrusiame parke įrengti takai, tvenkiniai, o jų salos sujungtos 12 tiltelių.

Tinka pobūviams
Iki valios pasivaikščioję dvaro parku, grįžtame į dvarvietę. Jos pastatai suformuoti taip, kad sudaro didelį uždarą kiemą, todėl primena tvirtovę. Atstatytame rūmų svečių fligelyje įrengti svečių namai, rūmų verandoje – dvaro istorijos ekspozicija.

Be įprastų dvarvietėje teikiamų muziejaus paslaugų, čia galima rengti seminarus iki 30 asmenų. Jie rengiami poniškai – Didžiojoje rūmų verandoje, Baltojoje arba Žaliojoje salėse.

Įrengtuose svečių namuose gali nakvoti vos 12 lankytojų, likusius priglobtų už kelių kilometrų nuo Burbiškio esantys moteliai bei viešbučiai Šeduvoje ar Radviliškyje.

Dvaro ledainėje, kuri, anot Egidijaus Prascevičiaus, dvaro muziejaus įkūrėjo ir direktoriaus, seniau atstodavo šaldytuvą ir maisto saugyklą, įrengta pobūvių salė. Joje gali linksmintis apie 40 asmenų. Kitąmet ledainėje pradės veikti nedidukė kavinė.

Šiuo metu Burbiškio dvaro paslaugomis dažniausiai naudojasi vestuvininkai. Dvaro parkas, pasak p. Prascevičiaus, mėgstamiausia aplinkinių gyvenviečių jaunavedžių fotografavimosi vieta.

Pramogos vasarą
Daugiausia pramogų, prisipažįsta p. Prascevičius, dvare rengiama šiltuoju metu. Bene žinomiausia gegužę čia vykstanti Tulpių šventė, pritraukianti svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Muziejaus direktorius pasakoja, kad rengti panašias šventes jį paskatino ir noras gaivinti dvaro teritorijoje esantį muziejų.

„Į šią šventę nuo pat pradžių pradėjo plūsti minios užsienio turistų ir lankytojų iš Lietuvos, kasmet jų vis daugiau. Tai puiki proga reklamuoti dvarą ir jame teikiamas paslaugas“, – tikino verslininko gyslelę turintis p. Prascevičius.

Pavasarį, pasakoja p. Prascevičius, dvaro teritorijoje pražįsta per 400 veislių tulpių. Tokią margą jų svogūnėlių kolekciją surinko dabartinis dvaro gėlininkas Feliksas Malčauskas. Gėlininko tikinimu, tai vienintelė šventė Lietuvoje, skirta gėlėms. Kitąmet Tulpių šventė dvaro teritorijoje vyks septintą kartą.

Jei pabostų grožėtis elegantišku Burbiškio dvaru ir jo parku, muziejaus darbuotojai gali surengti ekskursiją į Kleboniškių kaimo buities muziejų-ekspoziciją. Jis įsikūręs vaizdingame Daugyvenės upės slėnyje, senoje kaimo vietoje, ji užima 18 ha plotą.

Kleboniškėse iš apylinkių perkelti XIX a. ir XX a. pradžiai būdingi kaimų pastatai: gryčios, klėtys, pirtys, klojimai. Kaime yra 28 pastatai, 18 jų priklauso muziejui. Juose eksponuojamos ąsočių, svertuvų, muštokių, ližių, linų šukų kolekcijos, XIX a. pabaigoje pagamintas lokomobilis (garo katilas). Kaime veikia ir 1884 m. pastatytas malūnas, muziejaus lankytojai už simbolinį
20 Lt mokestį jame gali patys sumalti maišą grūdų.

Keliautojams vertėtų žinoti, jog Radviliškio rajone esanti Burbiškio dvarvietė Lietuvoje turi bendravardį dvarą ir Anykščių rajone, netoli Rubikių ežero.

Verslo žinios, 2005 12 16
Anželika Staškovskaja
Muziejai.lt nuotraukos
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>