Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Bulgarijos kurortų spindesį gožia prekybos ir statybų stichijos

2005-08-29
Paskelbk savo straipsnį

„Mes - šaudyti zuikiai: išgyvenome totorius ir turkus, užklupo kapitalizmas - susidorosime ir su juo“, - šmaikštauja Bulgarijos pajūryje dirbantis vietos gidas. Kaip bulgarai įsisavina laukinio kapitalizmo taisykles, puikiausiai iliustruoja atgimstantys jų pajūrio kurortai.

Ši dar Nikitos Chruščiovo laikais atrasta aukso gysla pastaruoju metu eksploatuojama su nauju įkvėpimu. Skubančius atsigriebti už prarastą laiką bulgarus tiesiog apsėdo viešbučių ir kotedžų statybos bumas.

Nuo šio nevaldomo proceso neatsilieka naujų europietiško lygio, tačiau pigesnių paslaugų reklama. Vis dėlto neatsivežus storos piniginės čia galima džiaugtis vieninteliais nekintamais dalykais - saulėtomis dienomis ir šilta jūra.

Rankpinigiai nebūtini, bet rekomenduotini
Įsivaizduokite Palangą be istorinio palikimo: senosios architektūros namų, parkų, be vietos gyventojų ir jų būstų, užstatytą vien viešbučiais, prekybos, maitinimo ir pasilinksminimo įstaigomis. Būtent toks yra sovietmečiu pradėtų kurti dirbtinių vienų didžiausių Bulgarijos kurortų - Saulėto kranto ir Auksinių kopų - fenomenas. Anuomet lygioje vietoje išdygusių šių kurortų viešbučių atnaujinimas, prasidėjęs apie 2000-uosius, tebevyksta iki šiol. Šie viešbučiai dabar yra kurortų centre, o aplink juos išilgai pakrantės lipdomi naujieji.

Šalies kultūrinį identitetą dirbtiniuose kurortuose galima atpažinti tik iš bulgariškai kalbančio aptarnaujančio personalo ir prekybininkų bei gausybės tradicinių bulgariškų suvenyrų. Tautinė tapatybė ne itin rūpi ir naujų viešbučių statytojams. Atrodo, jog naujiesiems Bulgarijos turizmo magnatams svarbus tik vienas kriterijus - kambarių skaičius ir viešbučių žvaigždutės. Tai aiškiai rodo pernai ir šiemet atidaryti dažniausiai „Palace“ vadinami viešbučių milžinai: 9 aukštų - 630 kambarių, 8 aukštų - 545 kambarių, 7 aukštų - 656 kambarių. Kainos už dviviečius numerius ir pusryčius juose asmeniui per atostogų piką (liepos 2 d. - rugpjūčio 31 d.) siekia nuo 127,5 Lt (trijų žvaigždučių viešbutyje) iki 304 Lt (penkių žvaigždučių viešbutyje).

Nepaisant gigantomanijos, apgyvendinimo paslaugų kokybė, personalo dėmesys svečiams, kambarių priežiūra ir maitinimas pagal viešbučių kategorijas - išties nepriekaištingi. Bulgarai - darbšti tauta, ir kol jų rankpinigiais neišlepino vakariečiai, jie vienodai stengiasi įtikti ir dviejų žvaigždučių viešbučio svečiui, ir tam, kuris apsistojo penkiažvaigždžiuose apartamentuose.

Turistams Lietuvos kelionių organizatoriai rankpinigių Bulgarijoje rekomenduoja nešykštėti. Siūloma apie 5-10 proc. viso užmokesčio palikti restoranų personalui, prieš tai patikrinus, ar rankpinigiai jiems nėra įskaičiuoti į sąskaitą arba padavėjai patys sau nepasiliko dalies grąžos. Rekomenduojama pažerti monetų autobusų vairuotojams (tam autobusų priekyje vežiojamos lėkštelės). Du tris kartus per savaitę 2-3 levais (3,40-5,10 Lt) pamaloninti ir kambarines. Poilsiautojai įspėjami apie kurortuose siautėjančius kišenvagius ir galimas vagystes iš viešbučių. Primygtinai rekomenduojama už papildomą mokestį nuomotis seifus ir juose saugoti pinigus ir dokumentus.

Kad ir kaip ten būtų, po kelių dienų Bulgarijos kurorte imi svarstyti, ar dėl situacijos neperdedama. Juolab kai ant lovos kraštelio radusi du levus kambarinė baugščiai pasiteirauja, ar šie pinigai buvo skirti jai.

Dideliuose Bulgarijos kurortuose, kuriuose vasarą populiacijos daugumą sudaro vokiečiai, skandinavai, slovakai, čekai, lenkai, rusų šeimos ir visai nematyti vietos baubų - čigonų, kuriais gąsdinami turistai, intuityviai jautiesi esąs saugus. Atrodo, ten prarandi ir budrumą, bet namie jį staiga atgaivina prekybos centre skutimosi peiliuku supjaustytas pirkinių maišelis.

Gelbėtojų uolumą pažaboja nuogalės
380 kilometrų nusidriekusioje Bulgarijos Juodosios jūros pakrantėje yra 10 tarptautiniu mėlynosios vėliavos sertifikatu įvertintų paplūdimių. Tokį pripažinimą, matyt, pelnė paplūdimių įranga ir vandens pramogos, na, dar galybė gelbėtojų būdelių, bet ne švara. Tvarkytojai rytais surenka tik didžiausias šiukšles, o smulkmė lieka smėlyje. Juk gultais nusėti paplūdimiai smėlio valymo mašinoms - neįveikiama zona.

Kad smėlis nebūtų švarus, suinteresuoti ir gultus nuomojantys verslininkai. Kai aplink voliojasi galybė nuorūkų, mažai kam norisi atsidrėbti tiesiai ant smėlio: poilsiautojai tiesiog priversti nuomotis įrangą, nors ji - nepigus malonumas. Saulėtam krante gulto, čiužinio ant jo ir saulės skėčio nuoma asmeniui atsieina 18 Lw (30,60 Lt).

Tiesa, prabangesni viešbučiai paplūdimiuose turi savo teritoriją, kurių įranga jų svečiai naudojasi nemokamai. Taupiems turistinės klasės poilsiautojams patariama degintis ant nemokamų gultų prie viešbučių baseinų, o paplūdimyje lankytis tik tam, kad pūkštelėtų į jūrą. Beje, vanduo joje šiemet reto skaidrumo. Ramiose vilnyse lengvai įžiūrėsi prabėgantį krabą, įdomesnės formos kriauklę ar didesnę medūzą, kurios verčiau vengti, kad nenudilgytų.

Esant didesniam bangavimui, paplūdimiuose iškabinamos raudonos vėliavėlės ir uolesni gelbėtojai atostogautojams leidžia bristi tik iki kelių. Tačiau teko matyti ir tokių gelbėtojų, kuriems aukštesnės nei metro bangos ir jomis tolokai nuo kranto besismaginantys poilsiautojai, buvo nė motais. Savo tiesiogines pareigas pamiršę vyrukai būna užsiėmę kokteilių ruošimu, kurių ant aplinkinių gultų lūkuriuoja nuogas krūtines kaitinančios gražuolės.

Įdienojus į tokį idilišką vaizdelį kas keletą minučių įsiterpia paplūdimio prekeiviai. Jie siūlo atsigaivinti ledais, atšaldytais vaisiais (1 bananas - 3,40 Lt), pasistiprinti šviežiomis spurgomis su kremu ar džemu, džiovintomis žuvimis ar jūros gėrybėmis - šviežiomis midijomis ar delno dydžio krevetėmis, kurios prieš parduodant apšlakstomos citrinų koncentratu.

Pajūrio kontrastai
Tikroji Bulgarijos prekybininkų viešpatija - kurortų centre ir palei paplūdimį esančios promenados bei didesnės gatvelės tarp viešbučių. Laikinos prekeivių būdelės, kur prekiaujama pigiais turkiškais drabužiais, aksesuarais ir rankinėmis, užgožia ant žarijų kepamos mėsos kvapais ir tikro garso muzika viliojančias vasaros kavines ir restoranus.

Į šitą gariūninę ir maistinę maišalynę dievažin kaip dar įsiterpia įvairių paslaugų teikėjai: manikiūrininkės, tatuiruočių meistrai, kaselių pynėjos, vaizdinio kičo kūrėjai. Šį sezoną čia itinsuvešėjo pseudoportretistų (piešiančių veidelius pagal atvaizdus nuotraukose) verslas ir retro fotografijos salonai, kuriuose poilsiautojai per akimirksnį virsta husarais ir pūstasuknėmis damomis.

Kol Bulgarijos kurortuose kyla nauji viešbučiai ir gyvenamieji kotedžai (1 kv. metras apartamentų čia kainuoja 3450-5175 Lt), poilsiautojams teks taikytis su gausybės statybinių aikštelių kaimynyste. Gaila, bet bulgarams nuo turistų už jokios širmos nepavyks paslėpti ir sovietinio gyvenamųjų pajūrio miestelių palikimo. Apsilupinėję daugiaaukščių blokinių namų kvartalai, šiukšlini kiemai, gatvės, vargani prekybiniai pastatai dar ilgai nesulauks valstybės ar verslininkų investicijų, kurios pumpuojamos į kurortus tikintis greičiausio pelno.

Ramunė Žukauskienė
Interneto archyvo nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija