Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Božolė – ne vien jaunas vynas

2006-08-22
Paskelbk savo straipsnį

Daugeliui iš mūsų Božolė (Beaujolais) – tai jaunas, pirmasis naujojo derliaus vynas „Beaujolais Nouveau“, kasmet pasaulyje ragaujamas trečiąjį lapkričio ketvirtadienį. Ir mažai kas šį pavadinimą sieja su Burgundijos, vieno iš žymiausių Prancūzijos vyno regionų, subregionu.

Burgundija, pasaulyje vertinama kaip vienas iš svarbiausių gerojo vyno regionų, Lietuvoje tarp vyno pirkėjų apskritai nėra populiari; ko gero, dėl aukštų kainų. Tikrieji vyno gerbėjai ir vertintojai su sunkiai paslepiamu entuziazmu kalba apie Pomerolio, Volnay, Vosne-Romanee ar pagaliau Nuits-Saint-Georges rajonų vynus. Visi jie ir dar daug kitų gaminami šiek tiek šiauriau – vadinamajame Cote D'Or (Auksiniame krante). Vos keliolika kilometrų piečiau, tuoj už Macono miestuko, prasideda Božolė karalystė – piečiausias Burgundijos užkampis.

Kuo jis gali būti įdomus mums? Pirmiausia – švelniais, maloniais, vaisingais ir lengvais vynais, kurių kaina įkandama ir naujiesiems Europos Sąjungos nariams.

Istorija ir geografija
Božolė – nepaprastai gražus kraštas. Subregionas driekiasi apie 40 km ruožu vakarine Saonė upės pakrante. Šiaurėje jis ribojasi su Maconu – Burgundijos vyno tvirtovės forpostu. Pietuose Božolė siena – Lionas, tradicinė Božolė vyno pardavimo vieta. Ne veltui sakoma, kad Lioną skalauja Ronos, Saonė ir Božolė upės. Tas senasis „vežikų vynas“ dabar yra vienas populiariausių pasaulyje. Saonė pakrantės gana plokščios, todėl ten nėra daug vynuogynų, tačiau 15 km į vakarus prasideda kalvų grandinė, kartais siekianti iki 450 m aukščiau jūros lygio. Tai – Centrinio masyvo priekalnė, geologiškai turinti įvairaus granito ir vulkaninių sąnašų pėdsakų. Šiose geriausiose Božolė dirvose auginamos vynuogės galingiems ilgaamžiams vynams. Čia rasime dešimtis kontroliuojamos kilmės teritorijų (apeliacijų), cru Beaujolais.

Regiono pietuose daugiau klasikinių molio ir kalkių dirvų. Iš jose augančių vynuogių gaminami lengvesni vynai.

Božolė subregiono vynas šaltiniuose minimas nuo 1031 metų: Šv. Vincento vienuolyno reguliaminoje jis vadinamas „Bellijocum“ vardu. XIV a., kai visa Burgundija stojo prieš „bjauriąją“ 'Gamay', Pilypas Drąsusis 1395 m. išleido įsakymą, įpareigojantį iškirsti 'Gamay' vynmedžius. Veislei liko ištikimas tik Božolė subregionas.

XVIII a. atidarius Briare kanalą, vynas iš Božolė juo buvo plukdomas į Paryžių, iš ten sklido po visą pasaulį.

Božolė subregioną sudaro du sektoriai – Haut Beaujolais ir Bas Beaujolais, kuriuos skiria mažas upeliukas Nizerand. Pirmajame sektoriuje, šiauriniame, vyrauja granitinės ir skalūno dirvos, kai kuriose vietovėse turinčios daug mangano.

Čionykščių kaimelių ir vyninių pavadinimai skamba kaip pažadai apie puikius vynus; nuo švelniausių iki rafinuotų, pilnų galios. Jų yra dešimt: Brouilly, Chenas, Chiroubles, Cote de Brouilly, Fleurie, Julienas, Morgon, Moulin-a-Vent, Saint-Amour ir Regnie.

Pietuose, Bas Beaujolais sektoriuje, dirva kitokia: granitą pakeičia molis, kalkės ir kreida. Iš tokioje dirvoje auginamų vynuogių spaudžiami aiškiai lengvesni vynai, dažnai vadinami „auksinių uolų vynais“, kurie kaip ir „Beaujolais primeur“, linksmai geriami visai jauni.

Seni ir tankūs
Božolė dirva tinkama tik vienai vynuogių veislei - 'Gamay', nors rajone auginamos ir 'Pinot Blanc', 'Chardonnay', 'Aligote' vynuogės.

Bergždžiai ieškotume kito rajono, kur iš 'Gamay' būtų spaudžiami tokie puikūs ir įvairūs vynai kaip čia; vos 50 km šiauriau, Cote D'Or, jie jau visai vidutiniški. Augdama granitinėje dirvoje, ši veislė daro stebuklus: vienoje vietovėje vynai gali būti aptakūs ir pilni, kitoje – solidūs ir turtingi, dar kitame užkampyje – minkšti ir elegantiški, tačiau visur išlaiko tipišką jiems valiūkišką užsispyrimą.

Božolė iš kitų prancūzų vyndarystės rajonų išsiskiria ir tankiai sodinamais vynmedžiais. Kaimelių apeliacijų norma – 10 000 krūmų hektare. Tokį tankį retai kur pamatysi, kaip ir labai senus vynmedžius. Pvz., Morgone jų amžius siekia 60 ar net 80 m. Visa tai turi reikšmės čia gaminamų vynų kokybei ir rodo didelį ūkių potencialą.

O dar kainos! Božolė vynai priklauso prie turinčiųjų puikų kainos ir kokybės santykį. Pagrindiniai gamintojų vynai – švieži, sultingi, vaisiniai, jų galima nusipirkti už 4 EUR. Labiau prestižiniai cuvee iš geriausių sklypelių Morgone ar Moulin-a-Vent nesiekia 12 EUR.

Božolė imperija
Božolė kontroliuojamos kilmės teritorijų (apeliacijų) sistema sukurta pagal tipišką prancūzų modelį. Ji yra piramidės struktūros, kurios pagrindą sudaro AOC Beaujolais vynai, arba visi, kurie neturi teisės į smulkesnes AOC. Čia rasime pagrindinius vynus, gaminamus iš 'Gamay' vynuogių ir fermentuojamus karbonine fermentacija, skirtus greitam vartojimui – išgerti per metus kitus. Toje kategorijoje bergždžiai ieškotume rimtesnių vynų.

Geriausių vynų reikia dairytis komunose, kurių Božolė subregione yra 10 – dešimt Beaujolais cru. Iš tų dešimties aiškiai išsiskiria dvi – Morgonas ir Moulin-a-Vent, tarp likusių aštuonių yra sava hierarchija.

Morgonas – tai 1 134 ha granito, vadinamojo mėlynuoju akmeniu“, „supuvusia žeme“ arba tiesiog – „morgon“. Tie akmenys iš tikrųjų yra melsvai žalsvi, ir iš jų galima įskelti ugnį. Po kojomis ten – tikras titnagas. Tik vakariniuose ir pietiniuose teritorijos pakraščiuose pasirodo molio, suteikiančio vynams kitokį tvirtumą.

Vynai iš Morgono priklausomai nuo dirvos yra įvairūs; tipiški jiems aromatai – raudonųjų su kauliukais uogų ir vaisinių antpilų (aviečių, trešnių). Gero šios apeliacijos vyno nereikėtų gerti anksčiau nei trejų metų amžiaus; jei buvo geri derliaus metai, verta palaukti 5-8 metus.

Moulin-a-Vent – tai 637 ha rausvo, trupančio granito plotas, kai kur persmerktas mangano gyslų; prieš karą čia kasmet buvo iškasama per 400 000 t šio mineralo. Dirvos paviršius yra smėlėtas, labai nederlingas. Čionykščiai vynai žinomi XVIII a. pradžioje. Tuomet jie buvo laikomi antraisiais po vynų iš Beaune.

AOC pripažinta vėliau – 1936 m. Apeliacijos pavadinimas kildinamas iš malūno, XV a. pastatyto ant kalvos prie Les Thorins miestelio. Dabar malūnas nebeturi sparnų, tačiau jo mechanizmas dar geras.

Vynai iš Moulin-a-Vent taip pat ilgaamžiai; pasakojama apie sėkmingas šiais laikais vykusias dar prieš karą gamintų vynų degustacijas. Tipiškame Moulin-a-Vent vyne galima rasti gėlių natų (nuvytusios rožės, našlaičių, irisų), trešnių, vėliau atsiranda triufelių, mineralų kvapų.

Šiuos du geriausius Beaujolais cru daug kas jungia: abu prieštarauja vyraujančiai tarp vartotojų nuomonei, kad Božolė vynai netinkami ilgai laikyti. Abu griauna ir nuomonę apie 'Gamay' vynų lengvumą. Žodžiu, tai vynai, turintys galingų taninų ir išvystytą struktūrą. Įdomūs ir jų skirtumai.

Morgono vynai gaminami tradiciniu Božolė metodu, išryškinant 'Gamay' veislės galimybes. Moulin-a-Vent vynai turi daugiau burgundiškųjų savybių, jie artimesni Burgundijos 'Pinot Noir' vynams.

Likusių cru apeliacijų vynai taip pat turi savo žavesio. Božolė hierarchijoje cru Fleurie laikoma trečia po Morgon AOC ir Moulin-a-Vent AOC. Fleurie dirvožemis - 860 ha kristalinės granitinės dirvos, kur auga vynuogės taninų nestokojančiam, maloniai subtiliam vynui gaminti.

Geriausias gamintojas, neabejotinai, yra Jean-Marc Despres iš Domaine de La Madone ūkio. Jo statinėse brandinti mišiniai „Grille-Midi“, „Fut de Chene“ ir ypač – „Cuvee Speciale“ pasižymi švelnumu. Neblogai būtų jų turėti ir Lietuvoje. Julieno, taip pavadintos Julijaus Cezario garbei, vietovės plotas – apie 600 ha. Vynai pasižymi galinga ir stipria struktūra, pilnu kūnu ir aiškiais vaisiniais tonais, aviečių ir žemuogių aromatais. Spalva sodresnė nei vynų iš gretimos Saint-Amour apygardos, taip pat ir vynas tvirtesnis, todėl jam atsiskleisti reikia mažiausiai 3-4 metų.

Saint-Amour yra mažiausiai žinoma, vos 317 ha teritorija. Vienintelis jos koziris yra tai, kad dėl terminų sutapimo joje gaminami vynai ragaujamai per Valentino dieną.

Didžiausia ir viena iš geriausiai žinomų Božolė kontroliuojamos kilmės teritorijų yra 1 300 ha Brouilly, kaip žiedas apjuosianti mažesnę AOC Cote de Brouilly. Čia galima rasti įvairiausių vynų – nuo labai prastų iki visai gerų. Brouilly vynų silpnybė – charakterio stygius. Lankstūs ir vaisiniai Brouilly turi bręsti rūsiuose apie 2 m. Cote de Brouilly dėl jų visapusiškesnio, turiningesnio charakterio brandinami ilgiau, 3-4 metus, geriausieji – iki dešimties.

Chiroubles – aukščiausiai esanti Božolė vietovė, turinti 340 ha vynuogynų. Granitinės ir skalūninės dirvos su vietomis pasirodančiu porfyru yra ta vieta, kurioje gimsta tikrasis božolė vynas. Tas svajonių vynas yra blizgančios spalvos, turi subtilumo ir vaisingumo bei ledinukų aromato, su kuriuo maišosi našlaičių ir vaisių, aviečių aromatai. Lengvas, minkštas ir elegantiškas, geriamas jaunas.

Chiroubles miestelio centrinėje aikštėje stovi paminklas Victorui Puillatui, ampelografui, kuris išgelbėjo vynuogynus nuo filokseros, sodindamas sodinukus, įskiepytus į amerikietiškus krūmelius.

Keliaujant Božolė kalvomis galima aplankyti ir ne mažiau vaizdingus Chenas, ir pačią naujausią bei toliausiai pietuose esančią Cru Regnie teritoriją.


Jurgis Šliogeris
„Verslo žinios“, 2006 08 18
interneto archyvo nuotrauka
Skaityti kitus „Verslo žinių“ straipsnius>>