Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ąžuolas ir vynas

2004-12-02
Paskelbk savo straipsnį

Vyno pasaulyje nauji kaprizai - nenaudoti ąžuolo gaminant vyną. Taip siekiama išlaisvinti vy­ną nuo medžio įtakos ir leisti ne­varžomai atsiskleisti vaisių aro­matui bei skoniui. Tačiau rimčiausi pasaulio vyndariai neketina pa­klusti naujiems mados vėjams, nes ąžuolo statinės praturtina vyną ir padeda jam subręsti rūsyje. Goriausi Bordo regionui priklausančio Medoko ūkiai Margaux , Latour , Lafite ar Mouton - Rotschild nebrandina savo vyno ąžuole ilgiau nei 2 m., tačiau vėliau buteliuose juos galite laikyti rūsyje iki 40-60 m.

Išprusę vyno gerbėjai pirmiau­sia ieško ąžuo­lo statinaitėse brandinto ir fermentuoto vyno, mat jo skonis dažniausiai būna tvirtesnis ir sodresnis - su vani­lės, dūmo, prieskonių natomis. Jau romėnų laikais vynui fermen­tuoti ir brandinti naudotos medinės statinės. Vienintelis skir­tumas, palyginti su šiais laikais, yra tas, kad seniau statines keis­davo naujomis, kai senosios subyrėdavo.

Vyndariai pastebėjo, jog trejus pirmuosius metus ąžuole laikomas vynas dažniausiai įgauna va­nilės prieskonį. Ąžuolas suteikia vynui kompleksiškumo bei sva­rumo, tačiau reikia žinoti, kokį jį rinktis.

Naujos statinės brangios, viena kainuoja apie 681 USD, todėl daž­nai imamasi restauruoti senąsias, t.y. nugramdomas ir išdeginamas jų vidus. Deja, tokios statinaitės tar­nauja neilgai. Senose statinėse vynas labiau oksiduojasi. Geriausi Bordo ūkiai vyną ir fermentuo­ja, ir brandina naujose statinaitėse (barriques), nes ąžuole fermentuoto vyno aromatas ir sko­nis yra įvairiapusiškesni.

„Skrajojantys“ Australijos ir skurdesni Naujojo pasaulio vyndariai vietoj statinių naudoja ąžuo­lo skiedras bei gabaliukus. Jei eti­ketėje minimas tik ąžuolas, o vy­nas yra pigus, būkite tikri - tai dėl skiedrų. Ąžuolo statinių ga­myba neatsiejama nuo jų išdegi­nimo, nes tai padeda sulenkti medį, Dėl išdegimo telkiasi furaniniai aldehidai, suteikiantys skrudinimo, vanilės, gvazdikėlių skonį.

Statinėms daugiausia naudo­jami Amerikoje ir Europoje augantys ąžuolai. Amerikoje jie auga greičiau, bet yra aitresni, augantys Europoje švelnesnės tekstūros, tačiau stiebiasi lėčiau. Žinoma, kai kurios šalys renkasi pigesnius variantus. Ne vienas Lietuvoje viešėjęs Italijos vyndarys naudoja ąžuolą iš Slovėnijos.

Ir nuo statinaitės dydžio pri­klauso vyno kokybė: mažesnėse laikyto vyno aromatas ir skonis turtingesni. Įprastų naujų sta­tinaičių esti įvairaus dydžio: 205 l - Šampanėje, 225 l - Bordo ir Ispanijoje, 228 l - Burgundijoje bei 300-315 l-Australijoje ir Nau­jojoje Zelandijoje.

O kodėl ąžuolas? Kiti medžiai yra arba pernelyg korėti, arba su­teikia vynui nemalonų skonį. Kaštonas kartais naudojamas Pran­cūzijos Ronos regione, bet jis itin korėtas ir gausus taninų. Iš jo pagamintos statinaitės vidus papras­tai išklojamas neutralia medžia­ga, kad taip smarkiai nepaveik­tų vyno. Čilės vyndariai ilgai naudojo buko medžio rūšį Rauli ir, tik pradėję eksportuoti vyną, su­prato, kad jis vynui suteikia pridususį smilkalų kvapą. Kalifor­nijoje ir Oregono naudojamos di­delės sekvojų talpyklos, bet šis me­dis sunkiai lenkiamas ir netinka­mas mažoms statinaitėms gaminti. Pušis suteikia sakų prieskonį, graikai pušies statinėse brandina savo baltąjį „Retina“ vyną.

Iš Europos — vertingesnis
Vyndariai labiau vertina tan­kiai grūdėtą ąžuolo struktūrą. Lė­čiau augančio medžio medienos tekstūra tankesnė. Dėl to Euro­poje, šaltesnėje klimato zonoje nei Amerika, augantis ąžuolas vertinamas labiau. Pasaulyje išskiriami šie regionai, kuriuose au­gantys ąžuolai tinkami statinėms gaminti: Ohajo, Kentukio, Misi­sipės ir Oregono (JAV), Allier , ArGonne , Bourgogne , Limousin , Troneais , Vosges (Prancūzijai), Bal­kanų, Portugalijos bei Rusijos. Ohajuje, Kentukyje ir Misisipė­je išaugęs ąžuolas vynui sutei­kia saldesnius, kokosinius aromatus ir naudojamas gaminti sta­tinėms, kuriose brandinami is­paniškasis „Rioja“, australiškasis „Shiraz“ bei kalifornietiškas „Zinfandel “ vynas. Oregono ąžuolas labiausiai primena europietiškąjį. Argonne ąžuolas dabar retai naudojamas, nors anksčiau jame buvo populiaru fermentuoti šampaną, Bourgogne ąžuolo daugiausia rasite   Burgundijos vyno rūsiuose, o „iškeitė“ Chardonay į brendį ir konjaką. Allier ir Nevers laikomi bene geriausiomis ąžuolo rūšimis dėl tankios medžio struktūros. Troneais taip pat pri­klauso aukščiausiai klasei ir ypač tinka vynui ilgai brandinti. Vosges vis dar nepakankamai įver­tintas pačioje Prancūzijoje, nors jį mėgsta Kalifornijos ir Naujo­sios Zelandijos vyndariai, nes medis panašus į Allier ir Nevers .

Balkanų ąžuolas turi nedaug taninų, dėl to Italijos vyndariai gamina iš jo dideles statines. Portugalijoje augantį ąžuolą daugiausia naudoja vietos vyndariai, mat jis pigesnis už prancūziškąjį. Rusiškas ąžuolas pasižymi gera tankia struktūra, jį Bordo ūkiai naudojo iki XIX a. 4-ojo dešimtmečio. Dabar ąžuolas iš Adygėjaus regiono prie Juodosios jūros tik 10% pigesnis nei prancūziškasis.

Baltijos šalių ąžuolas taip pat pasiekia vyno šalis, bet jis nėra po­puliarus. Tiesa, XIX a. Senojo pasaulio vyndariai vertino mūsiškę medieną. Jei norite ąžuole brandinto vyno, patartina atkreipti dėmesį į „Riserva/Riserva Speciale“ (ital.) „Riserva/Gran Riserva“ (isp.) užrašus ant etikečių. Kita vertus, garsūs gamintojai ne visada rašo ant pagrindinės etiketės, ar vynas brandintas ąžuole. Nepatingėkite paskaityti pagalbinių etikečių ar tiesiog pasidomėti vynu iš anksto.

Laimonas Gryva
Mindaugas Juknys
„VŽ Savaitgalio“ informacija