Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Arbatos terapija ramybės ir gerumo pasiilgusiam miestiečiui (Vilnius)

2005-11-08
Paskelbk savo straipsnį

Iš arbatos salės atvilnija švelnus smilkalų kvapas ir tyli rytietiška melodija. Prieš patekdamas vidun, drabužinėje palieki ne tik mobilųjį telefoną, bet ir batus. Kažkur pranyksta XXI amžiaus
civilizacijos erzelis ir miestiečius persekiojantis amžinas skubėjimo nerimas. Sostinės arbatinėje „Arbatos magija“ tarsi patenki į kitą būties dimensiją. Arbatos ceremonijos dalyviai it iš naujo mokosi bendrauti ir sakyti vieni kitiems gerus žodžius.

Ant pagalvėlės paskui skrendantį drakoną
Trečius metus sostinės Bazilijonų gatvėje veikiančią arbatinę „Arbatos magija“ yra pamėgę kolekcinių arbatų mėgėjai. Čia nuolat galima paragauti beveik 100 pavadinimų itin retų arbatų, kurių kilmės vieta – įvairios Kinijos provincijos. Užsukę čionai sužinosime, kuri arbata vadinama baltąja, kad apvytinti vėjyje ir virš garų laikyti arbatmedžio pumpurėliai tampa geltonąja
arbata.

O raudonoji nėra iš Pietų Afrikos, kaip esame įpratę manyti, – Kinijoje taip vadinama stiprios fermentacijos juodoji arbata.

Čia galima pasimėgauti turkio spalvos „Juodojo drakono“ arbata (jos lapelių forma primena skrendantį drakoną) ir karštu sakurų ar barbarisų žiedų gėrimu. Apie parduodamų ir ruošiamų arbatų vertę byloja ir jų kaina. Ragauti arbatos vietoje kainuoja 5-60 Lt, norintys įsigyti sveriamos, už 100 gramų moka 50-600 Lt.

Pasak arbatinės laisvalaikio renginių vadovės Rasmos Patapavičienės, „Arbatos magijos“ svečių kontingentas labai įvairus: nuo studentų, menininkų iki verslo pasaulio ryklių. Juos traukia ypatinga šios vietos aplinka ir aura, kurią sukuria grikių lukštais kimštos šilkinės pagalvėlės vietoj kėdžių, daugybė iš Kinijos atgabentų prasmingų aksesuarų, bambukinės širmos kompanijoms atsiriboti, arbatos staleliai, prikaistuviai gyvai ugniai, miniatiūriniai isinio molio arbatinukai ir kelių gurkšnių porcelianiniai puodeliai.

Anot Rasmos, nebūtina domėtis Rytų kultūra ir filosofija, kad pasijustumei savas „Arbatos magijoje“. Ši vieta skirta visiems, kurie vertina arbatą ir netriukšmingą bei neprirūkytą aplinką. Tiesa, savaitgaliais muzika garsiau suskamba ir čia. Vakarais arbatinėje grojama kanklėmis, gitara, skamba egzotiniai rytietiški instrumentai, be to, arbatinė paskelbė dainų, muzikos ir poezijos atlikėjų konkursą čia organizuojamiems muzikos vakarams.

Devyni norų laipteliai
Dar viena „Arbatos magijos“ kūrėjų paslauga – arbatos gėrimo ceremonijos, organizuojamos arbatinėje ir už jos ribų, klientų pageidaujamose vietose. Iš Kinijos perimtą 5000 senumo ritualą lietuviai vis dažniau užsisako norėdami surengti ypatingą gimtadienį sau ar bičiuliams. Tokiu neįprastu renginiu moka džiaugtis ir patys mažiausieji. Vaikus traukia ne tik lėlių indelius primenantys puodeliai, – slėpiningas arbatos pasaulis juos pakeri ne mažiau nei suaugusiuosius.

Prieš prasidedant arbatos ceremonijai, susirinkusiems pasiūloma išsirinkti patikusios turkio spalvos arbatos. Nuo jos priklausys ir ritualo kaina (25-119 Lt). Įdomu, kad tūkstantmečius išgyvenęs ceremonialas buvo sukurtas būtent šiai arbatai gerti. „Juodasis drakonas“ – pusiausvyros arbata, kurios rituale naudojami du – dangų ir žemę – simbolizuojantys puodeliai.

Per ritualą arbata vandeniu užpilama daugybę kartų – ragaudami ir uostydami arbatą ceremonijos dalyviai gali stebėti, kaip kinta jos savybės.

Kitaip nei japonų arbatos ceremonijoje, kurioje dalyviai gali keistis tik nustatytais žodžiais ir ritualinėmis frazėmis, kiniškos ceremonijos metu bendravimas nėra varžomas. „Arbatos kvapas dalyviams sukelia prisiminimų, kartais žmonės ima piešti, rašyti ir vienas kitam dovanoti eiles“, – pasakojo Rasma.

Jei dalyvaudami ceremonijoje imame vienas kitam sakyti gražius žodžius, ritualo tikslas pasiektas. Kinai tikėjo, kad gražiais žodžiais perduodamas gėris.

Perpildami arbatą iš vieno puodelio į kitą susiduriame ir su magijos galiomis. Jei atitraukiant „dangų“ nuo „žemės“ pavyksta įveikti 9 „laiptelius“ – išsipildys ilgai puoselėtas noras. Jei laiptelių mažiau, norui išsipildyti dar trūksta mūsų pastangų.

Pasak ceremonijos vedėjų, eidami arbatos keliu mokomės pažinti save ir kitus, taip pat mokomės atrasti ramybę ir tylą.

„Laisvalaikio“ klubo nariams taikoma 20 proc. nuolaida arbatos gėrimui ir ceremonijoms.

Ramunė Žukauskienė
Vyganto Skaraičio nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija