Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Alžyro kulinarinės tradicijos ir valgymo kultūra (svetur)

2007-03-27
Paskelbk savo straipsnį

Per keletą amžių pirkliai, keliautojai, užkariautojai, emigrantai ir imigrantai padarė nemažą įtaką visų Šiaurės Afrikos valstybių kulinarijai. Pirmajame amžiuje finikiečiai į šį kraštą atnešė dešrą, kartaginiečiai vietinius supažindino su kviečiais ir iš jų gaminamais produktais, manų kruopomis. Na, o berberai alžyriečius išmokė gaminti vieną pagrindinių šio regiono patiekalų – kuskusą (couscous – stambesnio malimo manų kruopų košė, kurios išvirti grūdeliai yra apie 1 mm). Apie 7 amžių į Afriką kartu su arabais atkeliavo įvairūs prieskoniai, tokie kaip muskatas, cinamonas, imbieras, gvazdikėliai, prisidėję kuriant, o kartu keičiant kulinarinę Šiaurės Afrikos kultūrą. Įvairių saldumynų ir kitokių kepinių į šalį atnešė turkai, o iš Naujojo pasaulio šiaurinė Afrika pasiskolino bulvių, pomidorų, cukinijų, aitriųjų paprikų.

Daugumoje Šiaurės Afrikos valstybių gaminami panašūs patiekalai, tik neretai skiriasi jų pavadinimai ir nežymiai – patiekalo sudėtis bei gaminimo būdas.

Alžyro virtuvė
Alžyras – Afrikos šiaurės vakaruose esanti valstybė. Tai viena didžiausių žemyno valstybių. Šiaurinės Afrikos dalies kulinarinėms tradicijoms – apie 2000 metų.

Kaip ir visos Šiaurės Afrikos, Alžyro virtuvė – įvairių tautų ir šalių kulinarinis mišinys. Su berberais į Alžyrą atkeliavo troškiniai, ėriena, daržovės, grūdai, džiovinti vaisiai. Turkai ir arabai Alžyro virtuvę praturtino prieskoniais ir saldžiais kepiniais. Prancūzų virtuvė Alžyro valgių sąrašą papildė pomidorų piurė, aperityvais ir saldumynais. Dažnas šios šalies patiekalas gardinamas kmynais, mairūnu, kalendra, paprastuoju pankoliu. Vietinių gyventojų mėgiama ėriena, vištiena, žuvis. Nacionalinis Alžyro patiekalas – kuskusas (garuose paruošta košė, patiekiama su mėsa, daržovėmis ir padažu).

Prieš pagrindinį patiekalą alžyriečiai užkandžiauja marinuotomis alyvuogėmis, mėsa, kiaušiniais ir svogūnais įdarytais pyragėliais bourek. Iš pagrindinių patiekalų minėtini mechoui (ėrienos kepsnys, keptas medžio anglies kepsninėje), chorba (gausiai prieskoniais gardintas ėrienos ar vištienos kepsnys su daržovėmis), bissar (kuskusas, patiekiamas su vištiena ir džiovintomis daržovėmis), badendjal (baklažanų salotos), brochettes (įvairiais prieskoniais gardinti kebabai), kefta (mėsos kukuliai su prieskoniais), Kesta (manų kruopų duona) ir kiti. Desertui mėgiami medaus pyragėliai griouche, įdaryti pyragėliai samsa, cukraus sausainiai ghribia ir t. t.

Alžyre populiari labai stipri kava, kartu su kuria paprastai atnešama ir stiklinė vandens. Labai mėgiama arbata su truputėliu šviežių mėtų. Mėgaujamasi ir įvairiais vaisių gėrimais.

Valgymo kultūra
Vietiniai gyventojai yra labai svetingi ir su svečiais mielai dalinasi maistu. Net patys netikėčiausi svečiai priimami šiltai.

Valgoma (dažniausiai tris kartus per dieną) paprastai neskubant, mėgaujantis maistu ir džiaugiantis prie stalo sėdinčia draugija. Etiketo taisyklės skirtingose šeimose būna skirtingos.

Valgant prie labai žemų stalų (vadinamų tbla arba mida), maistas tradiciškai imamas dešinės rankos nykščiu, smiliumi ir viduriniuoju pirštu (kairioji ranka laikoma nešvaria). Valgyti daugiau nei trimis pirštais negalima, nes tai reikštų persivalgymą. Valgymo metu tvyranti atmosfera viduriniosios klasės atstovų šeimose yra gana elegantiška: tarnas arba vienas iš jaunesniųjų šeimos narių gali prieiti prie kiekvieno sėdinčio prie stalo ir pasiūlyti prieš valgant nusiplauti rankas dubenyje su kvepiančiu vandeniu. Patartina valgyti tik tai, kas siūloma, ir rankas bei burną valyti servetėle, neraugėti, nešliurpti.

Šalies sostinėje yra nemažai restoranų, kuriuose dažniausiai gaminami prancūzų, italų, Viduriniųjų Rytų patiekalai. Valgiaraščiuose paprastai siūloma įvairi sriuba ir salotos, kepta mėsa (paprastai ėrienos ar jautienos kepsniai), žuvies patiekalai, prie patiekalų patiekiami švieži vaisiai. Populiarus maistas išsinešti – kebabai. Mokyklose per pietų pertraukas vaikai valgo sumuštinius ir prancūziškas bulvytes bei nacionalinius šalies patiekalus – kuskusą, džiovintus vaisius, troškinius, geria saldžius vaisių gėrimus.

Parengta pagal užsienio spaudą
Meniu.lt informacija
Interneto archyvo nuotrauka