Mamos žino, kartais sugalvoti idėją, ką pagaminti pusryčiams ar pietums – misija neįmanoma. Vištieną jau kepei vakar, makaronų sriubą valgėte kelias dienas iš eilės, o žuvies šeimoje niekas nemėgsta... Pažįstama? Jei taip, kviečiu apsilankyti mano pašnekovės Valdos Sabaitienės maisto tinklaraštyje „Mamos virtuvės paslaptys“ (instagram: @mamos.virtuves.paslaptys). Moteris šioje platformoje dalinasi nesudėtingais, o tuo pačiu ir sveikesniais receptais, kurie puikiai tiks visai šeimai. Esu tikra, jog pasisemsite naujų idėjų. Na, o prieš apsilankydami Valdos instagrame, paskaitykite mudviejų interviu. Pokalbio metu aptariame meilę maisto gamybai, tinklaraščio užkulisius ir, žinoma, mamos virtuvės paslaptis. Smagaus skaitymo!
Vaikystėje kepdavo šeimai lietinius
„Dar dabar prisiminu pirmą kartą, kai pabandžiau iškepti pyragą“ – pokalbį pradeda Valda – „<...> pirmoje klasėje radau receptą mokyklos vadovėlyje. Tai buvo receptas, kurį labai norėjau išmėginti. Bet... Jis man nepasisekė. Tešla buvo per skysta ir pyragas neiškilo.“ – juokiasi moteris. Vis dėlto, Valda nepasidavė – po truputį vis daugiau gamino. O jos firminiu patiekalu tapo lietiniai: „Mamytė visada prašydavo, kad aš juos iškepčiau. Ji sakydavo, kad aš lietinius iškepu skaniau už ją.“
Paklausta, kokie patiekalai asocijuojasi su vaikyste ir kelia nostalgijos jausmą, Valda šypteli: „Yra net keli mano mamos firminiai patiekalai. Ji labai skaniai kepa kibinus. Cepelinus verda skaniausiai. Ir jos virtiniai... Kaip koldūnai, tik didesnės formos. Labai skanūs.“
Viena iš mamos virtuvės paslapčių – daržovių milteliai
Ruošdamasi pokalbiui su Valda, perskaičiau straipsnį, kuriame moteris užsimena, jog jos vyras – didelis Valdos gaminamo maisto fanas. Žmonos patiekalus jis prilygina restorano maistui. Tad klausiu savo pašnekovės – gal ji atsimena patiekalą, kuriuo apžavėjo savo vyrą, kai jie dar nebuvo susituokę: „Jis netgi buvo paminėjęs, jog buvo sužavėtas mano gaminamomis „piciukėmis“ – labai jas mėgdavo. Neseniai vėl jų iškepiau, tai vyras prisiminė nostalgiškus laikus“ – pasakoja Valda.
Šiuo metu pora augina du sūnus. Paklausta, ar tapus mama pasikeitė valgymo/gaminimo įpročiai, Valda užsimena, jog ne tiek labai ir pasikeitė: „Plius minus gaminu taip pat, kaip ir anksčiau. Žinoma, kai prasidėjo vaikų primaitinimai, atskirai gamindavau sau ir vaikams. O dabar viskas grįžę į savas vėžes. Na, tik žinot, mes su vyru daržovių įsidedam kiek daugiau. Vaikus po truputį pratinam, kad žalumynus matytų jų akys. Bet jie, kol kas, dar atsisako“ – neslepia Valda.
Kaip jau užsiminiau įžangoje, Valdos maisto tinklaraščio pavadinimas – „Mamos virtuvės paslaptys“. Tad ir klausiu moters, galbūt ji gali išduoti paslaptį, ką daryti, jog vaikai valgytų įvairesnį maistą, pasisavintų kuo daugiau naudingų medžiagų: „Šiais laikais yra įvairiausių alternatyvų. Pavyzdžiui, daržovių milteliai. Kiekvieną rytą į košę įdedu jų bent po šaukštelį. Daržovių vaikai nelabai valgo, o su milteliais – gauna naudingų medžiagų. Į košę įpilu ir tyro alyvuogių aliejaus – jis taip pat turi daug naudingų medžiagų. Vaikai nemato, skonis geras ir puikiai valgo“ – savo paslaptimis dalinasi maisto tinklaraštininkė.
Tinklaraštis – saviraiškos forma
Tinklaraštis „Mamos virtuvės paslaptys“ užgimė prieš maždaug trejus metus: „Tuo metu buvau vaiko priežiūros atostogose ir man labai trūko savirealizacijos. Norėjosi kažką daryti, išreikšti save. Tad tinklaraštis tapo kaip meninė išraiška“ – prisimena mano pašnekovė. Šiuo metu Valdą seka daugiau nei 12 tūkst. žmonių: „Sekėjai augo vis po truputį. Motyvacija vis augo ir man pačiai“ – sako moteris. Pasak jos, kažkokio kertinio lūžio, kai sekėjų skaičius užaugo per naktį, nebuvo. Viskas vyko organiškai.
„Tinklaraštyje dalinuosi receptais, kuriuos gaminu savo šeimai. Iš anksto, kokį receptą kelsiu, neplanuoju. Svarbu, kad patiekalas praeitų pro vyro kontrolę – jeigu jam buvo skanu, reiškia, jog galiu receptu dalintis. Jeigu jo įvertinimas nėra labai geras, tokio recepto nekeliu“ – juokiasi Valda. Pasak jos, daugiausiai žmonių dėmesio susilaukia desertų receptai: „Ir net nepasakyčiau, kad sveiki desertai. Tiesiog skaniai atrodantys. Nors dažniausiai aš stengiuosi įkelti sveikesnius receptus, sveikesnes alternatyvas. Žinoma, ne visą laiką. Bet norisi man sveikesnių patiekalų, sveikesnių užkandžių – juos dažniausiai ir gaminu“ – pasakoja Valda.
Nuotrauka turi sužadinti apetitą
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog kurti tinklaraščio turinį nėra itin sudėtinga – pagamini patiekalą šeimai, nufotografuoji, pasidalini su sekėjais. Darbas padarytas. Vis dėlto, taip mąstyti – naivoka: „Kartais būna tokių dienų, kad pagamini patiekalą, nori jį nufotografuoti – nesigauna. Ta nuotrauka niekaip nesilipdo – ką nori, tą daryk. O būna taip, jog vos ne iš pirmo karto gaunasi gražus kadras. Aišku, man pačiai reikėtų dar mokytis, kad nuotraukos atrodytų profesionaliai, bet kol kas tam laiko skirti negaliu. Bet žmonės rašo, kad patiekalai nuotraukose atrodo skaniai. O mano toks tikslas ir yra – perteikti nuotraukoje tai, jog maistas tikrai skanus. Norisi, jog nuotrauka sužadintų apetitą – seilės kauptųsi vien pažiūrėjus.“
Tuo tarpu, kurti patiekalų aprašymus Valdai dažniausiai sekasi sklandžiai. Pasak jos, paklodžių rašyti nesinori – žmonės gal net neturi daug laiko visko perskaityti. Svarbiausia, perteikti pagrindinę mintį, receptūrą. „Na, o pats maisto gaminimas – man meditacija. Aišku, kai niekas netrukdo, netampo už rankos ir nešaukia mama, mama“ – pokalbį reziumuoja Valda.
Autorė: Rut Javič