Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Žuvis ir jūrų gėrybės Niūfaundlendo ir Labradoro provincijoje (pasaulio virtuvės)

2007-12-27
Paskelbk savo straipsnį

Sveikatą tausojantiems vartotojams puikus pasiūlymas – greitai paruošiama žuvis. Yra gausybė įvairiausių būdų kaip greitai paruošti žuvį, todėl būtinai naudokitės jais. Lengvumas, skanumas, įvairiapusiškumas – tai pagrindiniai aspektai dėl kurių Niūfaundlendo ir Labradoro jūrų gėrybės tapo mėgiamos virėjų. Kita labai svarbi priežastis, kodėl verta pirkti šios provincijos žuvį – kokybė. Šioje Kanados dalyje randamų žuvų įvairovė iš tiesų didžiulė. Skiriamos trys pagrindinės grupės:

1) kiautiniai vėžiagyviai, kurių pagrindiniai yra krabai, krevetės ir omarai. Vėžiagyvių kūnas sudarytas iš trijų atskirų dalių: galvos, krūtinės ląstos, pilvo ir visos jos turi išorinį kiautą. Dar viena populiari vėžiagyvių grupė – moliuskai, kurių apsauginis kiautas dar tvirtesnis. Svarbiausia šios rūšies grupę sudaro geldutės, valgomieji jūrų moliuskai, kalmarai. Jūrų sraigės ir krantinės sraigės yra mažiau populiarios ir vartojamos;

2) vandenyninės žuvys – tai paprastai būriais migruojančios ir keliaujančios žuvys. Tradicinės yra mažesnei rūšiai priklausančios silkės, skumbrės, stintos. Vis labiau populiarios tampa kardžuvės ir tunas. Labradoro pakrantėse svarbus yra arktinis šalvis, kuris didžiąją dalį savo gyvenimo praleidžia gėlame vandenyje;

3) dugninės žuvys – šios rūšies žuvys paprastai apsigyvena ir maitinasi netoli jūros dugno. Didžiausią grupę sudaro menkė, otas, plekšnė, raudonasis jūros ešerys. Ciegorius, sidabrinė menkė, saida, juodalopė menkė, otas, šamas, raja, ilgauodegė sudaro likusią dugninių žuvų grupę.

Svarbiausia komercinių žuvų rūšis Niūfaundlende ir Labradore yra Atlanto menkė (Atlantic cod), kuri žvejojama pakrantėse ir toliau nuo kranto. Ši žuvis labai skani sūdyta, džiovinta, šviežia arba šaldyta, rūkyta. Kiek egzotiškesni produktai iš šios žuvies yra menkės kepenėlės, liežuvis, menkės kepenėlių aliejus. Lietuvoje menkė yra taip pat viena populiaresnių žuvų.

Žieminė plekšnė (Winter flounder) aptinkama visuose vandenyse aplink Niūfaundlendą ir Labradorą. Kaip ir visos plekšnių giminės žuvys, ši turi savitą plokščią kūną, abi akys yra dešinėje pusėje. Išvirta mėsa yra grynai balta, liesa, be kaulų, švelnaus skonio. Žieminė plekšnė parduodama šviežia arba šaldyta, visa arba gabaliukais, filė.

Šaltuose Šiaurės Atlanto vandenyse Niūfaundlendo ir Labradoro pakrantėse žvejai gaudo labai vertinamą plokščią žuvį – Grenlandijos otą (Greenland halibut arba turbot), kuris eksportuojamas į daugybę pasaulio šalių. Tai riebi žuvis, todėl puikiai tinka rūkyti. Labiau nei kitos oto rūšies žuvys, Grenlandijos otas turi daugiau omega 3 nesočiųjų riebalinių rūgščių. Otą galima naudoti įvairiai, tačiau labiausiai tinka tirštai sriubai su prieskoniais. Rūkytas otas gali būti patiekiamas plonai supjaustytas su šviežiais krapais. Tuo tarpu Grenlandijos gyventojai turi kitą tradicinį ir keliantį apetitą žuvies paruošimo būdą. Jie verda otą saldžiame baltame vyne ir patiekia su krevetėmis.

Raudonasis jūros ešerys (Redfish) dar vadinamas vandenyno ešeriu arba jūrų ešeriu. Tai labai nedidelė žuvis, todėl ir iš jos gaminami filė gabaliukai būna mažyčiai. Didžiausia produkcijos dalis patenka į Jungtines Valstijas. Šaldytą žuvį galima laikyti iki šešių mėnesių, šviežią – apie dešimt dienų nuo apdorojimo.

Keptas jūrų ešerys:

Jums reikės:

4 raudonojo ešerio file gabaliukų arba kardžuvės; ½ puodelio ištirpinto sviesto; 1 valgomojo šaukšto paprikos; ½ arbatinio šaukštelio pipirų.

Sumaišyti papriką ir pipirus. Šaltu vandeniu nuplauti žuvį ir nusausinti rankšluosčiu. Įkaitinti keptuvę. Pamirkyti abi puses žuvies ištirpintame svieste ir pavolioti pipirų ir paprikos mišinyje. Kepti apie 4 minutes. Patiekti su ištirpusiu sviestu.

Vaida Jankutė
Parengta pagal www.ats.agr.gc.ca
Nuotraukos www.prettyhazel.com , www.flickr.com
Meniu.lt informacija

 

 

 

 

 

 

 

 

Dėkojame Kanados Ambasadai ir Kanados
Žemės Ūkio ir Maisto Pramonės Ministerijai