Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Pasaulio virtuvė: patiekalai, kurių verta paragauti Maroke

2023-01-09
Paskelbk savo straipsnį

Marokas – kelionių kryptis, kurią po truputį atranda vis daugiau lietuvių. Spalvingos gatvelės, šurmuliuojančios turgavietės, didingi imperatoriški miestai, prieskonių kvapas ore, o taip pat Atlanto bangos, įkaitęs dykumos smėlis, smailios viršukalnės – ši šalis tikrai labai įdomi ir egzotiška. Ne ką mažiau verta dėmesio ir Maroko virtuvė – tradiciniai patiekalai pasižymi savo aromatais ir turtingu skoniu. Apie juos ir norime jums papasakoti šiame straipsnyje.

 

Harira – šildanti sriuba

Marokas daugeliui asocijuojasi su šiltu klimatu. Vis dėlto, reikia nepamiršti, jog tai – dykumų valstybė, o dykumoje naktimis oro temperatūra ženkliai krenta. Tad visai nenuostabu, jog iš vidaus šildanti sriuba – vienas iš tradicinių marokietiškų patiekalų.

Harira – toks šios sriubos pavadinimas. Ji itin tiršta ir soti, gaminama iš lęšių, avinžirnių, pomidorų, avienos ir įvairiausių prieskonių, kurie ir suteikia sriubai sodrų skonį. Prieš patiekiant ji įprastai pagadinama šviežiai spaustomis citrinos sultimis, smulkinta kalendra ar ciberžole. Tiesa, įvairiuose Maroko regionuose galima aptikti ir kiek skirtingų hariros interpretacijų. Aviena pakeičiama kita mėsa, pavyzdžiui, jautiena ar vištiena. Kai kurie virėjai į sriubą dedą ir ryžių ar kiaušinių, arba gamina vegetarišką hariros versiją.

Patys Maroko gyventojai hariros sriubą dažniausiai valgo kaip užkandį – prieš pagrindinį patiekalą. Tačiau sriuba išties tiršta ir soti, tad daugeliui užtenka ir jos vienos. Jei viešėsite Maroke arba Maroko virtuvės restorane, išbandykite.

 

Bistėja – šventinis Maroko virtuvės patiekalas

Patiekalas, kurį dabar pristatysime, europiečio skoniui gali pasirodyti kiek keistokas. Tačiau jeigu esate gurmanas ar mėgstate išbandyti naujus skonių derinius, bistėją turėtumėte įtraukti į būtinų paragauti patiekalų sąrašą.

Bistėja, dar žinoma pastilijos vardu, – tai tradicinis marokietiškas patiekalas, kurį vietiniai dažniausiai valgo per šventes. Visgi, jo nesunkiai galima rasti ir daugelyje šalies restoranų. Paprastai tariant – tai pyragas su mėsa. Į plonytę kvietinę tešlą vyniojamas trijų sluoksnių įdaras: troškinta mėsa su prieskoniais, kiaušinių padažas ir cukrumi, cinamonu, sviestu bei apelsinų žiedų vandeniu gardinti migdolai. Iškepęs pyragas dar gardinamas cukraus pudra ir cinamonu. Taigi, viename patiekale susipina tiek troškintos mėsos skonis, tiek ingredientai, kurie mums įprasti desertuose. Ar verta išbandyti? Tikrai taip. Pyragas išties unikalus savo ingredientų derinimu.

 

Žymiausias marokietiškas troškinys – tadžinas

Tadžinas – bene labiausiai žinomas Maroko virtuvės patiekalas. Tad jo paragauti, viešint šioje šalyje arba marokietiškame restorane, privaloma. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog tai paprastas mėsos ir daržovių troškinys. Tačiau šio patiekalo skonis – išties unikalus, o jį sukurti padeda specialus molinis indas plokščiu dugnu bei kūgio formos viršumi, pro kurį išeina garai. Beje, šis troškinimui skirtas indas turi ir specialią lėkštėlę, kuri dedama dugne – jei patiekalas troškinamas ant žarijų, ši lėkštelė neleidžia įkaisti indo pagrindui. Tai svarbu, jei norima, jog tadžino troškinimosi procesas būtų lėtas.

Kokie ingredientai troškinami moliniame inde? Įprastai tai mėsa (dažniausiai jautiena arba aviena), daržovės ir prieskoniai, tokie kaip kuminas, ciberžolė, čili pipiras, saldžioji paprika ir kt. Tadžinas troškinamas bent jau dvi valandas, dažnai ir ilgiau. Patiekiamas su duonos paplotėliais, kuriuos vietiniai gyventojai naudoja kaip įrankius – merkia į molinį puodą, pasisemia kvapnaus troškinio ir ragauja.

 

Ant žarijų kepta žuvis su chermoula pažadu

Mėgstate ant žarijų keptą žuvį? Jei taip, viešėdami Maroke ar marokietiškos virtuvės restorane, paragaukite žuvies gardintos chermoula padažu. Tiesa, šis padažas populiarus ne tik Maroke, tačiau ir kitose regiono valstybėse: Alžyre, Tunise, Libijoje.

Česnakas, kalendrų aliejus, citrinų sultys, kuminas, petražolės ar kalendros  – tai pagrindiniai padažo ingredientai. Tiesa, jis dažnai gardinamas ir šafranu, juodaisiais pipirais, čili pipirais ar net marinuotomis citrinomis. Chermoula puikiai dera su žuvimi, jūros gėrybėmis. Kai kurie restoranai šiuo pažadu gardina ir mėsos ar daržovių patiekalus.

 

Populiariausios kruopos – kuskusas

 

Kuskusas – Europoje vis labiau populiarėjančios kruopos. Tikrai nenustebtume, jeigu jų yra ir jūsų namų spintelėse. Tiesa, Maroke kuskusas turi ypatingą reikšmę. Juokaujama, jog kuskusas marokiečiams kaip ryžiai vietnamiečiams. Kasdienis maistas.

Kuskusas Maroke yra verdamas specialiame puode. Pagrindinis tikslas, jog kruopos išliktų birios. Išviręs kuskusas gardinamas įvairiausiais priedais: daržovėmis, mėsa, prieskoniais, kartais net riešutais, cinamonu ar džiovintais vaisiais. Jis valgomas tiek vienas, tiek kaip garnyras su kitais patiekalais, pavyzdžiui, su mūsų aptartuoju tadžino troškiniu.

 

Zaalouk: salotos ar troškinys?

Jeigu viešėsite marokietiškame restorane ir meniu išvysite pasirinkimą „Zaalouk salotos“, nesitikėkite gauti traškių ir šviežių daržovių, kaip esame įpratę Europoje. Nors patys marokiečiai zaalouk įvardina kaip salotas, iš tiesų tai daržovių troškinys. Baklažanai, pomidorai, česnakai, prieskoniai ir alyvuogių aliejus sumaišomi dideliame puode ir troškinami, kol masė tampa beveik vientisa. Ji patiekiama su traškia duonele ir atlieka tarytum užtepėlės funkciją. Patiekalas patiekiamas tiek šiltas, tiek jau pravėsęs. Ar primena salotas? Tikrai ne. Tačiau skonis – puikus. Verta paragauti.

 

Chebakia – gėlės formos kepinys

Straipsnio pabaigoje nusprendėme parekomenduoti marokietišką desertą. Chebakia – tai iš tešlos gaminami pyragėliai/sausainėliai, kurie gardinami medumi arba sirupu bei sezamo sėklomis. Tikras Artimųjų rytų skonis. Beje, vietiniai kepėjai didelį dėmesį skiria ne tik deserto skoniui, tačiau ir išvaizdai: kiekvienas pyragėlis susukamas taip, jog primintų gėlę.

Medaus kvapas bei gėlės forma vilioja ne tik žmones, tačiau ir bites. Todėl jei viešėsite marokietiškame turguje ir nuspręsite paragauti šio deserto, būkite atidūs – prieš kąsdami apsidairykite ar į jūsų kepinį nesitaiko bitutė.