Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nealkoholinių gėrimų įvairovė Turkijoje

2007-09-12
Paskelbk savo straipsnį

Turkijos virtuvė – viena iš turtingiausių pasaulyje. Kiekvienas čia ras ne tik jam patinkantį patiekalą iš mėsos, žuvies, paukštienos, pasimėgaus baltojo ar raudonojo vyno taure, alaus bokalu, bet sušils prie karštos arbatos puodelio ar atsigaivins įvairiausiais nealkoholiniais gėrimais, kurių Turkijoje išties nemažai.

Mėgstamiausias turkų gėrimas – juodoji arbata (cay), ruošiama dviejų dalių arbatinuke. Stipri ir karti arbata gaminama viršutiniame puodelyje, atskiedžiant virintu vandeniu. Pagal vartotojo skonį, arbata gali būti stipri (koyu) arba silpna (acik). Patiekiama mažuose puodeliuose, kad matytųsi arbatos spalva ir cukraus gabalėliai. Turkijoje populiarios ir žolelių arbatos: su obuoliais (elma cayi), erškėtuogėmis (kusburnu cayi), liepžiedžiais (ihlamur cayi).

Tarp jaunesnio amžiaus žmonių turkiška arbata labiau mėgstama nei kava. Turkiška kava – aromatingas ir stiprus gėrimas, gaminamas iš smulkiai maltų skrudintų kavos pupelių. Kavos ruošimas ir gėrimas – tai visa eilė taisyklių ir papročių. Kava patiekiama mažyčiuose puodeliuose, geriama lėtai.

Be kavos ir arbatos, populiarūs šie turkiški gėrimai:

Salgam suyu (švelnaus arba aštraus skonio ropių sultys) – tai tamsiai raudonos arba violetinės spalvos, stipraus skonio tradicinis turkų gėrimas, gaminamas iš tamsių ropių ir violetinių morkų. Patiekiamas šaltas, didelėse stiklinėse su ilgais marinuotų morkų griežinėliais, vadinamais tane. Ropių sultys populiarios Pietų Turkijoje, ypač Adano srityje. Dažniausiai salgam geriamas valgant kebabus. Kai kurie žmonės geria kartu su raki (nemaišoma, patiekiama atskirose stiklinėse) ir teigia, jog šis gėrimas panaikina arba susilpnina alkoholio poveikį. Sultyse gausu mineralinių medžiagų, vitamino C, tiamino (vitamino B1), riboflavino (vitamino B2), kalcio, geležies, kalio.

Kompotas – tradicinis gėrimas Rytų Europos šalyse, ypač Bosnijoje, kur žinomas nuo osmanų laikų. Turkijoje kompotas vadinamas Hosaf (arba komposto, jei jis gaminamas iš šviežių vaisių) – nestiprus, gaivinantis gėrimas, gaminamas iš džiovintų vaisių (razinų, slyvų, abrikosų), virtų cukraus sirupe, kartais pagardinamas prieskoniais. Turkai mėgsta šį gėrimą su plovu ir mėsos patiekalais.

Vesne Soda – saldžios vyšnių sultys, atskiestos gazuotu vandeniu.

Kefyras – fermentuotas pieno gėrimas, gaminamas iš kefyro skaidulų ir pieno.

Serbet (šerbetas) – tradicinis saldus nealkoholinis gėrimas, gaminamas iš erškėtrožių, karneolio vyšnių, saldymedžio ir prieskonių.

Ayran – baltos spalvos jogurtinis gėrimas, patiekiamas šaltas, tinkantis prie visų patiekalų Turkijoje. Dažniausiai geriamas vasarą.

Boza – raugintas, gelsvos spalvos gėrimas, gaminamas iš kviečių grūdų, cinamono ir cukraus. Patiekiamas su kepintais žirniais. Dažniausiai geriamas žiemą, ne valgio metu. Jame gausu vitaminų A, B ir E.

Sahlep – karštas, riebus gėrimas, gaminamas iš pieno ir sahlep miltelių. Geriamas žiemą, paskanintas cinamonu.

Vaida Jankutė
Parengta pagal užsienio spaudą
Nuotrauka www.flickr.com
Meniu.lt informacija