Iki tapdamas amerikietiškos virtuvės atributu, hamburgeris apkeliavo beveik visą pasaulį ir galybę kartų keitė pavidalą. Jo išradėjais skelbiasi esą ne vienas ir ne du Amerikos virtuvės šefai, o šaltiniai teigia, kad visa ko pradžia užsimezgė Europoje.
Pradžia
Nors amerikiečiai buvo pirmieji, kuriems šovė mintis mėsos paplotėlį patalpinti tarp dviejų bandelių, pagrindiniai du suvožtinio ingredientai įvairia forma buvo valgomi jau seniai visame pasaulyje.
Pirmasis prototipas
Mėsainio pirmtaku gali būti laikomas jautienos paruošimo būdas Isicia Omentata – maltos mėsos paplotėliai, kuriuos 4 amžiuje gamino romėnai: į mėsą jie įmaišydavo pušies sėklų, pipirų, vyno, iškepdavo ir viską pagardindavo specialiu žuvies padažu.
Iš Mongolijos į Rusiją: žalios mėsos paplotėliai
Maltos mėsos paplotėliai po visą pasaulį savotiškai pasklido mongolų-totorių dėka. 12 amžiuje šios tautos kariai grobė žemes ir mėgo valgyti maltą žalią mėsą, suspaustą į kauburėlius. Įsiveržę į Rusiją, kartu su savimi jie atsinešė ir šį įprotį. Kadangi vietiniai mongolus vadino „tartar“, tai ir jų patiekalui suteikė vardą „Tartar“ – totoriškas pjausnys.
Iš Rusijos į Vokietiją: Hamburg steak
1700-iais rusų prekeiviai totorišką mėsą atvežė į Vokietijos uostamiestį Hamburgą. Čia vietiniai pridėjo kitų ingredientų, tokių kaip svogūnai ir kaparėliai, o dalį žalios mėsos maišė su kepta. Į Hamburgo uostą atvykdavę jūreiviai iš Niujorko šį patiekalą ėmė vadinti „Hamburg steak“.
Hamburg Steak Amerikoje
18 amžiaus pirmoje pusėje Hamburgo uostas buvo pagrindinis transatlantinių kelionių taškas, daugiausia laivų siųsdavęs į Niujorką. Siekdami paskatinti Vokiečių jūreivius ir suvilioti imigrantus europietiškais skoniais, Niujorko restoranų savininkai ėmė tiekti Hamburgo steikus. 1836 metais Niujorke Delmonico restoranas į pirmąjį kada nors atspausdintą meniu įtraukė ir Hamburger Steak, kuris buvo pats brangiausias patiekalas, kainavęs 10 centų. 19 amžiaus pabaigoje Hamburger steikas tapo populiarus daugybėje Niujorko uosto restoranų.
Mėsainio išradėjai
Nuo 1885-ųjų iki 1904-ųjų mėsainių išradėjais pasiskelbė mažiausiai dešimtys žmonių, o iš Vokietijos atkeliavęs „Hamburger steak“ pamažu tapo „Hamburger sandwich“.
Vienas pirmųjų buvo Čarlis Nagrynas (Charlie Nagreen). 1885-iais mugėje pardavinėdamas mėsos kukulius jis pastebėjo, kad žmonės negali vienu metu valgyti ir dairytis šventėje, nes atskirai patiektą mėsą buvo nepatogu laikyti. Dėl to kukulius jis sumanė patalpinti tarp dviejų duonos griežinėlių. O tais pačiais metais, taip pat mugėje, tik jau kitoje, broliai Frenkas ir Čarlis Menčesai (Frank and Charles Menches) pristigo kiaulienos dešrelių ir į duonos riekeles pradėjo dėti jautieną.
Štai Oskaras Bilbis (Oscar Bilby) teigė, kad pirmąjį modernų mėsainį sukūrė būtent jis, nes 1891-iais Tulsoje, Oklahomoje mėsos paplotėliams panaudojo minkštas bandeles. Vis dėlto 1900 metais danų imigrantas Luisas Lasenas (Louis Lassen), kuris prekiavo maistu savo restorane ant ratų „Louis lunch“ Konektikute, buvo pripažintas pirmasis pardavęs hamburgerį Jungtinėse valstijose.
Mėsainių išvaizdos pokyčiai
Bandeles, skirtas specialiai mėsainių paplotėliams, 1916 metais pirmasis pradėjo kepti Voltas A. Andersonas (Walt A. Anderson). Po penkerių metų kartu su nekilnojamojo turto agentu Biliu Ingramu (Billy Ingram) jis atidarė White Castle restoraną, žinomą dėl jų keturkampės formos bandelių. Tuo metu Mėsainiai buvo 2–3 kartus mažesni už dabartinius.
Iki 1924 metų niekas, išskyrus 16-metį Lajonelį Sternbergerį (Lionel Sternberger), nesugalvojo į mėsainį įdėti sūrio. Jo griežinėlį jaunuolis uždėjo ant vieno iš suvožtinių savo tėvo parduotuvėje Pasadenoje, Kalifornijoje. Dėl šio poelgio Lajonelis yra teisėtai laikomas sūrainio išradėju. Tiesa, tokiam pavadinimui sugalvoti prireikė dar 11 metų, kai 1935-iais Luisui Balastui (Louis Ballast) Denveryje, Kolorade kilo išganinga mintis mėsainį su sūriu pavadinti sūrainiu.
Greito maisto restoranai ir mėsainių paplitimas
1921 metais atidarytas White Castle restoranas Kanzase yra žinomas kaip pirmasis mėsainių restoranų tinklas Jungtinėse Valstijose. Tuo metu vienas mėsainis kainavo 5 centus.
Broliai Ričardas ir Morisas Makdonaldai (Richard and Maurice McDonalds) 1940-iais atidarė „McDonald’s Barb-B-Que“ restoraną San Bernardine Kalifornijoje. Bėgant laikui jie pastebėjo, kad jų mėsainius pirko geriau nei barbekiu, todėl po 8 metų restoranas buvo perorganizuotas ir pagrindinis dėmesys meniu skirtas suvožtiniams, kurių kaina už vienetą buvo 15 centų.
1961-iais broliai Makdonaldai restoraną pardavė už 2.7 mln dolerių Rėjui Krokui (Ray Kroc), kuris atidarė Hamburger universitetą. Jame iki šiol mokoma restorano vadovavimo įgūdžių.
Pirmąjį savo Big Mac sumuštinį McDonald pagamino 1967 metais, o 1971-iais pradėjo tarptautinę plėtrą ir atidarė restoranus Amsterdame, Miuniche, Sidnėjuje ir Tokijuje.
Po pirmųjų greito maisto restoranų įkūrimo vienas po kito ėmė rastis ir kiti pasauliui žinomi vardai: „Fatburger“ (1947) „In-n-Out Burger“ (1948), kurie pirmieji pristatė drive through sąvoką, „Whataburger“ (1950) – restoranas ėmęs gaminti žymiai didesnius sumuštinius, „Jack in the Box“ (1951), „Burger King“ (1953), „Wendy’s“ (1969) ir daug kitų.
Turtinga ir įvairi istorija „burgerius“ atvedė beveik į visus pasaulio kraštus, o jais mėgautis nuo šiol galime ir mes. Skanaus!