Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Londone atidaryta šviesos kavinė (svetur)

2006-01-17
Paskelbk savo straipsnį

Žiemos depresijai įveikti Londono mokslo muziejuje visai neseniai buvo atidaryta kavinė „Dana“. Žmonės šioje kavinėje gaus ne tik kofeino, bet ir dozę šviesos, kurios šiaurės Albione šiuo metu labai trūksta.

Kiekvienas kavinės „Dana“ lankytojas gali tikėtis 20 minučių nemokamos šviesos terapijos. Tokia terapija iš tikro yra reikalinga, nes Britanijoje, kaip teigia ekspertai, beveik pusė milijono žmonių, dauguma kurių moterys, kiekvienais metais kenčia nuo taip vadinamo sezoninio emocinio sutrikimo.

Anglų kalboje šis sindromas vadinamas SAD (išvertus iš anglų kalbos reikštų „liūdesys, nusiminimas“). Sezoniniai emociniai sutrikimai, ypatingai paplitę šiauriniuose regionuose, gali pasireikšti gana skirtingai: nuo paprasto liūdesio iki sunkios depresijos, apimančios, pavyzdžiui, miego sutrikimus, nerimo pojūtį, staigius nuotaikos pakitimus, persivalgymą ar kitus požymius. Taip pat mokslininkai įrodė, kad sezoniniai emociniai sutrikimai yra paveldimi.

SAD sindromas iki galo nėra ištirtas, tačiau manoma, kad sutrikimai yra susiję su biologiniu disbalansu galvos smegenų dalyje, kuri reguliuoja žmogaus nuotaiką, apetitą ir miegą. Mokslininkai mano, kad SAD sindromas kyla dėl žiemą sutrumpėjusių dienų ir dėl to atsirandančios saulės šviesos stokos.

Efektyvus SAD sindromo gydimas (90 proc. efektyvumas) – galimybė pasimėgauti doze ryškios šviesos nuo vienos iki keturių valandų per parą. Specialistai teigia, kad šviesa keičia biocheminį smegenų balansą, padidindama nuotaiką reguliuojančios medžiagos serotonino ir sumažindama hormono melatonino, kuris žmogų daro mieguistą, kiekius. Be to, pabrėžia ekspertai, šviesa turi būti būtent ryški.

Šviesos kavinėje „Dana“ projektuotojai pastatė keturias specialias šviesos kabinas, kurių šviesos ryškumas yra keturis kartus didesnis už įprastą patalpų apšvietimą. Atmosfera šioje kavinėje itin atpalaiduojanti: kabinos stovi ratu, o jų centre – didelė apvali sofa, ant kurios sėdėdami lankytojai gali mėgautis šviesa.

„Mes siūlome žmonėms, kurie kenčia nuo SAD sindromo, galimybę išmėginti vieną iš pačių populiariausių terapijos formų“, – teigia Ketas Nilsonas, centro „Dana“ vadybininkas.

Šviesos terapijos idėja buvo sukurta Skandinavijos šalyse, kur žmonių, kenčiančių nuo šio sindromo, yra daugiausia.


Pagal užsienio spaudą parengė Gintarė Jankauskaitė
Meniu.lt informacija