Kanadoje (ir ne tik) vis populiarėjanti laukinių žvėrių mėsa, kaip jau buvo minėta pirmojoje straipsnio dalyje, yra „pranašesnė“ už mums įprastą jautieną, kiaulieną, o kai kuriais atvejais ir už vištieną.
Praėjusiame straipsnyje supažindinome Jus su laukinių žvėrių mėsos bendromis savybėmis, papasakojome apie elnieną, buivolo mėsą ir briedieną. Šiandien pakalbėsime apie laukinių žvėrių mėsos paruošimą bei laikymą. Taip pat Jus supažindinsime su laukinių šernų, triušių bei stručių mėsos savybėmis bei pasiūlysime keletą šios mėsos paruošimo receptų.
Kai kurios laukinių žvėrių mėsos išpjovos gali būti gana kietos. Norėdami suminkštinti mėsą, marinuokite ją liesuose padažuose, alyvuogių ar rapsų aliejuje ir pagardinkite žolelėmis bei prieskoniais. Jei nesate tikri dėl mėsos skonio, išbandykite ją įdėdami nedidelį kiekį mėsos į sriubą, mėsos, žuvies ar ryžių patiekalus ar pakepinkite riebaluose. Tuomet žinosite, kuri žvėriena Jums labiausiai patinka prieš užgrūsdami ja visą šaldiklį.
Laukinių žvėrių mėsą galima laikyti šaldiklyje įvyniojus ją į hermetišką, ypač tvirtą foliją, šaldymo popierių ar specialius šaldymo maišelius. Šviežia žvėriena šaldiklyje gali būti laikoma net iki 8 mėnesių, o prieskoniais apibarstyta ar marinuota mėsa iki 4 mėnesių. Laukinių žvėrių mėsą taip pat galima rūkyti, džiovinti, sūdyti, konservuoti ar iš jos daryti dešras. Šaldyta žvėriena turėtų būti atšildoma šaldytuve arba mikrobangų krosnelėje. Žvėrienoje gali būti nemažai bakterijų, todėl atšildymas kambario temperatūroje gali paskatinti bakterijų dauginimąsi. Nereikėtų pamiršti, jog šaldytuve atšildyta mėsa turi būti suvartojama per vieną dvi dienas, o mikrobangų krosnelėje – nedelsiant.
Laukinių šernų mėsa turi švelnų, pikantišką ir gana intensyvų skonį bei yra ypač turtinga proteinų. Šerniena yra liesesnė ir ryškesnės spalvos nei jos pusseserė kiauliena. Laukinių šernų mėsa dažniausiai ruošiama ant grotelių arba naudojama dešrų, džiovintos ar maltos mėsos gamyboje. Norėdami paruošti minkštus, švelnius šernienos didkepsnius, šią mėsą kepkite aukštoje temperatūroje iki „vidutinio žalumo“.
Triušiena yra vienintelė mėsa, kuri žmogaus organizme gali būti visiškai išskaidyta ir paversta energija. Šioje mėsoje gausu proteinų, vitamino B, labai mažai kalorijų, cholesterolio, natrio bei beveik nėra riebalų (tik apie 2 %). Triušiena yra puikios sudėties ir ypač švelnaus skonio. Ji gali būti troškinama, kepama keptuvėje ar ant grotelių. Jei ruošite triušieną ant grotelių, nepamirškite jos dažnai šlakstyti bei patiekti nepilnai iškeptą (vidutinio kepimo).
Strutiena dažniausiai apibūdinama kaip ypač sveika alternatyva kitai mėsai, nes joje itin mažai riebalų bei cholesterolio. Be to, joje žymiai daugiau proteinų nei jautienoje, vištienoje ar net kalakutienoje. Strutiena yra raudona mėsa, skoniu ir sandara primenanti jautieną. Ši mėsa daugiausia naudojama didkepsniams, dešroms, filė ar kotletams gaminti. Ji gali būti vartojama kaip jautienos, kiaulienos, kalakutienos, vištienos ar avienos pakaitalas ir ruošiama pagal bet kokį minėtoms mėsoms paruošti skirtą receptą. Tik nereikėtų pamiršti, jog strutieną rekomenduojama kepti ne daugiau kaip iki „vidutinio žalumo“.
Triušiena su baltu vynu
Jums reikės:
Sumaišykite miltus, druską ir pipirus. Tuomet mišiniu gerai įtrinkite triušieną. Į didelę negilią keptuvę įpilkite du arbatinius šaukštelius alyvuogių aliejaus ir įkaitinkite, tuomet apskrudinkite triušieną (kepti apie 10 minučių vis įpilant aliejaus). Triušieną įdėkite į lėkštę. Tuomet sumažinkite keptuvės karštį iki vidutinio ir pakepinkite česnaką, salierą bei morkas (maišant kepti apie 10 minučių). Apšlakstykite likusiu miltų, druskos ir pipirų mišiniu bei pakepinkite dar apie 1 minutę. Pakepintą masę užpilkite vynu bei virkite apie 2 minutes, kol išgaruos pusė skysčio. Tuomet supilkite vištienos sultinį bei pavirinkite apie 5 minutes. Įdėkite triušieną atgal į keptuvę ir pakepinkite apie 40 minučių ant silpnos ugnies. Sudėkite triušieną į lėkštę, apibarstykite petražolėmis bei užpilkite padažu. Skanaus!
Strutiena su pipiruotomis spanguolėmis
Jums reikės:
Strutienos paruošimas. Dviejų litrų talpos stikliniame kepimo inde sumaišykite vyną, česnaką, pipirų grūdelius ir raudonėlį. Tuomet į indą sudėkite strutieną ir palaikykite šaldytuve nuo 1 iki 8 valandų. Išimkite strutieną iš marinato ir įdėkite į iki vidutinio karštumo įkaitintą keptuvę. Mėsą apibarstykite druska ir pakepkite apie 3 minutes.
Padažo paruošimas. Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir pakepkite askaloninį česnaką (ar svogūną) apie septynias minutes. Tuomet į keptuvę sudėkite spanguoles ir supilkite sultinį. Mišinį pakaitinkite apie 8 minutes.
Strutieną įdėkite į didelę lėkštę bei apipilkite padažu. Skanaus!
Jolita Katkutė
Parengta pagal Food network Canada
Nuotraukos www.ats.agr.gc.ca
Meniu.lt informacija
Dėkojame Kanados Ambasadai ir Kanados
Žemės Ūkio ir Maisto Pramonės Ministerijai