Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lašiša – kanadiečių virtuvės dalis (pasaulio virtuvės)

2007-12-22
Paskelbk savo straipsnį

Nieko keisto, jog Kanadoje tokia populiari žuvis, juk šalį supa Arkties, Atlanto ir Ramusis vandenynai, Didieji ežerai. Kanadiečių virtuvėje apstu patiekalų iš dugninių žuvų, vėžiagyvių, moliuskų, krabų, o ypač – lašišos.

Lašiša – tai skirtingus šeimos narius apimantis pavadinimas. Techninis rūšies pavadinimas yra Salmonidae. Lašiša skirstoma į du tipus: Atlantic (Atlanto vandenyno) ir Pacific (Ramiojo vandenyno). Žuvies galima rasti ne tik Atlanto ir Ramiajame vandenynuose, bet ir Didžiuosiuose ežeruose, daugelyje upių, gėlavandeniuose ežeruose Kanadoje ir Aliaskoje:

Atlanto lašiša: šios rūšies žuvys neršia gegužės-liepos mėnesiais. Lašiša gali iššokti virš vandens apie 12 pėdų. Priešingai nei Pacific salmon, šios rūšies žuvys nemiršta po neršimo. Jaunos lašišos gėlame vandenyje išbūna apie 2 metus, prieš sugrįžtant į okeaną. Yra keletas gėlųjų vandenų Atlantic salmon rūšių Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje, kurios niekada nemigruoja į jūrą. Ramiojo vandenyno lašiša: šios žuvys gali neršti tik vieną kartą, po kurio žūva. Iš visų šios rūšies žuvų (Chinook, Chum, Coho, Cutthroat, Pink, Steelhead ir Sockeye) Chinook plaukia toliausiai negu likusios. Chinook (kartais vadinama karališkąja lašiša) dažnai keliauja 1500 mylių ieškodamos vietos neršimui. Kiekvieną vasarą instinktyviai lašišos grįžta į upes, kur jos gimė. Didieji ežerai: jeigu planuojate pažvejoti Didžiuosiuose ežeruose, žinokite, kad kiekviename ežere žvejyba vis kitokia. Netgi, jei ežerai susijungia, gylis, vandens srovė suteikia geresnes sąlygas vienokių ar kitokių žuvų žvejybai.

Taigi, kaip buvo minėta anksčiau, Pacific salmon skiriamos net kelios rūšys:

Wild Pacific Chinok Salmon (Oncorhynchus tschawytscha) – tai didžiausia ir ilgiausiai gyvenanti wild salmon rūšies lašiša, kurią galima pažinti pagal mažus apvalius šlakus ant nugaros, nugaros peleką, uodegą ir kietos mėsos, kurios spalva svyruoja nuo tamsiai raudonos iki dramblio kaulo. Labai mėgstama rūkytos lašišos gamintojų dėl didelio kiekio riebalų ir tamsiai raudonos spalvos.

Wild Pacific Chum Salmon (Oncorhynchus keta) – šviesiai sidabrinės spalvos lašiša. Vandenyne gaudoma žuvis turi tamsiai metalinės melsvai žalios spalvos nugarą, šonai ir pilvas yra sidabrinės spalvos. Ši lašišos rūšis mėgstama dėl švelnaus, subtilesnio skonio ir mažesnio riebalų kiekio. Konservuota lašiša vadinama keta.

Wild Pacific Coho Salmon (Oncorhynchus kisutch) – lengviausia šią žuvį atskirti iš kitų pagal baltas dantenas. Mėsos spalva – rausvai oranžinė. Spalva pasikeičia priklausomai nuo vandens. Ši lašiša skoniu ir sandara panaši į sockeye salmon.

Wild Pacific Pink Salmon (Oncorhynchus gorbuscha) – ši lašišos rūšis yra pati mažiausia iš wild salmon. Būna šviesiai sidabrinės spalvos odos, smulkiais žvynais ir didelėmis juodomis dėmėmis ant nugaros ir uodegos. Galima konservuota, šviežia ir šaldyta.

Wild Pacific Sockeye Salmon (Oncorhynchus nerka) – tai didžiausią paklausą turinti lašišos rūšis, kurios mėsa būna tamsiai raudonos spalvos. Atpažįstama pagal šlakelius ant melsvai žalsvos nugaros ir sidabrinių šonų. Populiari konservuota ir rūkyta.

Lašiša – labai universali žuvis. Ją galima kepti, virti, rūkyti, troškinti, dėti į salotas, ant sumuštinių, konservuoti. Mėsa yra pakankamai tvirta kepti ant grotelių lauke. Kai mėsa tampa nepermatoma, vadinasi žuvis jau išvirė. Kaip ir kiekvieno maisto, jos negalima pervirti. Šviežia ir šaldyta lašiša galima įvairiai supjaustyta: išdarinėta (žiaunos ir viduriai išimti), iš dalies išdarinėta (pašalinta galva, uodega, pelekai, žvynai), filė, gabalėliais ir dideliais gabalais. Šviežios lašišos neturi jaustis žuvies kvapo. Mėsa turi būti šviesi ir drėgna. Geriausia lašišą valgyti tą pačią dieną, kai nusiperkate. Bet jai nieko nenutiks, jei laikysite sandariai uždarytą šaldymo kameroje 6 mėnesius. Atitirpinkite lašišą naktį prieš vartojimą.

Lašiša nėra tik skani žuvis, kurią lengva paruošti, bet ir labai naudinga. Lašišoje yra omega 3 riebiųjų rūgščių, reikalingų širdžiai stiprinti, baltymų, gausybė vitaminų, įskaitant B vitaminus ir vitamino E. Sumažina aukštą kraujospūdį, inkstų žarnų sutrikimus, neurologinius funkcijos sutrikimus (depresiją, šizofreniją, atminties sutrikimus, Alzhaimerio ligą), palengvina atsikratyti svorio.

Bulvių salotos su lašiša

Jums reikės:

4 vidutinio dydžio virtų bulvių;

125 ml aštraus salotų padažo, gaminamo iš vandens, aliejaus, acto, citrinų sulčių, druskos, pipirų, svogūnų, įvairių prieskonių: česnako, raudonėlio, krapų ir pan.;

170 g lašišos;

50 g saliero;

1 žalio svogūno;

50 g žalios ir raudonos paprikos;

druskos ir pipirų;

salotų lapų, pomidorų, agurkų papuošimui.

Supjaustyti kubeliais virtas bulves, ant jų užpilti salotų padažo, viską atsargiai išmaišyti ir laikyti šaltoje vietoje keletą valandų ar net per naktį. Vėliau likusius ingredientus sumaišyti ir gražiai sudėti ant salotų lapų ir papuošti agurko ir pomidoro griežinėliais.

Vaida Jankutė
Parengta pagal www.ats.agr.gc.ca ir www.freshwater-fishing-canada.com
Nuotraukos www.kitchenconnaisseur.com; www.williams-sonoma.com
Meniu.lt informacija





 

 

 

Dėkojame Kanados Ambasadai ir Kanados
Žemės Ūkio ir Maisto Pramonės Ministerijai