Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Klaidingai vertinami šampano purslai

2004-07-12
Paskelbk savo straipsnį

Metodą, kaip išlaikyti vyno putą, išrado benediktinų vienuolis Pjeras Perinjonas. Iki antros XVII amžiaus pusės šampanas nebuvo putojantis vynas. Pradedant viduramžiais Šampanėje, maždaug už šimto kilometrų į rytus nuo Paryžiaus esančioje provincijoje, imta gaminti ramius ir daugiausia raudonuosius vynus, kurie, kadangi mėgstami ir karaliaus rūmuose, buvo laikomi prestižiniais. Jų šlovė augo kartu su Paryžiumi, kuris vis stiprėjo kaip Prancūzijos valstybės sostinė. Karaliaus didybė reikalavo naujo vyno, kuris būtų ne tik brangesnis, bet ir gerokai skirtųsi nuo visų kitų.


Perinjono sukurtas ir netrukus ant Liudviko XIV stalo patekęs putotas šampanas skyrėsi iš visų kitų butelių ir iškart buvo pakylėtas iki privilegijuotųjų rango. Brangus jau vien dėl sudėtingos technologijos, jis tapo prabangos, iškilmių, šventės simboliu. Už tai jį ir myli dauguma tų, kurie perka.


Bet Perinjonas turėjo galvoje ką kita. Jį buvo užvaldžiusi dieviškojo tyrumo idėja, ir jis mėgino įkūnyti ją vyne. Vienas pirmųjų pastebėjo, kad pabuvęs medinėje statinėje vynas suprastėja. Perinjonas pradėjo jį laikyti neutralioje aplinkoje - stikliniuose buteliuose, kuriuos rūsyje įkasdavo į smėlį.


Vis ta pati švaros aistra privertė jį pakeisti seną pakulinį kamštį nauju - iš ąžuolo žievės. Iki jo to niekas nebuvo daręs. Atkimšus butelį buvo pastebėta, kad vynas linkęs lengvai papursloti – palyginti vėsaus Šampanės klimato sąlygomis cukrus nespėdavo visiškai įrūgti prieš išpilstant ir galutinai susifermentuodavo jau užkimštuose buteliuose. Taigi Perinjonas tik išplėtojo natūralias vyno savybes.


Anglies dvideginio burbuliukai vyne sustiprina skonį. Todėl didžiausias vyndario uždavinys - pasiekti tokią tobulybę, kurios neiškreiptų ir angliarūgštės „didinamasis stiklas“. Geriausi šampanizuoti vynai - subtiliausi vyndarystės meno kūriniai. Jie turi stebinti švara ir gaivumu, kelti dvasią.


Bet štai prancūzai - tikra „vyno nacija“ - šampaną mėgsta tiesiog už burbuliukus. Didžioji dalis eksporto rinkų taip pat ne itin nutuokia apie skonio subtilumus ir geria šampaną prancūziškai. Išimtį sudaro dvi šalys. Rusijoje šampanas kažkodėl mėgstamas už saldumą, todėl burbuliukai šalinami maišant. (Ir taip netobulas pernelyg saldus skonis, dar sustiprintas angliarūgštės, darosi nepakenčiamas).


Britanijoje keistuoliai kolekcininkai pernelyg ilgai laiko šampaną rūsiuose, ir jis dažnai dėl to praranda gaivumą, oksiduojasi.

Visa tai lemia gana prieštaringą žmonių požiūrį į konkrečias markes - geriausia, ką jos turi, dažnai lieka neįvertinta, o specialistui nereikšmingos smulkmenos garantuoja populiarumą.


Pagal užsienio spaudą
„Laisvalaikio“ informacija