Kalėdinis šurmulys Kanadoje, kaip ir daugelyje Vakarų pasaulio valstybių, ateina anksti. Jau lapkričio pradžioje parduotuvės pamažu ima puoštis šventėms, lentynose ima daugėti kalėdinių pirkinių. O lapkričio mėnesio antroje pusėje kalėdinė prekyba pasiekia kulminaciją, kuri tęsiasi iki pat švenčių.
Daugelis vietinių gyventojų šv. Kalėdų pradeda laukti gruodžio pradžioje. Paprastai namuose eglutė papuošiama pirmąją-antrąją gruodžio savaitę, ypač jei namuose auga vaikai. Ką ir bekalbėti – didžioji Kanados dalis driekiasi šiaurėje, todėl sukurtas namų jaukumas, kalėdines lemputės, tviskantys žaisliukai ir tarpusavyje besivaržantys namai, kuris pasipuoš gražiau vienas už kitą – įprastas gruodžio mėnesio reiškinys… O jei dar anksti sulaukiama sniego bei šaltuko – Kalėdų laukimas tęsiasi tikrai ilgai ir džiaugsmingai!
Namus užlieja kalėdinių kepinių kvapai
Šv. Kalėdos Kanadoje be gausybės sausainėlių, riestainėlių, pyragėlių, pyragų ir kitų kepinių – tai ne Kalėdos! Kiekvienas kanadietis, net ir nedaug teišmanantis virtuvės meną, gali pasigirti ne vienu kalėdiniu saldumynų receptu.
Kolegės Jennifer namai pilni šventines dvasios. Prie lango jau puikuojasi didelė eglutė, tviskanti mėlynos ir sidabrinės spalvos žaisliukais. Po eglute laukia supakuotos kalėdinės dovanelės. „Taip anksti?“, – stebėdamasi pasiteirauju. „Nebus vėliau laiko“, – guodžiasi Jennifer. „Penktadienį, prieš šventes, grįšiu iš darbo tik vėlyvą vakarą, o šeštadienio rytą laukia tolima 6 valandų kelionė namo pas tėvus ir sesers šeimą Ontarijo šiaurėje, kur visada ir sutinku šventes. Automobilis bus pilnas daiktų – dovanėlių, drabužių ir sportinės įrangos iškyloms į gamtą. Na, ir be abejo – gausybė namuose keptų kalėdinių sausainėlių visiems šeimos nariams, giminėms ir draugams“, – juokiasi Jennifer. „Ir taip kiekvienais metais!“
Jennifer sausainėlius išsikepa dar gruodžio pradžioje ir, supakavusi juos į plastikines dėželes, užšaldo šaldiklyje. Prieš išvažiuojant užtenka prieš kelias valandas juos išimti ir supakuoti į dailias spalvingas kalėdines dėželes. „Visada kepu apie 8-10 rūšių. Kiekvienais metais išbandau ir kelis naujus receptus“, – pasakoja šeimininkė, iš šaldytuvo traukdama kepimui reikalingus produktus. „Tačiau mes, kanadiečiai, nei vienais metais neapsieiname be mėgstamų sviestinių sausainėlių. Greitai paruošiami ir visada skanūs!“
Sviestiniai sausainėliai
Tai vieni populiariausių sausainėlių Kanadoje, kepamų per šv. Kalėdas. O svarbiausia, kad su jais galima eksperimentuoti be galo, kaskart vis žaidžiant su įvairiais priedais ir puošybos elementais.
Tešlos receptas:
500 ml miltų;
200 g minkšto sviesto;
1 stiklinė cukraus;
1 kiaušinis;
0,5 šaukštelio druskos;
0,5 šaukštelio kepimo miltelių;
1 šaukštelis natūralaus vanilės ekstrakto.
Sumaišykite birius produktus: miltus, druską, kepimo miltelius. Kitame inde su elektriniu maišytuvu išplakite sviestą iki purumo. Pamažu berkite cukrų ir toliau plakite masę. Tada įdėkite kiaušinį ir vanilę, viską gerai išmaišykite. Pabaigoje berkite miltų mišinį ir toliau plakite, kol susidarys vientisa masė.
Tešlą prieš kepimą šaldykite bent 4 valandas. Šaldytuve ją galite laikyti iki 5 dienų. Jei suvyniosite į aliuminio foliją ir padėsite į šaldiklį, tešlos ruošinį galite laikyti iki 2 mėnesių.
Sausainėlių forma ir kepimo laikas priklauso nuo priedų, kuriuos naudosite. Paprastai sviestiniai sausainėliai iškepa greitai – per 10-12 min. Iškepusius patariama dar karštus atsargiai išimti ir ataušinti ant grotelių. Sandariame inde sausainėlius galite laikyti apie 5 dienas. Arba galite supakuoti į plastikines dėželes ir laikyti šaldiklyje apie 3-4 savaites.
Sviestiniai sausainėliai su vyšniomis
Labai dailiai ir žaismingai atrodantys sausainėliai. Sviestinių sausainėlių masę padalinkite į nedidelius gniužuliukus ir suformavę mažus apvalius sausainėlius sudėkite juos į riebalais pateptą skardą. Ant viršaus įspauskite po vyšnios gabalėlį (geriausiai tinka nusausintos kompoto vyšnios).
„Sniego gniūžtės“ su šokolado ir karamelės gabalėliais
Skanūs, burnoje tirpstantys sviestiniai sausainėliai! Į tešlą pridėkite karamelės ir šokolado gabalėlių (po pusė stiklinės). Suformuokite apvalius, į mažutes sniego gniūžtes panašius sausainėlius. Iškepusius ir atvėsusius apibarstykite cukraus pudra.
Močiutės sviestiniai trikampėliai su spanguolėmis
Į sviestinių sausainėlių tešlą belieka pridėti pusę stiklinės avižinių dribsnių (greito virimo, taip vadinamų „rolled oats“) ir džiovintų spanguolių (0,5 stiklinės). Tešlą kepkite kaip pyragą apvalioje formoje, kol gražiai apgels. Atvėsus, supjaustykite į trikampio formos sausainėlius.
Citrininiai trapučiai
Į sviestinę tešlą įtarkuokite 1 citrinos žievelę. Tešlą iškočiokite, iš jos, naudodamiesi formelėmis, išpjaustykite įvairių formų sausainėlius (žvaigždutes, eglutes, meškiukus, Kalėdų senelius ir pan.). Tinka puošti įvairių spalvų cukrine glazūra.
Sausainėliai su šokoladu ar kakava
Iškepusius sausainėlius apliekite tirštu karštu šokoladu ir leiskite jam sustingti. Kitas variantas – į pusę sviestinės tešlos masės su biriais produktais įberkite pora šaukštų kakavos. Dviejų skirtingų spalvų tešlą galima naudoti kuriant „šachmatinius“ ar taip vadinamus „margus“ sausainėlius.
Kalėdiniais kepiniais populiaru pradžiuginti draugus ir kolegas
Kalėdinių sausainėlių kepimas asocijuojasi ne tik su namų šiluma, bet ir su meile bei atidumu, dalinamu aplinkiniams.
Neretai darbovietėse, mokyklose, tarp draugų ir kolegų organizuojamas taip vadinamas „Holiday Baking (Cookie) Exchange“ (iš anglų k. „apsikeitimas kalėdiniais kepiniais“). Idėja labai paprasta – tereikia pareikšti norą dalyvauti, iškepti vienos ar poros rūšių sausainėlių, po nedidelį kiekį (tarkime 6-12) supakuoti į gražius maišelius ir šventės metu apsikeisti kepiniais. Ir nors kepimui, jei dalyvauja daugiau žmonių, reikia ir paskirti šiek tiek laiko, tačiau rezultatai labai jau „skanūs“ – į namus grįžtama su keliomis ar keliolika rūšių šventinių gardumynų. Miela, šaunu, išradinga. Tik patingėję nebandykite gudrauti su pirktiniais gardumynais – nuvilsite aplinkinius ir sugadinsite šventinę tradiciją!
Kalėdiniai kepiniai džiugina ir maitinimo įstaigose
Artėjant švenčių sezonui, kalėdine dvasia galima džiaugtis ne tik žvalgantis į patrauklias parduotuvių vitrinas, mieste lemputėmis pasipuošusius medžius, eglutėmis tviskančius skverus ar biurus. Užsukę į beveik bet kurią jaukią kavinukę, užeigą, barą ar restoraną pastebėsite, kad prekybininkai bando suvilioti įvairiais sezoniniais gardumynais. Štai vietinio kavinių tinklo meniu atrasite karštą obuolių sidrą su cinamonu ar grietinėle. Gėrimas jus sušildys, ypač jei lauke spaudžia šaltukas. Jei nebijote naujovių, būtinai išbandykite ir kitokio skonio kavos – tarkime, „Imbierinės latte“ ar „Latte su Eggnog“ („Eggnog“ – populiarus kiaušininis likeris, ruošiamas Kalėdoms). Kavinėse rasite ir specialių kavos pupelių, paruoštų kalėdiniam sezonui (praturtintų cinamono, gvazdikėlių ir kitais šiam sezonui būdingais prieskoniais). Na, o kur desertai! Imbieriniai, cinamoniniai, su medumi ar klevų sirupu, moliūgo tyre, gausybe džiovintų vaisių! Kadangi Kanada tokia kosmopolitiška šalis, nenustebkite vitrinose pamatę ir europietiškų gėrybių. Štai prieš šventes praktiškai visur surasite itališkąjį „Panettone“, ypač didmiesčiuose, kur stiprios tautų bendruomenės. Ar vokiškąjį „Vaisinį meduolį“ („Fruitcake“). Vaikus visada pradžiuginsite, jei su jais per Kalėdas nuspręsite kepti ir statyti „Imbierinį namelį“ (visą kepinio komplektą su instrukcijomis ir piešiniais įsigysite bet kuriame didesniame prekybos centre).
Barai ir restoranai savo meniu taip pat praturtina šventinėmis gėrybėmis. Siūlomos įvairios karštos sezoninės sriubos, mėsos patiekalai, desertai. Negailima sezoninių prieskonių, sušildančių sužvarbusius.
Kalėdų laukimas Kanadoje, nors daug kur šaltas ir žvarbus, pilnas šventinės dvasios, šilumos, šypsenų ir jaudulio. Belieka tik pasinerti į šventinį šurmulį ir džiaugtis kiekviena diena. Juk šventės taip greitai prabėga...
Giedrė Bubelevičienė
Meniu.lt informacija
Dėkojame Kanados Ambasadai ir Kanados
Žemės Ūkio ir Maisto Pramonės Ministerijai