Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Japoniški grikių miltų makaronai soba (svetur)

2007-03-26
Paskelbk savo straipsnį

Iš japoniškų grikių soba gaminami maistingi ir skanūs makaronai. Soba makaronai Japonijoje paplito kartu su budizmu, ir tik XII a. kartu su Marco Polo atkeliavo į Europą. Neįmantrūs, šiurkštokos konsistencijos soba makaronai labai patiko asketiškiems budistų vienuoliams. Viena Zen šventyklų Asakusoje (Tokijo dalis), pardavinėdama šį paprastą patiekalą vietiniams ir atkeliaujantiems budistų piligrimams, tapo tokia turtinga, kad 1780 metais jai buvo uždrausta užsiimti šiuo „verslu“. Vėliau šį verslą perėmė vietiniai verslininkai, kurie toliau sėkmingai pardavinėjo šį „dangišką“ patiekalą ir paprastiems žmonėms.

Vakarinė ir rytinė Japonijos dalys dažnai nesutaria dėl maisto. Ne išimtis yra ir makaronai. Osakoje labiau mėgiami stori, balti udon makaronai, o Japonijos vakaruose esančio Kansai regiono gyventojai dažniau mėgaujasi plonesniais, sveikesniais grikių makaronais.

Grikių miltai turtingi mineralais: kaliu, kalciu, magniu ir fosforu. Taip pat juose yra B1 grupės vitaminų bei flavonoidų, kurie naudingi širdžiai ir kraujagyslėms.

Soba makaronai yra gaminami ne vien iš grikių miltų, į juos truputį įmaišoma ir kvietinių miltų. Tešla, sumaišyta tik iš grikių miltų, būtų per daug trapi, o ir tokių makaronų skonis būtų per daug intensyvus. Grikių miltų kiekis tešloje yra labai svarbus nustatant makaronų kokybę bei skonines savybes. Labiausiai vertinami soba makaronai, pagaminti iš 80 procentų grikių miltų. Jie vadinami „hachiwari“ ir mėgiami dėl didelio naudingųjų medžiagų kiekio, sodraus grikių aromato ir dėl to, kad išminkyti kokybišką tešlą iš tokios grikių miltų koncentracijos reikia tikrai gerų sugebėjimų. Į pramoniniu būdu gaminamus soba paprastai dedama daugiau kvietinių miltų tam, kad jų savikaina būtų mažesnė. Skoniui paįvairinti, kartais į makaronų tešlą primaišoma žaliosios arbatos. Tokiu būdu gaunami cha-soba. Gaminant yomogi-soba, į makaronų tešlą pridedama džiovinto paprastojo kiečio. Soba storumu yra panašūs į spagečius ir naudojami tiek šaltiems, tiek karštiems patiekalams.

Soba makaronus galima valgyti kaip greitąjį, nebrangų maistą arba neskubant mėgautis jų skoniu sobos restoranuose (sobaya). Tokie restoranai garsėja plačia rankomis pagamintų soba makaronų patiekalų įvairove. Prekybos centruose pirkti makaronai savo skoniu net iš tolo jiems neprilygsta. Sobaya meistrai, atsižvelgdami į sezono bei vietovės ypatumus, sukuria ypatingo skonio soba makaronus bei jų patiekalus, ir siekdami tobulybės soba receptūras tobulina jau daugelį amžių.

Kai kuriuose, dažniausiai prie stoties rajonų esančiuose soba baruose nėra sėdimų vietų. Žmonės, valgydami soba, tiesiog stovi prie stalelių, o praeiviai mato tik baro užuolaidomis neuždengtas klientų kojas ir girdi valgančiųjų šliurpimą.

Tinkamiausias laikas apsilankyti sobaya yra ruduo. Vėlyvas ruduo – geriausias laikas nuimti grikių derlių ir iš jų pagaminti aki-soba makaronus. Jie pasižymi turtingesniu skoniu bei geresnėmis maistinėmis savybėmis nei vasaros derliaus makaronai natsu-soba. Tačiau, žinant japonų virėjų atsidavimą ir išgrynintą skonį, nesvarbu, ar tai būtų natsu-soba, ar aki-soba, kiekvieną kartą liksite nustebinti patiekalų įvairove ir skoniu.

Jeigu norite pajusti tikrąjį soba makaronų skonį, paragaukite mori-soba. Tai atvėsinti virti grikių makaronai su sojos padažo mirkalu, japoniškais krienais wasabi ir svogūnų laiškais, patiekiami lakinėje dėžutėje arba ant bambukinio kilimėlio. Sodraus skonio makaronai prisigėrę sojos aromato tampa užtikrintu vasaros delikatesu.

Ten zaru – paprastas traškios tempuros gabalėlių ir soba makaronų patiekalas. Riešutų skonio soba makaronai ir dar garuojančios, traškios daržovės sudaro nepakartojamą skonių derinį.

Žodis „zaru“, sutinkamas daugelyje soba patiekalų, reiškia pintą bambukinį sietelį, kuriame tradiciškai nukošiama ir pateikiama soba. Tokiu būdu parodoma, kad makaronai nepatiekiami sultinyje.

Kartu su sultiniu pateikiama soba gardinama įvairiausiais produktais: tempuros gabaliukais, ant žarijų kepta silke, tofu, jūrų dumbliais ar net žaliu kiaušiniu.

Soba visiškai atitinka japoniškos virtuvės idealą: įvairumą, sveikumą, paprastą ir sudėtingą gamybą.

Linas Kesminas
Interneto archyvo nuotr.
Meniu.lt informacija