Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ispanijos regiono patiekalams įtakos turėjo arabų užkariavimas

2005-02-24
Paskelbk savo straipsnį

Būtent arabai išmokė ispanus nevalgyti virtuvėje, o įrengti valgomąjį, nešti į stalą patiekalus tokia tvarka, kokia galioja iki šiol - šaltieji užkandžiai, sriuba, pagrindiniai patiekalai ir būtinai desertas. Valgymo ritualas prasidėdavo ir baigdavosi rankų plovimu. Šiuo metu šis paprotys išlikęs kaip higienistų rekomendacijos prieš valgį nusiplauti rankas. Rankos plaunamos todėl, kad daugelis šaltųjų užkandžių valgoma be šakutės ir peilio.

Kiekvienoje Ispanijos dalyje yra skirtingų maisto ruošimo būdų ir valgymo papročių. Pavyzdžiui, Kosta del Sol pakrantėje nepriimta rūkyti mėsos, todėl ji čia vytinama. Parūkytų vištų šiame Ispanijos regione galima nusipirkti tik kartą per metus - per Kalėdas. Kad tik sūdyti kumpiai nepelytų, iš viršaus jie aptepami taukais. Visas kumpis (dažnai ir su nenupjauta kanopa) kabinamas virš  baro restorane, parduotuvėse, vyno rūsiuose.

Rankomis valgomas ir ispanų tapas - tai daug įvairių rūšių patiekalų, patiekiamų mažomis porcijomis kaip sumuštiniai arba kaip atskiri produktai (sūris, kumpis, ančiuviai su duona ir t.t.). Populiariuose restoranuose šios mažos užkandėlės skirtos apetitui sužadinti, tačiau ne vienas, visų jų paragavęs, namo išeina sotus.

Tarp užkandžių karaliauja vytintas serano kumpis. Jis pjaustomas persišviečiančiais gabalėliais ir patiekiamas į stalą vienas iš pirmųjų - tik įpylus vandens atsigerti ir kiekvienam restorano svečiui padėjus po bandelę. Virtuvėje paprastai esti kumpio „specialistų“, kurie sugeba meistriškai pjaustyti šią mėsą. Vykdami į tarptautines turizmo ar žemės ūkio parodas, ispanai būtinai vežasi šio kumpio ir žmogų, ilgų ašmenų peiliu virtuoziškai mėsos skanėstą pjaustantį.

Beje, vytintas kumpis - ispanų pasididžiavimas, nes jis pagamintas iš specialios rūšies kiaulių mėsos. Ši rūšis nuo kitų skiriasi tuo, kad kiaulės šeriamos ąžuolo gilėmis, todėl jų mėsa būna savito skonio. Skirtinguose restoranuose gaminamos skirtingos salotos. Tradicinė ispaniškų salotų sudėtis tokia: salotų lapai, pomidorai, svogūnai, alyvuogės, kartais avokadai.

Kiekvienas Ispanijos restoranas turi savo vyną. Vieni jį gamina nuosavuose vynuogynuose, kiti namų vynu pasirenka kokią vieną vyno rūšį. Paprastai tik atėjusiems garbiems svečiams pirmiausia pateikiama chereso. Tai stiprus vynas, išlaikytas ypatingomis sąlygomis. Ispanijoje gaminami ir saldūs, ir pusiau saldūs cheresai. Populiariausias iš jų - sausasis cheresas, kuris geriamas atšaldytas kaip aperityvas. Sausieji vynai paprastai geriami valgant. Baltasis ir rožinis vynas (vino blanco, vino rozado - isp.) geriami atšaldyti, raudonasis (vino tinto) - kambario temperatūros. Ispanai juokauja pasigeriantys nedažnai, nes prie stalo geriamą vyną jie mėgsta skiesti negazuotu vandeniu. Dažno restorano savininko pasididžiavimas - gausūs vyno rūsiai.

Gausybė daržovių, jūros gėrybių bei žuvų patiekalų, aukštos kokybės alyvų aliejus - tai pasaulyje sparčiai populiarėjančios ispaniškos dietos pagrindas. Ispanai užgerdami vynu maisto valgo daug, tačiau mano jį esant sveiką ir naudingą sveikatai, mat produktai į virtuvę patenka itin švieži. Daržovės naudojamos salotoms ir kitiems patiekalams ruošti. Įdomu tai, kad pasaulyje pagarsėjusios šaltos gaspačio sriubos jums patieks net per iškilmingą furšetą. Gaivinanti sriuba nešama ne lėkštėse, o 50-100 g talpos stikleliuose. Ispanai sumanė 116 gaspačio variantų. Populiariausias jų – šaltą sriubą ruošti iš pomidorų, agurkų, žaliųjų pipirų, aliejaus, acto, skiltelės česnako, truputėlio druskos. Viskas pjaustoma mažais gabalėliais, įdedama truputis baltos duonos ir plakama mikseriu, kol pasidaro tiršta tyrelė. Tyrelė košiama per sietelį ir, jei reikia, skiedžiama vandeniu. Beje, ispanai neturi įpročio gamindami patiekalus naudoti miltus. Miltų prireikia tik smulkioms žuvytėms, krevetėms ar krabams apvolioti prieš juos kepant.

Alyvmedžiai, iš kurių spaudžiamas aliejus, vaisių duoda tik po 8 metų. Didžiausią derlių išaugina 50-mečiai medžiai. Alyvmedžiai auga tūkstantį ir daugiau metų. Vienas medis išaugina 50-70 kg uogų. Vienam litrui alyvų aliejaus išspausti reikia apie 5 kilogramų uogų. Alyvos spaudžiamos kelis kartus. Pirmąkart išspaustų alyvų aliejus vadinamas mergautiniu (virgin) ir yra brangiausias. Ant tokio aliejaus buteliukų rašomas aliejaus stiprumo laipsnis. Kuo didesnis skaičius, tuo aliejus geresnis. Tokiu aliejumi paprastai užpilamos salotos. Kepti naudojamas mažesnio stiprumo aliejus.

Ispanijos restoranuose nepopuliaru šokti. Čia negirdėti ir garsios muzikos. Žmonės į iki 1-2 valandos nakties veikiančius restoranus ateina pavalgyti bei pasišnekėti. Šokiams skirti naktiniai klubai ir diskotekos.

Paprastai restoranų padavėjais ir virėjais dirba vyrai, nes moterims toks darbo krūvis per didelis. Padavėjai neretai būna solidaus amžiaus – iki 65 metų. Jei tektų Ispanijoje rinktis kavą, užsisakykite tokią, kokią mėgstate. Dažniausiai restoranuose siūloma 5 rūšių kavos. Cortado - juoda kava su pienu, Manchado - juoda kava su trupučiu pieno, Con leche – pusė puodelio kavos ir tiek pat pieno, Solo - espresso kava ir Carajillo - juoda kava su konjaku arba kitu stipriuoju alkoholiniu gėrimu.

Meniu.lt informacija
Pagal užsienio spaudą