Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Gruzinų virtuvė

2012-08-02
Paskelbk savo straipsnį

Nuo šalčių ir ledu padengtų kalnų viršūnių, drėgmės ir sniego kalnuose, pavasarinių žolelių ir gėlių kalnų papėdėse, iki saulės ir palmių pajūryje. Krašto kulinarinėms tradicijoms įtakos turėjo ir atskiri regionai, kurie dabar Gruzijai nebepriklauso.

Dėl įvairaus klimato Gruzijos virtuvėje svarbiausią vietą užima prieskoninės žolelės: petražolės, bazilikai, krapai, svogūnų laiškai, mėtos, tarhunai ir kt. Galbūt šiose žolelėse ir slypi gruzinų sveikatos ir ilgaamžiškumo paslaptis. Žolelės gruzinų virtuvėje naudojamos ir po vieną, ir įvairūs jų mišiniai. Didelis prieskonių kiekis naudojamas ne tam, kad būtų aštru, bet ir tam, kad patiekalai įgytų nepakartojamą aromatą. Prieskoniai ir žolelių mišiniai naudojami gaminant pačius įvairiausius patiekalus: sūrius, sriubas, mėsos ir žuvies valgius.

Populiariausia šioje šalyje sriuba – cheši (sultinys iš jautienos ar avienos ragu), gausiai pagardinta česnaku. Dažniausiai ji valgoma ryte, nes yra labai soti ir maistinga. Gruzijoje mėgiamos mėsiškos, pieniškos, vegetariškos ir kt. sriubos. Jos nėra nei labai tirštos, nei labai skaidrios, nes į sriubas gruzinai deda kiaušinio. Manoma, kad gruzinų virtuvės patiekalai labai aštrūs. Tai netiesa. Aštrūs patiekalai gaminami tik atskiruose Gruzijos rajonuose, pvz., Mergelijoje ir anksčiau Gruzijai priklausiusioje Abchazijoje. Bendrai šios šalies virtuvės patiekalai yra aromatingi ir švelnūs.

Pagrindinis rytų ir vakarų Gruzijos virtuves skiriantis produktas yra sūris. Vakarų Gruzijoje labai mėgiamas ir dažnai valgomas sluoksniuotas sūris, kuris patiekiamas apvalių kukulių formos (panašiai kaip itališkoji mozarela), o rytinėje šalies dalyje populiaresnis kietesnis ir aštresnis sūris, gardinamas įvairiomis žolelėmis ir prieskoniais. Skirtingose šalies dalyje su skirtingais įdarais gaminami pyragėliai su sūriu chačiapuri, skirtingo skonio yra ir skirtinguose regionuose gaminami koldūnai chinkali.

Gruzijoje nėra jokių politinių, religinių ar kitokių įsitikinimų, kurie neleistų valgyti vienokios ar kitokios mėsos, todėl mėsos patiekalams gaminti naudojama ir kiauliena, ir jautiena, ir aviena, ir paukštiena. Žinoma, populiariausias gruzinų patiekalas iš mėsos – šašlykas. Tai ant iešmo kepami mėsos gabalėliai. Šašlykas skirtinguose šalies regionuose taip pat skirtingas, pavyzdžiui, vakarinėje Gruzijos dalyje populiaresnis paukštienos šašlykas. Prie mėsos patiekalų šalies gyventojai pasiūlys adžikos (ypatingo padažo, gaminamo iš įvairių daržovių ir prieskonių) ir grubios kukurūzų duonos. Nereikia pamiršti, kad šioje turtingoje šalyje gerai dera ir daržovės, todėl patiekalai ir garnyrai iš daržovių taip pat labai populiarūs. Visiems patiekalams – salotoms, padažams, sriuboms, saldumynams – gardinti naudojami riešutai. Žuvis maisto gaminimui gaudoma ir jūroje, ir upėse.

Kuklesnis Gruzijoje yra saldumynų pasirinkimas. Dažnai atskirai valgomi vaisiai ir riešutai. Gruzinai viską gamina su meile, dažniausiai sau ir svečiams. Valgymas gruzinams – ne vien alkio numalšinimas, bet ir ritualas, kurio pagrindinis tikslas – bendravimas.