Dar prieš kelerius metus laikytis dietos buvo itin madinga. Vis dėlto, alinti kūną vardan grožio – tikrai ne pati protingiausia išeitis. Todėl džiugu, kad pastaruoju metu vis daugiau žmonių kalba ne apie dietas, o apie sveiką mitybą, balanso atradimą maiste. Vienas iš tokių žmonių – mitybos specialistė Ieva Lukoševičienė. Moteris sukūrė projektą „Svorio metimo maratonas“, kurio tikslas, kaip ji sako, – išmokyti moteris valgyti skaniai, nebadauti, paversti sveiką mitybą gyvenimo dalimi. Apie šį projektą, sveiką gyvenseną, o taip pat ir Ievos asmeninį santykį su maistu kalbamės šiame interviu.
Ieva, ar galite papasakoti savo istoriją: kada sveika mityba tapo jūsų gyvenimo dalimi?
Mano istorija labai paprasta ir panaši kaip daugelio moterų, kurioms dabar stengiuosi padėti. 11-12-oje klasėje priaugau svorio, bet ir tada nebuvau praradusi meilės sau. Pradėjusi studijuoti ėmiau domėtis sveika mityba, daug skaičiau ir gilinausi į tai, ko reikia mano organizmui, kad būčiau sveika, energinga ir pavyktų numesti svorio. Visa tai dariau tik dėl savęs.
„Labai svarbu suprasti, kad pirmiausia sveikas santykis su maistu „gydo“ galvą ir visas problemas sumažina perpus“ – esate rašiusi save facebook paskyroje. Apibūdinkite, kas gi tas sveikas santykis su maistu? Ar tikrai tvarkinga mityba gali patobulinti psichologinę žmogaus sveikatą?
Sveikas santykis su maistu, tai – jokios baimės maistui, jokio skirstymo į blogas ar geras, man galima ir man negalima! Subalansuota mityba – tai geriausia ką žmogus sau gali duoti. Tai mūsų kūno „kuras“ – ką pilsime, taip ir važiuosime!
Ar sveika mityba ir sportas – neatsiejami? Ką jums pačiai reiškia sportas?
Fiziologiškai žmogus sukurtas judėti, ne šiaip sau sakoma: „gyvas, kol judi“. Mano manymu, subalansuota mityba ir sportas (bet koks judesys keliantis jums geras emocijas) yra pagrindas mūsų kokybiško, pilnaverčio gyvenimo. Man sportas reiškia daug, nes sportuoju nuo vaikystės. Iš esmės mano kasdienybėje sportas yra tiek pat savaime suprantamas ritualas, kaip išsivalyti dantis.
Esate sertifikuota mitybos specialistė. Kokie žmonės į jus kreipiasi? Kokias mitybos klaidas pastebite dažniausiai?
90% žmonių, kurie kreipiasi, nori TIK numesti svorio, bet nekeisti savo gyvenimo būdo. Didžiausia mitybos klaida, tai vaikymasis „viskas arba nieko“, t. y. arba darau viską idealiai, perdėtai „sveikai“ ir perspaudžiu save, arba palūžtu ir nedarau visai nieko – valgau bet ką.
Ar svarbu skaityti produktų etiketes? Jei taip – į ką būtina atkreipti didžiausią dėmesį?
Taip, žinoma svarbu, ypač dabar, kai marketingo triukai palieka mus akistatoje su labai garsiai rėkiančiomis etiketėmis: „be riebalų“, „be cukraus“, „daug baltymų“, o pakuotės gale etiketė su sudėtimi kalba visai ką kitą. Svarbu atkreipti dėmesį į sudedamųjų dalių sąrašą – kuo maisto produkto sudedamųjų dalių sąrašas trumpesnis ir naudoti produktai suprantamesni, tuo produktas bus laikomas naudingesniu ir natūralesniu.
Ypač svarbu atkreipti dėmesį į cukraus kiekį – rekomenduoju rinktis produktus, kuriuose yra iki 4 gramų cukraus. O taip pat kuo daugiau baltymų, skaidulų ir kuo mažiau sočiųjų riebalų.
Kokia jūsų nuomonė apie cheat days (liet. sukčiavimo dienas), kai žmonės nukrypsta nuo savo įprastos mitybos ir leidžia sau sukčiauti, valgyti įvairiausius skanėstus?
Mano nuomonė apie jas – neutrali. Jeigu jūsų mityba yra visiškai monotoniška ir nuobodi, logiška, kad Jums norisi cheat day. Tokiu atveju ir pasidarykite ją, tik labai svarbu, kad cheat day neužsitęstų savaitę ar dar ilgiau.
Jeigu jūsų mitybą yra pakankamai įvairi ir suvalgote visus reikalingus makroelementus kasdien, jums paprasčiausiai cheat day nesinorės. Tad geriau skirti sau laiko ir susitvarkyti savo mitybą: kasdien mėgautis skirtingais ir skaniais patiekalais. O pacheatinti galima per šventes, išvykas, atostogas.
Vis dažniau žmonės atsisako įvairių produktų, pasirenka tam tikras mitybas (pvz. augalinė mityba, ketogeninė ir pan.). Kokia jūsų nuomonė apie jas? Ar galėtume teigti, jog ir mityboje vyrauja tam tikros mados?
Aš esu prieš visus kraštutinumus, atsisakymus ir savęs ribojimus. Taip, deja, mitybos tikrai neaplenkia dietų mados.
Papasakokite apie savo projektą „Svorio metimo maratonas“. Kam jis skirtas? Ką duoda jums pačiai?
Svorio metimo maratonas – tai projektas, skirtas moterims, norinčioms ne tik numesti svorio, bet ir atrasti pamestą meilę sau ir ją užkurti iš naujo, atrasti naują prasmę kasdienybėje. Projektas atsirado tuomet, kai supratau, koks svarbus palaikymas ir buvimas šalia kelionės eigoje. Dažniausiai iš savos aplinkos moterys to negauna, o bendrystė stipriai motyvuoja.
Instagrame jus seka daugiau nei 30 tūkst. žmonių. Galbūt pastebite, kokie įrašai susilaukia daugiausiai sekėjų dėmesio: receptai, patarimai ar kt.?
Visi įrašai sulaukia panašaus dėmesio. Ne kartą klausiau savo auditorijos, kas jiems įdomiausia. Atsakymai visuomet buvo tokie patys: informacija, patarimai, skleidžiama motyvacija ir receptai. Būtent apie tai ir yra mano profilis.
Birželio mėnesį organizuojate moterų stovyklą. Papasakokite apie ją daugiau: kokios moterys kviečiamos joje dalyvauti?
Tai labai smagus savaitgalis, jaukioje sodyboje, moterų draugijoje su daug veiklos, juoko, skanaus maisto ir paskaitėlių. Išties puiki galimybė savo virtualų bendravimą su sekėjais perkelti į gyvą susitikimą.
Gyvename ne pačiu lengviausiu laikotarpiu: pandemija, karas Ukrainoje. Daugelio emocinė sveikata, švelniai tariant, ne pati geriausia. O prastą psichologinę sveikatą dažnai lydi ir valgymo sutrikimai. Galbūt turite patarimų žmonėms, kurie šiuo metu susiduria su mitybos iššūkiais?
Kad ir kokiais laikais gyventume, mums yra lengviausia (nes žmogus iš prigimties linkęs rinktis lengviausią kelią) surasti pasiteisinimų – kaip kažko nepadaryti. Taigi, kad ir kaip banaliai nuskambės, tiek maisto trūkumas, tiek persivalgymas veikia emocijas ir darbingumą. Tad valgyti reikia subalansuotą, kuo mažiau perdirbtą maistą ir tai daryti saikingai bet kokiomis sąlygomis. Tik suvokus tai ir atradus balansą, mes galėsime valdyti savo emocijas valgomu maistu, o ne priešingai! Ne šiaip sau yra sakoma: „tu esi tai, ką tu valgai“.
Ačiū už pokalbį
Autorė: Rut Javič