Ar esate prietaringas žmogus? Galbūt triskart nusispjaunate per petį, kai per kelią perbėga juoda katė? O gal visada žvilgtelite į veidrodį, kai tenka grįžti namo kažką užmiršus? Nors prietarai ir prieštarauja logikos dėsniams, dalis žmonių tiki, jog tam tikri ritualai ar veiksmai gali apsaugoti nuo blogos akies, nelaimių. Šį kartą norime papasakoti apie prietarus, kurie gajūs skirtingose pasaulio šalyse. Tiesa, tai ne bet kokie prietarai, o tie, kurie susiję su maistu ar elgesiu prie stalo.
Meksika – prietaras susijęs su tortilijomis
Meksikos virtuvė ir tortilijos – neatsiejamas duetas. Tad nenuostabu, jog meksikiečiai turi prietarą, kuris susijęs būtent su šiais paplotėliais. Vietiniai gyventojai tiki, jog jeigu tortilija nukrenta ant žemės, tai reiškia, jog greitu metu juos aplankys mirę uošviai... Skamba kiek nejaukiai, tiesa? Kuo ilgiau tortilija guli ant žemės, tuo didesni šansai, kad mirusieji apsilankys. Tad išvada labai paprasta – nemėtyti maisto ant žemės.
Indija: ritualas pritraukiantis sėkmę
Jūsų laukia svarbus kontrolinis darbas ar egzaminas? O gal ruošiatės darbo pokalbiui? Jei taip, galbūt šis, Indijoje gajus prietaras, pasitarnaus ir jums.
Indai tiki, jog prieš svarbų atsiskaitymą ar susitikimą reikia suvalgyti jogurto su cukrumi. Būtent šis ritualas atneš sėkmę. Nei paneigti, nei patvirtinti šio prietaro negalime. Jei norite, išbandykite patys. Vis dėlto, dėl visa ko neužmirškite ir pasimokyti/pasiruošti.
Filipinai – prietaras apie ryžius
Filipiniečių mityboje ryžiai užima išties svarbią vietą. Todėl nenuostabu, jog ir prietaras susijęs būtent su jais.
Vietiniai gyventojai tiki, jog jokiu būdu negalima valgyti sukietėjusių ryžių iš puodo dugno. Žmogus, suvalgęs kietų ryžių, taps prasčiausiu visose srityse: blogiausias mokinys klasėje, lėčiausias bėgikas estafetėje, prasčiausias darbuotojas įmonėje ir t. t. Tam, jog taip neatsitiktų, šiukštu negalima valgyti sukietėjusių ryžių.
Kinija: kaip valgyti makaronus?
Tikriausiai esate girdėję, jog šliurpti maistą, kai kuriose Azijos šalyse, nėra blogo tono ženklas. Netgi atvirkščiai, tokiu būdu parodoma, jog maistas skanus.
Visgi, atradome ir prietarą, kuris pateisina šliurpimą. Pasirodo, kinai tiki, jog makaronai (noodles) – tai tarsi ilgo ir gero gyvenimo ženklas. O ilgo ir gero gyvenimo pjaustyti juk nevalia, tiesa? Makaronus galima susisukti ant šakutės ar pagaliukų. O galima ir tiesiog šliurpti. Svarbu, jog visas ilgas makaronas atsidurtų jūsų burnoje.
Ispanija: naujųjų metų ritualas
Gruodžio 31-ąją, likus minutei iki vidurnakčio, dauguma žmonių ima skaičiuoti likusias sekundes. Kiti – bėga į lauką žiūrėti fejerverkų. O ispanai... Ispanai tuo metu ieško vynuogių. Kodėl? Pasirodo, ispanai tiki, jog vidurnaktį būtina suvalgyti dvylika vynuogių – kiekviena iš jų simbolizuoja būsimus kitų metų mėnesius.
Suvalgei vynuoges? Metai bus puikūs. Nesuvalgei? Ką gi... Visko gali būti.
Ar Turkijoje galima kramtyti gumą?
Iš karto išduosime teisingą atsakymą – žinoma, jog Turkijoje kramtyti gumą galima. Vis dėlto, to nederėtų daryti sutemus. Kodėl? Šalyje vis dar gajus prietaras, jog kramtoma guma tamsoje virsta mirusiųjų mėsa. Nejauku tiesa? Žinoma, jog logiškai mąstantis žmogus supranta, jog kramtoma guma, net ir sutemus, išlieka kramtomąja guma. Vis dėlto, prisipažinkite: jeigu burnoje turėtumėte kramtomosios gumos gabalėlį ir išgirstumėte šį prietarą, tikriausiai gumą išspjautumėte, ar ne?
Italija: sėkmę galima padovanoti
Jeigu esate viešėję Neapolyje ar šio miesto apylinkėse, tikriausiai atkreipėte dėmesį, jog suvenyrų kioskeliuose gausu įvairiausių pakabukų „čili pipiriukų“. O ar susimąstėte, ką šie pakabukai reiškia?
Vietiniai gyventojai tiki, jog čili pipiriukas, pakabintas ant kaklo, raktų ar namuose, atneša sėkmę. Tiesa, šiais laikais nebūtina nešiotis tikro pipiriuko, kuo puikiausiais pasitarnauja ir stiklinis ar keramikinis. Vis dėlto, pipiriukas privalo būti padovanotas – juk sau sėkmės nenusipirksi. Tik jokiu būdu negalima susipainioti ir savo pakabuko atiduoti kitam žmogui – tokiu būdu perleisi jam savo laimę.
JAV: vestuvinis tortas atneša laimę?
Kai kurie JAV gyventojai tiki, jog per vestuves negalima suvalgyti viso torto. Viršutinį sluoksnį būtina išsaugoti ir užšaldyti. Po metų, švenčiant pirmąsias vestuvių metines, užšaldytą torto gabalėlį svarbu atitirpinti ir drauge su vyru/žmona suvalgyti. Šis ritualas atneš šeimyninę laimę, ilgus ir tvirtus santykius. Nesame tikri ar metų senumo tortas labai jau viliojantis desertas. Vis dėlto, ko tik žmonės nepadarys dėl savo šeimos gerovės.