Spalį Maskvoje vykusiame trečiajame tarptautiniame Kremliaus kulinarinės taurės čempionate lietuviai pagaliau įrodė, kad gali būti lygiaverčiai stipriausių pasaulio virtuvės meistrų varžovai. Du aukso medaliai nuo šiol puikuojasi sostinės restorano „La Mama“ (buvusio „Steak House
Helios“) virtuvės šefės Honoratos Lyndo asmeninių laimėjimų kolekcijoje. Auksą pelniusią Honoratos kūrybą ir kituose konkursuose dalyvavusius patiekalus gali įvertinti visi „La Mama“ svečiai.
Ambicijų užtektų ir olimpiadai
Ginti Lietuvos garbę prestižiniame Kremliaus čempionate H. Lyndo buvo pakviesta jau antrąkart. Šioms varžyboms keturių stipriausių šalies virėjų komanda „Gintarinis aljansas“ ėmė rengtis vasaros pabaigoje.
„Apie konkursinius patiekalus mąsčiau pusantro mėnesio. O likus savaitei iki kelionės ėmiausi praktinių bandymų. „La Mama“ savininkė Rita Stankevičienė leido restorane laisvai eksperimentuoti, – juk geriausios idėjos vėliau čionai ir grįžta“, – paklausta apie pasiruošimo sąnaudas ir laiką pasakojo Honorata.
Moteris rengėsi ir komandinei užduočiai, ir asmeniniam pasirodymui čempionato ringe. Kaip regioninė komanda „Gintarinis aljansas“ rungėsi dėl geriausio švediško stalo tema „Metų laikai“. H. Lyndo šiam stalui ruošė „rudeninius“ patiekalus – penkių rūšių mėsos vyniotinius, prie jų tinkantį garnyrą ir padažus. Vištienos putėsiais įdarytą parmos kumpį su salierų ir mangų salotomis ji pateikė kaip vieną iš stalui skirtų ispaniško stiliaus užkandėlių.
Produktus, indus ir stalo puošmenas lietuviai į Maskvą gabenosi traukiniu. Honorata labiausiai būgštavo, ar sveikas pasieks dekoracijai skirtas jos meniškas konditerijos gaminys – ąžuolo šaka.
Nerimavo moteris ir dėl personalinei rungčiai skirtos žaliavos. Virtuvės meistrė iš anksto žinojo, kad kovos dėl geriausio paukštienos patiekalo. Per 45 minutes ringe ji buvo pasirengusi paruošti ančių kepenėlėmis (foie gras) įdarytą keptą fazano krūtinėlę, pagražintą pieno putomis ir patiekiamą su putpelių kiaušiniais, keptomis rudmėsėmis, bulvių koše, šalotės svogūnėlių džemu ir raudonojo vyno padažu.
„Rudmėsės labai tinka prie fazanienos, nes abi šios medžiagos – iš miško“, – originalų sumanymą komentavo patiekalo kūrėja. Ieškoti rudmėsių Honorata kiekvieną rytą skubėdavo į Nemenčinės mišką, greta kurio gyvena. O kad grybai kelionėje nepakeistų spalvos, juos rūpestingai įpakuotus gabenosi drauge su samanomis.
Ir bendras lietuvių komandos, ir asmeninis H. Lyndo pasirodymas Maskvoje buvo įvertinti auksu. Teikdama mūsiškiams medalius, autoritetinga čempionato žiuri pabrėžė, kad lietuvių gastronomų profesionalumas auga sulig kiekvienais metais.
Pasak Honoratos, nors konkursuose išeikvojama daug jėgų ir nervų, virėjams tai viena pagrindinių paskatų tobulėti. „Turbūt jaučiu varžybų adrenalino poreikį. Be to, jei ruošdamasi įdedu daug pastangų, atsiranda ir didelis troškimas laimėti“, – teigia virtuvės meistrė.
H. Lyndo neabejoja: ji turi pakankamai ambicijų išmėginti jėgas ir pačiose prestižiškiausiose gastronomų varžybose – pasaulinėje virėjų olimpiadoje. Tačiau patekti į ją gali tik tos nacionalinės gastronomų rinktinės, kurios turi itin stiprių rėmėjų. Jais lietuviai virėjai kol kas dar negali pasigirti.
Naujasis božolė neaplenks
Pasak Honoratos, iš konkursų, seminarų bei stažuočių parsivežtos idėjos skatina ne tik atkurti tai, kas matyta, bet ir interpretuoti tai savaip „La Mama“ virtuvėje. Meistrė mėgsta jungti įvairių tautų kulinarines tradicijas, todėl restorano valgių geriau nesieti su konkrečia geografija. Tiksliausia šio restorano virtuvę apibūdinti kaip autorinę.
Nors restorano pavadinimas „Steak House Helios“ – jau praeitis, šioje vietoje tebesiūloma didelė atviroje kepsninėje ruoštos mėsos patiekalų įvairovė. Tačiau keičiant antraštę norėta išryškinti ir kitą stipriąją medalio pusę. Šį sezoną „La Mama“ ypač platus valgių su jūrų gėrybėmis pasirinkimas.
Tokį meniu lėmė ne tik kintantys svečių pomėgiai, bet ir itin pagerėjęs jūrų produktų tiekimas. Dabar jų šviežių, atvėsintų restoranui pristatoma dukart per savaitę. O štai austrės ir omarai virtuvę pasiekia dar gyvi.
Ant grotelių kepti švieži omarai (75 Lt) bei virti aštuonkojai (64 Lt) yra šio sezono „La Mama“ delikatesai. Kelionę po tolimus vandenis gomuriu taip pat galima surengti skanaujant žalių tunų griežinėlių karpačio (43 Lt), su baravykais ir špinatais patiekiamų jūrų šukučių (49 Lt), patiekalų su gėlavandenėmis, saldžiosiomis ir tigrinėmis krevetėmis, taip pat šviežių Bretanės austrių (42 Lt), juodųjų midijų (34 Lt).
Ir vegetarai, ir mėsos mėgėjai bendrą kalbą ras užsisakę ir šio sezono naujienos – lašišų, tunų, krevečių, jūros šukučių bei antienos ir jautienos išpjovos fondiu su sultiniu, daržovėmis ir trimis skirtingais padažais (79 Lt).
Dabartiniame „La Mama“ valgių sąraše – daugybė gundymų gurmanams, kaip antai keptos ančių kepenėlės su šiltu obuolių štrudeliu ir žaliųjų pomidorų džemu (63 Lt), keptomis voveraitėmis įdaryta antiena (49 Lt), į bulvių spagečius įvyniota kepta Šv. Petro žuvis (45 Lt). Ką jau kalbėti apie Kremliaus čempionate auksą nuskynusį fazano skanėstą, šiuo metu patiekiamą su keptais baravykais (69 Lt).
Pro vyno mėgėjų akis tikrai nepraslys meniu esančios someljė rekomendacijos prie kiekvieno šaltojo ir karštojo valgio. Kitokio derinio mėgstantys eksperimentuoti svečiai galės ieškoti net 208 pavadinimus pristatančioje vynų kortoje. Čia siūloma ir nuolat keičiamų geros kokybės pilstomų vynų.
Su „Laisvalaikio“ kortele – 12 proc. nuolaida sąskaitai.
Ramunė Žukauskienė
„La Mama“ archyvo nuotr.
„Laisvalaikio“ informacija