Keliaujame ten, kur receptai ir stilingiausios patiekalų kompozicijos gimsta vadovaujantis jausmais ir noru sukurti kažką tikro ir unikalaus. Šiandien Meniu.lt maisto tinklaraščio „Sugar to dust“ įkūrėja, maisto fotografė Justina Ramanauskienė siunčia linkėjimus skaitytojams ir dalijasi mintimis apie kulinarinį įkvėpimą, idėjas ir siūlo pavasariškai pasilepinti su desertų klasika – šokoladiniu migdolų tortu – receptą.
Papasakokite, kaip gimė troškimas gaminti ir įkvėpimas sukurti tinklaraštį?
Gaminti pradėjau anksti. Man patikdavo vaikystėje stebėti, kaip tą darydavo mama. Po truputį pradėjau ir aš. Ne visi ankstyvieji mano kulinariniai bandymai buvo sėkmingi, tačiau tos mažos nesėkmės neatėmė noro gaminti. Maisto fotografiją atradau visai atsitiktinai. Kažkada buvo etapas, kada gaminau labai daug ir svarsčiau net mokytis konditerijos. Tačiau mokytis taip ir nepradėjau, bet tuo pat metu pradėjau fotografuoti savo pagamintus patiekalus ir jeigu atvirai, tos nuotraukos buvo labai „neskanios“. Ėmiau gilintis labiau į maisto fotografijos specifiką, ieškoti atsakymų, ką darau negerai. Pradėjusi daugiau ir sėkmingiau fotografuoti, nusprendžiau pradėti rašyti tinklaraštį, kuris tapo labiau nuotraukų albumu. Rašymas nėra mano mėgstama veikla, tačiau tinklaraštį naudoju, kaip platformą, kurioje galiu talpinti savo kurtų patiekalų nuotraukas.
Esate kepinių knygos „Tortų knyga“ autorė. Kas jūsų įkvėpimo šaltinis?
Kaip minėjau, vienu metu svarsčiau mokytis konditerijos. Man labai patinka saldumynai, pyragai, tortai, įvairūs desertai. Kai buvau sukaupusi nemenką tortų receptų ir nuotraukų kolekciją, nusprendžiau, kad reikia su ja ką nors padaryti. Štai taip ir gimė „Tortų knyga“. Kalbant apie įkvėpimą, tai mane labiausiai įkvepia gyvenimas – kelionės, žmonės, filmai, muzika, kiti kūrėjai, tinklaraštininkai, fotografai, vaikai.
Ar tortai būtinai turi būti saldūs? Arba kiek kitaip – kodėl tortai nebūtinai turi būti saldūs?
Tortai nebūtinai turi būti saldūs, bet būtinai turi būti gražūs.
Esate maisto stilistė. Kas jums yra „stilingai“ atrodantis maistas?
Na čia labai sudėtingas klausimas. Galiu pasakyti tik tiek, kad man artima yra tamsi maisto fotografija. Mėgstu minimalistinę stilistiką. Taip pat maisto fotografijoje labai mėgstu Rembrandt’iška, Vermeer’iška, Caravaggio kiaroskuro technikos stilistiką maisto fotografijoje.
Kaip maisto fotografijai įkvėpti gyvybės, „atgaivinti“ kompoziciją, sukurti stilingą nuotrauką? Išduokite slaptą taisyklę?
Vėlgi, labai sudėtingas klausimas. Atgaivinti kompoziciją padeda papildomos detalės, pavyzdžiui, stalo įrankiai, rankšluostėlis, vaisiai, uogos, žolelės. Jokių paslapčių čia nėra, tik taisyklės, kurių aš nemėgstu. Labiau vadovaujuosi jausmu.
Jūsų mėgstamiausias pavasario derinys, kai kalbame apie maistą?
Na pavasaris pas mus gana skurdus, tačiau kuomet jau turime pirmųjų šviežių žolelių, tai mėgstu kepiniam naudoti dilgėles, kvapiųjų našlaičių bei pienių žiedus. Vasara kur kas dėkingesnė, ypač kai jau turime vietinių vaisių ir uogų. Tai žinoma braškės, žemuogės, mėlynės.
Tinklaraštyje galime aptikti įrašus ir iš kelionių. Pasidalinkite labiausiai įsiminusiais kulinariniais atradimais svečiose šalyse?
Kažkokių labai didelių kulinarinių atradimų nesu patyrusi, bet tikrai atsimenu, kokį netikėtą ir malonų įspūdį padarė šokoladiniai triufeliai patiekti su alyvuogių aliejumi vienoje Barselonos taperijoje.
Nors pati turite puikius kulinarinius sugebėjimus, ar mėgstate apsilankyti restoranuose? Kokius patiekalus renkatės išbandyti?
Taip, prieš pandemiją lankydavausi restoranuose ir mėgdavau išmėginti įvairius patiekalus. Esu visavalgė, tad drąsiai renkuosi ragauti pačius įvairiausius patiekalus.
Pasidalinkite, keliomis mėgstamomis vietelėmis mieste su mūsų skaitytojais. Ar šiuo metu renkatės maistą išsinešimui?
Labai mėgstu falafelius, kuriuos gamina restoranas „Zatar“, taip pat gardžius pagamina ir baras „Dėvėti“. Amerikietiškų šonkauliukų ir burgerių eidavau valgyti į restoraną „Kansas City Bar-B-Que“, o štai jūros gėrybes renkuosi „Selfish Bistro“.
Norėtųsi paprastoms dienoms suteikti šiek tiek magijos ir išgirsti, kokį pavasariškai kvepiančio skanumyno receptą, ar pasidalinsite?
ŠOKOLADINIS MIGDOLŲ TORTAS SU KOKSINIU KREMU (BE GLITIMO)
50 g kakavos miltelių
125 ml verdančio vandens
150 g migdolų miltų
1/2 a. š. sodos
1/4 a. š. druskos
1 v. š. vanilės ekstrakto
150 g ištirpinto ir iki kambario temperatūros atvėsinto sviesto
180 g cukraus
3 kiaušinių
Įkaitinkite orkaitę iki 170C. Pasiruoškite dvi 15 cm skersmens kepimo formas. Formų dugnus ir šonus patepkite sviestu. Iš kepimo popieriaus iškirpkite 15 cm skersmens apskritimus ir įklokite juos į kepimo formas. Dar šiek tiek patepkite sviestu.
Dubenyje sumaišykite migdolų miltus su kakavos milteliais, soda ir druska.
Kitame dubenyje išplakite kiaušinius su cukrumi ir vanilės ekstraktu. Supilkite ištirpintą sviestą ir išmaišykite. Suberkite sausus produktus ir išmaišykite. Maišant po truputį supilkite verdantį vandenį. Viską gerai išmaišykite ir paskirstykite tešlą lygiomis dalimis pasiruoštose kepimo formose.
Kepkite Įkaitintoje formoje 30 - 35 min., arba kol į pyrago centrą įsmeigtą pagaliuką ištrauksite sausą. Kai iškeps, ištraukite iš orkaitės ir palikite 10 min atvėsti. Po to išimkite iš kepimo formų ir palikite galutinai atvėsti.
KOKOSINIS KREMAS
400 g skardinė koksų grietinėlės (per naktį palikite šaldytuve, kad gerai atšaltų)
100 ml šaltos riebios grietinėlės
2 - 4 v. š. Cukraus
Saujos aviečių tortui papuošti
Į didelį dubenį sudėkite gerai atšaldytą kokosų grietinėlę (tik riebiąją grietinėlės dalį, išsiskyrusio kokosų vandens nenaudokite), supilkite atšaldyta grietinėlę, suberkite cukrų ir plakite elektriniu plakikliu apie 1 - 2 min.
TORTO FORMAVIMAS
Ant serviravimo lėkštės dėkite vieną torto sluoksnį, ant jo uždėkite apie 1/3 kokosų kremo ir lygiai paskirstykite. Ant viršaus uždėkite antrą torto sluoksnį, sudėkite likusį kremą. Aš kremą dėjau mažu ledų šaukštu. Ant viršaus uždėkite aviečių. Taip pat galima apibarstyti smulkintais migdolų riešutais, kokosų drožlėmis ar smulkintu šokoladu.
@Vaiva Didžiulytė