Daugelis mūsų prie jūros nuvyksta vasarą arba tada, kai siaučia šiaurės vėjai ir taip trūksta saulės. Aktorė Justė Zinkevičiūtė tyvuliuojančia Baltijos jūra mėgaujasi ištisus metus. Tad ir jos naujausio „kūdikio“ – knygos – pavadinimas nieko nenustebino. Na, bet vien gražiais jūros vaizdais ar gražiais žodžiais sotus nebūsi. Užsukime į Justės Zinkevičiūtės virtuvę.
Knygynų lentynose rudenį pasirodė aktorės knyga „Puodelis kavos prie jūros“. Neretai besigardžiuodami šiuo juodu gėrimu užsimanome ir kažko saldaus. Ką renkasi Justė? „Aš visada sakau, kad prie kavos, jeigu norisi, būtina pasilepinti „liekninančiu skanėstu“. Aš renkuosi marcipanus ar eklerus, o vienas ypatingų duetų su juoda kava yra migdolų riešutai“, - šypsojosi jaunoji aktorė.
Ir tai ne vieninteliai saldumynai, kuriuos mėgsta Justė. Beje, ji net nesiruošė slėpti, kad labai mėgsta gardumynus: „Dabar stengiuosi rinktis sveiką saldėsį. Visai neseniai, vienoje krautuvėlėje radau melionų gabaliukų, jie be cukraus, o saldūs! Taip valgant mažiau kalba „dietų sąžinė“ ir mažinu cukraus kiekį.“
Saldūs prisiminimai ją lydi nuo vaikystės. Ir nors senojo „Pieno baro“ Kaune nebėra – prisiminimai neapleidžia iki šiol. „Pamenu vasaromis į Laisvės alėją su močiute ateidavome ne tik kojas įmerkti į fontaną ir atsigaivinti, bet ir paskanauti pieno kokteilio. Dabar ten toje vietoje – vaistinė, bet einant pro tą vietą visada užplūsta sentimentai“, - šypsojosi Justė.
Net ir mėgaudamasi saldumynais, Justė maistą renkasi atsakingai: „Tikrai žiūriu, ką dedu į lėkštę ir nuo to priklauso mano savijauta. Natūralu, kad būdama dvidešimties mažiau kreipiau dėmesį į tai. Su metais moteris turi tapti vis reiklesnė sau. Pažįstu nuostabių moterų, kurios jau močiutės, o žavi ne ką mažiau ir supranti, kad tai jau – nebe genai, o atidumas savo kūnui, savijautai.“
O darbai virtuvėje jai asocijuojasi su namų jaukumu ir šiluma. „Mano firminis patiekalas – lazanija, nors labai patinka kepti desertus. Visada bandau kokį naują receptą. Nauji skoniai praturtina kasdienybę“, - teigė Justė.
Vertindma namų maistą, aktorė neatsiako pasimėgauti ir įvairių šalių virtvių patiekalais. Viena mėgstamiausių – graikų virtuvė: „Atrodo, kad jų graikiškas salotas su pita galėčiau valgyti ir valgyti. Žavi marokietiška virtuvė, labiausiai tadžini troškiniai ir jų geriama mėtų arbata, o Prancūzijoje galėčiau atsibusti kas rytą dėl kavos su kruasanu!“
Na, ne visada Justė skanauja kavą prie jūros ar lepinasi maistu namie. Ji prisipažįsta, kad mieliau gaminti ir valgyti namuose, nors dažnai vakarieniauja ir mieste. „Jeigu draugai rekomenduoja vietą, kur skanus maistas ar mieste atsidaro nauja vieta, tai būtinai užsukame paragauti ir įvertinti“, - meniu.lt pasakojo aktorė.
Pasak Justės, šiuo laikotarpiu jai svarbu kainos ir kokybės santykis. „Pavyzdžiui, nuėjus į restoraną, kuriame stalo vanduo kainuoja tris eurus – iš principo tampa nebeskanu. Dažnai nulemia rekomendacijos ir gaminamas maistas“, - tvirtą nuomonę reiškė moteris.
Namų jaukumą vertinanti Justė Zinkevičiūtė su meniu.lt skaitytojais pasidalijo jai labai brangiu receptu: „Pasidalinsiu močiutės sausainių receptu, kuriuos kepame prieš Kalėdas, juk jos jau artėja! Tai mūsų tradiciniai šeimos meduoliai.“
Nidos močiutės meduoliai:
- 2 stiklinės medaus,
- 2 stiklinės smulkaus cukraus
- 200g sviesto
- 3 kiaušiniai
- 4 šaukšteliai meduolių prieskonių (cinamono, gvazdikėlių, kardemono)
- 1 šaukštelis kepimo miltelių
- 1kg miltų
Eiga - medų, cukrų ir sviestą sumaišyti ir kaitinti ant silpnos ugnies, kol ištirps. Tada viską palikti pravėsti. Į pravėsusią masę įmušti kiaušinius, suberti prieskonius ir lėtai maišant suberti kepimo miltelius. Tešlą gerai išminkyti. Iš jos padaryti rutulį, įdėti į molinį indą, uždengti drobe ir išnešti šaltai, tarkim į rūsį. Nokinti tešlą 3-5 savaites. Brandintos tešlos meduoliai - daug gardesni!
Vėliau iškočiojus tešlą plonai - išspausti formeles ir kepti iki 160 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15 min.
Iškepus sausainiai minkšti. Todėl rekomenduoju juos palikti bent nakčiai – panokti.
Kristina Šapytė @Meniu.lt