Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Baras „Cozy“ tapo svetimo konflikto atpirkimo ožiu? (Vilnius)

2006-05-02
Publicējiet savu rakstu

Nuo praėjusio pirmadienio vilniečiai nebegali patekti į sostinės senamiesčio restoraną ir diskžokėjų barą „Cozy“. Veiklą sustabdyti barą verčia įsisenėjęs konfliktas su kaimynais ir
įvairių žinybų nesupratimas. Taikiai sutarti su namo gyventojais iki šiol mėginęs „Cozy“ šeimininkas olandas Bernie ter Braakas svarsto galimybę kreiptis į teismą. Baro puolimas – tai kerštas patalpų savininkams, – spėja sales pirmame aukšte ir rūsį maitinimo įstaigai nuomojančios bendrovės vadovė.

Gyventojai neįsileidžia
Šv. Ignoto gatvės 16-ame pastate įsikūręs „Cozy“ nuo šių metų pradžios dirbo turėdamas ne visus veiklai reikalingus dokumentus. Baras negauna maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo, kuris išduodamas tik pateikus maisto tvarkymo subjekto sveikatos saugos ekspertizės protokolą. Jam gauti virš baro esančiuose butuose reikia atlikti triukšmo lygio matavimus, tačiau gyventojai ekspertų nenori įsileisti.

Ekstremalių sveikatai situacijų centro specialistai, dalyvaujant nepriklausomam liudininkui, triukšmo lygį „Cozy“ kaimynų būstuose jau matavo šių metų vasarį. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad šių tyrimų rezultatai yra beverčiai, mat ekspertizė buvo atlikta ne pagal reikalavimus.

Kaip priversti gyventojus bendradarbiauti ir vėl atverti savo butų duris, atsakingos žinybos „Cozy“ šeimininkams negali patarti. Kaip elgtis tokiu atveju, nėra nurodyta ir teisės aktuose.

„Cozy“ savininkas B. ter Braakas regi kelias išeitis iš aklavietės. Biurokratinės įstaigos galėtų pripažinti pernai pavasarį Vilniaus savivaldybės atliktų šešių ir vieno Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) triukšmo matavimų rezultatus, kurie rodė, kad baras dirba nepažeisdamas normų.

Šią savaitę „Cozy“ darbuotojai vėl numatė kreiptis į gyventojus su prašymu įsileisti Nacionalinio visuomenės sveikatos tyrimų centro Fizikinių veiksnių laboratorijos specialistus ir nepriklausomą liudininką triukšmui kambariuose ištirti. Jei gyventojai ekspertams durų neatvers ir šįsyk, B. ter Braakas neatmeta galimybės apskųsti kaimynus teismui.

Vieni mūšio lauke
Populiaraus baro pavadinimas išvertus iš anglų kalbos reiškia „jaukus, mielas, draugiškas“. Tokiomis nuostatomis santykiuose su kaimynais iki šiol vadovavosi ir konfliktuoti nelinkęs ponas Bernie.

Prieš dvejus metus, balandžio pabaigoje, „Cozy“ atidaręs olandas kvietė į barą gyventojus susipažinti ir ketino užmegzti draugiškus santykius. Tačiau naujasis restoranininkas išgirstas nebuvo. Vietoj to į įvairias valstybės institucijas ėmė plūsti skundai dėl kaimynams gyventi trukdančių „Cozy“ kvapų ir garsų.

Pirmąkart skundų į kampą įvaryta administracija barą uždarė praėjusį pavasarį. 7 savaites čia buvo atliekami darbai, kuriais siekta pašalinti konfliktų priežastis. „Cozy“ atsisakė ankstesnės naktinio klubo veiklos ir pardavė galingą šokių aikštelės garso sistemą. Taip pat buvo instaliuota nauja, hermetiškai uždara ventiliacijos sistema, turėjusi neutralizuoti į gyvenamąją aplinką sklidusius baro kvapus.

B. ter Braako skaičiavimais, atsisakęs klubinės veiklos, jis neteko apie 30,5 proc. ankstesnių pajamų, t. y. apie 600 000 litų per metus.

„Tačiau konfliktai nenurimo ir barą pertvarkius. Gyventojai ir toliau įvairioms institucijoms siuntė skundus. Į „Cozy“ buvo kviečiama policija. Mus vėl kaltino dėl triukšmo, kvapų, kitų nebūtų dalykų“, – tolesnę įvykių eigą komentuoja baro vykdančioji direktorė Laura Pūraitė.

Su skundais „Cozy“ kaimynai kreipėsi ir į Seimo narį Petrą Auštrevičių. Pernai pavasarį seimūnas inicijavo valstybės institucijų, baro administracijos ir namo gyventojų susitikimą, kaip pats teigė, „namo gyventojų problemoms spręsti“. Tie patys klausimai buvo aptariami ir pernai Seime organizuotoje diskusijoje. Tokią diskusiją seimūnas vėl atnaujino šių metų balandį. Kaip kvietime teigė P. Auštrevičius, renginyje turėjo būti siekiama „surasti efektyvius ir visoms pusėms priimtinus problemų sprendimo būdus“.

„Tačiau Seimo nario pozicija susitikime nustebino. Išgirdome tik mums metamus kaltinimus, o mūsų pozicijos net nesiteikta išklausyti“, – stebisi L. Pūraitė.

Kerštas savininkams
Jei „Cozy“ būtų visiškai uždarytas, darbo netektų 25 asmenys. B. ter Braakui tektų nutraukti 10 metų pasirašytą patalpų nuomos sutartį su jų savininke bendrove „Vilniaus senasis rūsys“.

„Laisvalaikis“ pasidomėjo, ar šios bendrovės vadovybei žinomas nuomininkų ir kaimynų konfliktas.

„Tai sena problema“, – teigia „Vilniaus senojo rūsio“ vadovė Marytė Markova. Pasak jos, su baru siekiantys susidoroti kaimynai keršija patalpų savininkams. Minėta bendrovė baro ir kitas jai priklausančias patalpas name yra atjungusi nuo centrinės šildymo sistemos ir įsirengusi autonominę. Dėl to gyventojams padidėjo išlaidos už bendrą šildymą. Šiluminį mazgą, kuriuo jie naudojasi, reikia renovuoti, o bendrovė nesutinka užsikrauti pagrindinės finansinės darbų naštos. Gyventojai su bendrove kovojo ir teisme, bet bylą pralaimėjo.

„Dabar mus bando apeiti iš kitos pusės“, – savą versiją dėl gyventojų ir „Cozy“ konflikto kelia M. Markova.

Pasak jos, konfliktas itin paaštrėjo, kai į namą virš baro atsikraustė gyventi vienas itin įtakingas asmuo. M. Markova prisimena, kad jai buvo siūloma patalpoms pirmame aukšte ir rūsyje ieškoti su maitinimo verslu nesusijusių nuomininkų. „Tačiau restoranas čia veikia nuo 1968 metų“, – pasiduoti neketina moteris.

Ponia Marytė yra pasirengusi padėti „Cozy“ šeimininkams ieškoti teisybės: „Seniai sakiau Bernie paduoti gyventojus į teismą. Tačiau olandas nesiryžta. Gal jo mentalitetas šiek tiek aukštesnis, o su mūsų žmonėmis reikia elgtis kitaip. Duoti per uodegą, ir viskas baigsis“.


Ramunė Žukauskienė
„Laisvalaikio“ informacija