Laukuose auganti ramunėlė jau nuo senų laikų yra viena dažniausiai vartojamų ir patikimiausių priemonių skrandžio negalavimams bei virškinimo sutrikimams gydyti. Bene pagrindinė jos vartojimo sritis - ūminiai ir lėtiniai skrandžio bei dvylikapiršės žarnos negalavimai. Čia svarbiausias yra uždegimą slopinantis, spazmus atpalaiduojantis ir dujų susikaupimą organizme mažinantis ramunėlių poveikis.
Ramunėlės taip veikia dėl viso gydomųjų medžiagų komplekso, o ne dėl kurios nors vienos medžiagos, kurią būtų galima išskirti ir susintetinti. Tad norėdami išnaudoti visas ramunėlės galimybes, turime vartoti natūralių žiedų galvučių arbatą ir ramunėlių ekstraktą. Universalus receptas: ryte pirmiausia išgerti puodelį ramunėlių arbatos ir nevalgyti nieko, išskyrus vieną džiūvėsį. Tik po valandos gerai papusryčiauti.
Visą ramunėlės efektyvumą galima puikiai išsiaiškinti iš jos sudėtinių dalių
Ramunėlių mėlis - chamazulenas - vartojamas jau esamiems negalavimams gydyti. Jis slopina uždegimus ir skatina žaizdų gijimą. Palyginti neseniai atrasta biologiškai aktyvi medžiaga bizabololas neleidžia susidaryti opoms skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Jis saugo šiuos organus, stiprindamas jų gleivinės gynybines jėgas, kliudydamas žalingam poveikiui.
Geltonieji ramunėlių pigmentai - flavonai ir flavonoidai - slopina spazmus ir stiprina viso organizmo atsparumą aplinkos poveikiui, infekcijoms, švitinimui, nepalankioms oro sąlygoms ir kt.
Ramunėlės efektyviausiai gydo skrandžio veiklos sutrikimus - dažnai pakanka vieno ar kelių puodelių ramunėlių arbatos, kad jų atsikratytum. Puikiai tinka stresų nualintam skrandžiui, kurį vargina spazmai ir pūtimas. Tokiu atveju naudingiausia sumaišyti ramunėles lygiomis dalimis su melisa arba pomerantiniu citrinmedžiu, kurie yra geriausi streso malšintojai.
Esant skrandžio ir žarnyno uždegimams bei opoms, būtinas rimtesnis gydymas. Tam reikia gerti po 3-4 puodelius ramunėlių arbatos kasdien 4-6 savaites: 2-3 arbatiniai šaukšteliai ramunėlės žiedų vienam puodeliui užplikomi verdančiu vandeniu. Uždengus palaikyti 10 min., kad pritrauktų. Šilta arbata geriama mažais gurkšneliais.
Dėmesio! Svarbiausia, kad ramunėlių arbata būtų geriama nevalgius ir būtinai tik šilta.
Kad turėtų reikiamą gydomąjį poveikį, ramunėlių arbata turi nutekėti gleivine žemyn ir padengti ją apsaugine plėvele. Tai įmanoma tik tada, kai arbata geriama nevalgius. Taigi rytais prieš pusryčius, dieną tarp valgymų ir (tai ypač naudinga) puodelis vakare, prieš einant miegoti. Būtent žmonėms, kuriems yra sutrikusi skrandžio bei žarnyno veikla, ramunėlės gerina miegą.
Ramunėlės puikiai gydo ir esant proktitui (tiesiosios žarnos uždegimui) bei kolitui (storosios žarnos uždegimui). Uždegimo apimtas organas ramunėlių arbata skalaujamas irigatoriumi ar klizma. Jei uždegimų yra giliau, tenka vartoti iš ramunėlių pagamintas žvakutes. Nuo didesnių uždegimų naudinga į ramunėles įmaišyti dedešvos žiedų nuoviro. Tuomet žarnyno gleivinės vietos, kur yra uždegimų, pasidengia apsauginiu gleivių sluoksniu.
Paprastai ramunėlių arbata nėra saldinama. Tačiau yra viena išimtis - sumažėjus žarnyno bakterijų (disbakteriozė) į ramunėlių arbatą beriami du arbatiniai šaukšteliai laktozės. Tai padeda vėl atstatyti bakterijų kiekio balansą.
Profilaktinis ramunėlių poveikis
Šis poveikis buvo pastebėtas gydant indometacinu. Indometacinas yra labai veiksminga sintetinė antireumatinė medžiaga; tačiau neretai ji sukelia skrandžio opą. Jei prieš tai išgeriama ramunėlių arbatos, galima išvengti opos. Tokį apsauginį poveikį galima pastebėti ir alkoholio ar acto rūgšties sukeltoms opoms.
Šie pavyzdžiai rodo, kaip galima vartoti ramunėles profilaktiškai:
dėl geresnio, pvz., antireumatinių vaistų, kenkiančių skrandžio ir žarnyno gleivinei, įsisavinimo; dėl organizmo atsparumo padidinimo ruošiantis pobūviams, kur numatyti pasimėgavimai alkoholiu; kai kamuoja sezoniniai skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų paūmėjimai. Tai dažniausiai būna vadinamuoju pereinamuoju laikotarpiu - pavasarį ir rudenį. Norint to išvengti, reikia pradėti gydytis ramunėlių arbata vieną ar dvi savaites prieš numatomus negalavimus; dėl numatomo stresų kupino laikotarpio, kai norima išvengti streso sukeliamų virškinimo sutrikimų.
Ką dar reikia žinoti apie ramunėles
Bet koks pernelyg užsitęsęs gydymas tampa įpročiu, todėl nereikėtų ramunėlių arbatos gerti kasdien; bent jau dozės neturėtų būti didelės, nes gali sumažėti gydomasis ramunėlių poveikis. Ramunėlių negalima gerti ir kaip įprastinės arbatos - nebent tada, kai tai išties būtina. Be to, kavinėse ar restoranuose gerti ramunėlių arbatos nėra rekomeduojama, ramunėlės veiksmingiausios ruoštos namuose.
Neišvaizdi, bet labai kvapni "tikroji" ramunėlė yra pati veiksmingiausia. Jos mažos galvutės vaistažolių mišiniuose atrodo nešvarios, nes, nuėmus derlių, geltonos ramunėlėse esančios veikliosios medžiagos virsta mėlynos spalvos gydomąja medžiaga chamazulenu.