Pažįstamas iš filmų
Neretam punšas pirmiausia asocijuojasi su mistiniu gėrimu iš amerikietiškų filmų, į kurį studentai iš po skverno vis taikosi įpilti atsineštą alkoholinį gėrimą. Tuo tarpu visame pasaulyje punšas neatsiejamas įvairių švenčių gėrimas, kiekvieną žiemą išgyvenantis renesansą. Tradiciškai punšas gaminamas iš penkių komponentų, tačiau šiandien šis gėrimas neturi griežtos receptūros. Kuo nustebinsite svečius priklausys nuo Jūsų fantazijos ir skonio.
Punšas laikomas karštųjų alkoholinių gėrimų tokių, kaip karštas vynas (glintveinas) ir grogas pradininku. Punšo pavadinimas apibūdina platų ne alkoholinių ir alkoholinių gėrimų, kurių sudėtyje yra vaisių sulčių arba pačių vaisių asortimentą. Šis gėrimas iš Indijos, septyniolikto amžiaus pradžioje, atkeliavo į Angliją, iš kur išplito į kitas šalis. Pagrindiniais penkiais punšo ingredientais laikomi: alkoholis, cukrus, citrina, vanduo, arbata ir prieskoniai. Pats punšo pavadinimas kildinamas iš žodžio panj, kuris Persų kalboje reiškia – penki. Šiandien jau yra nemažai punšo variacijų, tarp kurių: bealkoholiniai, vaisių, kavos ir kt. punšai.
Punšas pasaulyje
Punšas visame pasaulyje paplitęs, kaip vakarėlių, švenčių gėrimas, kuris pateikiamas dideliuose, plačiuose dubenyse. Karibų jūros, Ramiojo ir Atlanto vandenyno pakrantėse punšas naudojamas, kaip aperityvas. Korėjoje punšą įprasta gaminti iš persimonų, cinamono ir imbiero. Skandinavijos šalyse, nenorėdamos primesti savo skonio, namų šeimininkės svečiams siūlo patiems maišyti punšą iš savo pasirinktų ingredientų.
Tuo tarpu Meksikoje populiarus punšas pavadinimu „aqua loca“ (pašėlęs vanduo), tai ypatingai saldus, dažniausiai gaminamas iš fermentuotų cukranendrių, alkoholinio kaktusų gėrimo ar tekilos sumaišytos su „aquas frescas“ (isp. šviežias vanduo), kuris gaminamas maišant vaisius, vandenį ir cukrų. Dėl labai didelio saldumo gėrimas labai apgaulingas, nes geriant beveik nejaučiamas alkoholis, tad vartoti tokį punšą reikėtų su saiku.
Punšas didžiulį populiarumą kiekvienais metais išlaiko Vokietijoje. Čia gėrimą įprasta gaminti iš kelėtos vaisių sulčių, vyno arba likerio, negailint prieskonių. Nei vienos Kalėdos Vokietijoje neapsieina be Feuerzangenbowle (degintas punšas). Šis gėrimas gaminamas iš raudono vyno ir liepsnojančio romo pilamo per didelį cukraus kūgį vadinamą cukraus kepure.
Punšas pagal skonį ir fantaziją
Nors gana įprasta gaminant punšą naudoti skirtingus alkoholinius gėrimus, šiltoms ir ramioms Kalėdoms, išbandykite nealkoholinius punšus. Pasaulyje labiausiai mėgstami vaisių punšai, kurie gali būti naudojami, kaip pagrindinis šventinis gėrimas arba, kaip kokteilių ingredientas.
Punšą iš įvairių Lietuvoje augančių vaisių galima pasigaminti patiems, tačiau jei rudeninių vaisių ir uogų atsargos jau išseko, o atvežtiniai vaisiai nevilioja, galima rasti ir naudojimui jau paruoštą ekologišką vaisių punšą.
„Rochester Organic Berry Punch“ - ekologiškas nealkoholinis vaisių ir uogų punšas. Šio punšo sudėtyje yra ekologiškų šeivamedžių uogų, juodųjų serbentų, obuolių, cinamono, muskatų, gvazdikėlių ir apelsinų. Gėrimas pilnai paruoštas, prieš vartojimą tereikia gerai suplakti butelį , kad prieskoniai pasiskirstytų tolygiai. Pašildykite, tik neužvirinkite, ir patiekite. Pateikdami galite papuošti taures apelsino griežinėliais. Jei punšas per saldus, atskieskite gėrimo butelį 1 puodeliu vandens.
Jei vis dėl to nusprendėte išbandyti savo jėgas gaminant punšą, galite išbandyti nealkoholinį vanilinį punšą.
Jums prireiks:
100 ml vanilinio sirupo
100 ml citrinos sulčių
5 maži gabaliukai citrinos žievelės
5 gvazdikėliai
500 ml stiprios arbatos
Citrinos žieveles ir gvazdikėlius užpilkite karšta arbata, palaikykite 3–5 min. Perkoškite ir sumaišykite su sirupu ir citrinos sultimis.
Skanių ir jaukių švenčių!
Ekologiško punšo įsigyti galima parduotuvėje „Damodara - ekologiškai šeimai“ el.parduotuvėje www.damodara.lt
Parengė: Ieva Malaiškaitė
Nuotraukos: inmagine.com, Meniu.lt
2010 12 23