Šį pavasarį į Vilnių atvykusi Toskanos vyndarių komanda pristatė garsios Italijos vyno srities – Montalčino – raudonąjį vyną Brunello ir Rosso di Montalcino. Šia proga į Lietuvą taip pat atvyko konsorciumo „Brunello di Montalcino“ delegacija – prezidentas Patrizio Cencioni ir direktorius Stefano Campatelli. Jie seminare išsamiai pristatė nuostabų Toskanos vyno regioną.
Vyno Brunello di Montalcino konsorciumas įkurtas 1967 metais, kai Brunello di Montalcino sričiai buvo suteiktas DOC statusas – kontroliuojamos kilmės pavadinimas. Šis konsorciumas – tai nepriklausoma gamintojų asociacija, siekianti apsaugoti savo vyną.
Konsorciumas saugo, kontroliuoja ir populiarina keturių rūšių Montalčino srities vyną: Brunello di Montalcino, Rosso di Montalcino, Moscadello di Montalcino ir Sant’Antimo.
Italijos Žemės ūkio ministerija konsorciumui patikėjusi šio regiono vyno apsaugos ir kontrolės funkcijas. Konsorciumas vienija visus Montalčino srities vyndarius – daugiau kaip 250 gamintojų (unikalus atvejis Italijoje).
Iš viso Montalčino teritorijoje yra 3 500 ha vynuogynų. 2 100 ha auginama gaminti vynui Brunello di Montalcino, 510 ha – Rosso di Montalcino, 50 ha – Moscadello di Montalcino, 600 ha – Sant’Antimo, likusioje dalyje gaminamas vynas su geografine nuoroda (IGT).
Kasmet vidutiniškai pagaminama apie 6,5 mln. butelių Brunello di Montalcino , 4 mln. Rosso di Montalcino, 500 tūkst. Sant’Antimo ir 80 tūkst. Moscadello di Montalcino vyno. Į kitas šalis eksportuojama apie 60 proc. produkcijos , o bendroji Montalčino vyno sektoriaus apyvarta siekia apie 140 milijonų eurų.
Vyno Brunello di Montalcino konsorciumą administruoja valdyba , jos narių mandatas trunka 3 metus. Valdybą, atstovaujančią vynuogių augintojams, gamintojams ir išpilstytojams, sudaro 15 narių, renkamų iš konsorciumo dalyvių. Valdybos nariai patys renka pirmininką ir tris vicepirmininkus . Teisėtame susirinkime turi teisę dalyvauti visi konsorciumo dalyviai. Per susirinkimą skiriami valdybos ir stebėtojų tarybos nariai.
Šiuo metu konsorciumo prezidentas yra Patrizio Cencioni – diplomuotas žemės ūkio ekspertas, nuo devintojo dešimtmečio pradžios daug kartų dalyvavęs konsorciumo valdymo veikloje kaip valdybos narys, o nuo 2007 metų birželio mėn. – kaip viceprezidentas.
Konsorciumo direktorius – Stefano Campatelli, šias pareigas užimantis nuo 1990 metų. Turi enologijos magistro laipsnį ir enologo diplomą, išduotą Žemės ūkio politikos ministerijos. Ponas Stefano taip pat yra Romoje įsikūrusios FEDERDOC (Nacionalinės vyno apsaugos konsorciumų federacijos) valdybos narys.
Renginyje savo vyną pristatė italai vyndariai iš šių vyninių: „Altesino“, „Banfi“, „Cantina di Montalcino“, „Capanna“, „Capanne Ricci“, „Col D‘Orcia“, „Ferrero“, „Mocali“, „Pietroso“, „Poggio Antico“, „Santa Giulia“, „Tenute Silvio Nardi“, „Ucceliera“ ir „Villa I Cipressi“. Daugelis šių vyninių – nedideli ūkiai, kur gaminamas elegantiškas raudonasis vynas iš Sangiovese vynuogių. Smagu pastebėti, kad beveik visą Montalčino vyną galima priskirti prie organinių, nors tai ir nenurodyta etiketėse. Didžioji dalis vyno gamintojų priklauso labai smulkioms kompanijoms, todėl visus darbus nudirba rankomis, o augindami vynuoges nenaudoja stiprių cheminių junginių. Dauguma pristatyto vyno – naujiena Lietuvoje. Renginio dalyviai tikisi, kad jų spaudžiamas vynas Brunello ir Rosso di Montalcino greitai pasieks Lietuvos gėrimų vitrinas.
„Geras skonis“ informacija